Ościeżnice w starych, kilku- czy kilkunastoletnich drzwiach raczej nie należą do najbardziej estetycznych elementów wyposażenia domu. Zamaskowanie ich często bywa koniecznością. Warto zrobić to bez wymiany ościeżnic na nowe – z pomysłem, niewielkim nakładem pieniędzy, czasu i pracy. Oklejanie futryn metalowych nie wymaga zatrudniania fachowca – z powodzeniem taką renowację można wykonać samodzielnie.
Przed zabraniem się za oklejanie futryn metalowych trzeba dowiedzieć się, jakich materiałów najlepiej użyć, z jakich narzędzi skorzystać i przede wszystkim – jak okleić metalowe futryny. Czasem zamiast oklejania lepiej sprawdzi się ich pomalowanie. W takim razie na jaką metodę najlepiej się zdecydować?
Jakie sposoby na zakrycie metalowych futryn są najlepsze?
Nawet stare drzwi mogą zyskać drugie życie, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na to, jak zakryć metalowe futryny, było ich wykucie ze ściany i osadzenie nowych. Stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku świetna alternatywa w postaci specjalnych oklein. Poza malowaniem futryn metalowych wydaje się być jedyną rozsądną opcją. W takim razie który sposób jest tańszy i w jakich sytuacjach się sprawdzi? Czas się o tym przekonać.
Malowanie futryn metalowych
Zdecydowanie najtańszym sposobem na odnowienie obramowania drzwi będzie pomalowanie futryn metalowych odpowiednią farbą. Wcześniej konieczne jest przygotowanie podłoża pod malowanie, czyli dokładne oczyszczenie powierzchni, pozbycie się grudek starej farby czy złuszczonych, odchodzących płatów. Powierzchnia gotowa do malowania musi być odtłuszczona. Można do tego wykorzystać dowolnie – płyn do mycia naczyń lub odpowiedni detergent w sprayu. Ościeżnica musi być też wyrównana z pomocą papieru ściernego. To bardzo ważne, ponieważ zamalowane ubytki nie będą wyglądać estetycznie po wyschnięciu farby. Do malowania futryn metalowych trzeba wykorzystywać jedynie farby przeznaczone do metalu. Dla zaoszczędzenia czasu i pieniędzy lepiej nie eksperymentować z innymi preparatami, jak bejce, farby do drewna czy połączenie bejcy z lakierem. Jeśli ościeżnica jest mocno wysłużona i posiada wiele ubytków, warto sięgnąć po farbę akrylową do pomalowania metalowej futryny. Zaletą tego rozwiązania jest czas i niewielki koszt. Do wad można zaliczyć konieczność powtórzenia „operacji” po około dwóch lub trzech latach.
Jak okleić metalowe futryny, czyli alternatywa dla farby
Niekoniecznie od razu musimy rzucać się na farbę, aby dokonać renowacji metalowych ościeżnic. Jeśli na ten cel możemy przeznaczyć nieco więcej pieniędzy, warto zainteresować się oklejaniem futryn metalowych specjalnymi okleinami do ościeżnic. Ogromną zaletą zastosowania okleiny na futryny metalowe jest możliwość dopasowania koloru do barwy drzwi. Oklejanie futryn metalowych jest też szybszym sposobem na estetyczne dopasowanie do siebie kolorów. Przed oklejeniem metalowej futryny konieczne jest przygotowanie powierzchni identycznie jak przed jej pomalowaniem. Konieczne jest jej dokładne oczyszczenie, przede wszystkim z kurzu oraz z tłuszczu. Jeśli zrobimy to niedokładnie, okleina nie będzie się należycie trzymać powierzchni. W jej przypadku podczas klejenia ważne jest precyzyjne dopasowanie elementów i wyciśnięcie spod niej tworzących się pęcherzyków powietrza. Po oklejeniu metalowej futryny specjalnym tworzywem utrzymanie jej w czystości będzie bardzo proste.
Inne sposoby na zakrycie metalowych futryn
To nie wszystkie metody na zakrycie metalowych futryn w drzwiach. Trzecim sposobem na szybką renowację starych drzwi jest zastosowanie popularnych ościeżnic maskujących. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Maskownicę nakłada się od razu na ościeżnicę, a następnie dokładnie się ją reguluje. W ten sposób stara ościeżnica zostaje zastąpiona nowym, estetycznym obramowaniem. To kolejny sposób na szybkie i proste dopasowanie kolorystyczne starej ościeżnicy do stylu wnętrza. Producenci oferują pełną gamę kolorystyczną, co daje ogromne możliwości.