Strona głównaPoradyJaka pompa ciepła do domu 200 m2?

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2?

Pompa ciepła do domu 200 m² to rozwiązanie spotykane coraz powszechniej ze względu na ogromną funkcjonalność, jaką się charakteryzuje. Sprawdza się jako opcja dogrzania budynku, ale też jako klimatyzator latem. Pompa ciepła 200 m² to także w pełni ekologiczne, ekonomiczne i wydajne urządzenie, nie bez powodów promowane jako urządzenie skonstruowane na miarę naszych czasów.

Jak każde urządzenie, również pompa ciepła musi być dobrana swoimi parametrami odpowiednio do wielkości nieruchomości, jaka ma obsługiwać. Z tego względu przed zakupem trzeba przyjrzeć się dokładniej kilku ważnym kwestiom.

Pompa ciepła do domu 200 m² – co trzeba wiedzieć?

Dobrej jakości  pompa ciepła do domu 200 m², w połączeniu z cieszącą się dzisiaj ogromną popularnością fotowoltaiką sprawia, że gospodarstwo domowe staje się w zasadzie samowystarczalne. Nie chodzi tu jedynie o zaopatrzenie w energię elektryczną, ale i w ciepło. Pompa ciepła do zasilania potrzebuje prądu – to z tego względu występuje zwykle w parze z panelami słonecznymi. W większości domów pompa stanowi dodatkowy element, pozwalający ogrzać dom do poziomu gwarantującego optymalne warunki.

Zwykle najbardziej interesuje nas w przypadku pompy ciepła na 200 m² cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za wybrany model. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki jest koszt – na całokształt składa się wiele czynników, takich, jak rodzaj samej pompy, tak zwane „dolne” źródło ciepła, bardzo konkretna specyfikacja techniczna i parametry urządzenia oraz wielkość nieruchomości, jaka będzie do ogrzania przez pompę.

Proste pytanie: jaka pompa ciepła do domu 200 m²?

Chociaż na rynku znajdziemy trzy różniące się między sobą pompy ciepła, zdecydowanie najpowszechniej wybieraną wersją pompy ciepła 200 m² jest pompa powietrzna. Jest wydajna, ekonomiczna. Także koszt jej instalacji i przygotowania jest relatywnie mniejszy, jeśli porównać ją do pozostałych dwóch dostępnych na rynku opcji.

Aby do domów mieszkalnych mogły zostać zainstalowane nowoczesne pompy ciepła, muszą być spełnione konkretne warunki techniczne, przewidziane odgórnie na dany rok. W przypadku rozmyślania nad tym, jaka pompa ciepła do domu 200 m² sprawdzi się najlepiej, na pierwszy plan wysuwają się dwa główne modele. Przede wszystkim inwestorzy decydują się na pompy powietrzne oraz gruntowe. W jednym i drugim przypadku instalowane jest wraz z nimi ekonomiczne ogrzewanie podłogowe oraz wydajna i praktyczna wentylacja mechaniczna. W wielu przypadkach występuje z opcją odzysku ciepła, co jeszcze bardziej zmniejsza koszty eksploatacji budynku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Pompa ciepła na 200 m² – cena

Jeśli wiesz już, jaka pompa ciepła do domu 200 m² będzie najlepsza, czas porozmawiać o kosztach, jakie trzeba będzie ponieść z tego tytułu. Wybór najlepszej opcji dla danego gospodarstwa domowego będzie obejmować kilka kwestii, przede wszystkim dobranie odpowiedniej mocy urządzenia do metrażu domu. Jeśli chodzi o pompę ciepła 200 m², szacuje się, że do obsługi nieruchomości o takiej powierzchni wystarczające będzie urządzenie o mocy maksymalnie do 10 kW. Przyjmuje się bowiem, że w nowoczesnym budownictwie wystarczy około 50 W/ m² do stworzenia optymalnych warunków mieszkania.

Chcąc wybrać jakąś pompę ciepła do domu 200 m², musisz pod uwagę, poza metrażem, wziąć również producenta, moc – im wyższa, tym droższe będzie urządzenie oraz dodatkowe funkcje, jakie jest w stanie spełniać dla podwyższenia Twojego komfortu życia.

Ostatecznie jednak przyjmuje się, że pompa ciepła 200 m² cenowo będzie plasować się w zakresie między 10 000, a nawet 70 000 złotych netto! Rozbieżność ta wydaje się gigantyczna, jednak całkiem realna, jeśli dokładniej przyjrzeć się dostępnym ofertom.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze