Strona głównaPoradyJak podłączyć taśmę LED?

Jak podłączyć taśmę LED?

Taśmy LED są coraz bardziej popularne w różnych sektorach codziennego życia. Obecnie znajdują się nie tylko na półkach sklepowych pięknie ozdabiając sprzedawane produkty, lecz również z powodzeniem coraz większa liczba osób stosuje je w domu. Bowiem są dość proste w użyciu, skuteczne i efektowne.

Wiele osób po zakupie taśmy led zadaje sobie jedno, kluczowe pytanie – jak podłączyć taśmę LED? 

Jak podłączyć taśmę LED z zasilaczem?

Podłączenie taśmy LED do zasilacza nie jest bardzo skomplikowane. Przede wszystkim należy zakupić odpowiedniej jakości urządzenie zasilające przeznaczone do zasilania taśmy LED. Również ważnym aspektem jest dopasowanie mocy zasilacza do mocy taśmy LED(aby nie była za niska). Moc taśmy LED powinna być odnotowana na opakowaniu, ale można ją też również łatwo wyliczyć – wystarczy pomnożyć jej wartość referencyjną mocy na metr przez ilość metrów, które posiada. Dodatkowo warto wziąć trochę energii zapasu…

Teraz można iść o krok dalej. Jak podłączyć taśmę LED z zasilaczem? Wystarczy dodatek transformatora z zaciskami, który w sprawny i szybki sposób załatwi sprawę! 

Jak podłączyć taśmę LED z zasilaczem nie mając transformatora? Tutaj rozwiązaniem mogą być specjalne złączki przewodowe z zaciskami, które po zlutowaniu utworzą stabilne połączenie zasilające taśme LED. Voila! Podłączenie zasilacza LED gotowe. 

Podłączenie taśmy LED rgb do sterownika

Podłączenie zasilacza led to nie koniec. Podłączenie zasilacza led jest tylko początkiem, który niestety nie wystarczy, aby taśma LED mogła dobrze funkcjonować. Podłączenie taśmy LED rgb do sterownika to kolejny krok, który wykonywany jest podczas przygotowania swojej taśmy. Jednak jak podłączyć taśmę LED rgb do sterownika?

Sterownik umożliwia dowolne zmienianie kolorów barw taśmy LED. Może ona świecić na czerwone, zielone żółte czy niebieskie kolory… Na szczęście w większości zakupionych opakowań z taśmą LED znajdują się specjalnie stworzone piloty dzięki, którym w dowolny sposób można manewrować kolorami. Jeżeli jednak ich nie ma, to połączenie wykonuje się podobnie do podłączenia taśmy led do zasilacza. 

Zasilacz modułowy LED – podłączenie przewodów

Dodaje energii i siły do działania… To właśnie zasilacz modułowy LED. Podłączenie przewodów to również ważny etap pozwalający na zapewnienie olśniewającego działania taśmy LED. Te metoda nie jest zbyt skomplikowana i trudna dla montażu zasilacza modułowego led. Podłączenie przewodów wystarczy przeprowadzić poprzez łączenie ich ze sobą kolorami. Następnie należy jedynie zakupić kostkę służącą do połączenia przewodów bądź lutować je ze sobą używając lutownicy. 

Jak podłączyć taśmę led do włącznika światła? Krok 1

Ciekawym sposobem jest połączenie taśmy z włącznikiem światła. Jak podłączyć taśmę led do włącznika światła aby zapewnić dobre i funkcjonalne połączenie, które nie zawiedzie użytkownika?

Krokiem pierwszym odpowiadającym na pytanie jak podłączyć LED do włącznika światła jest zlokalizowanie napisu LED, które widnieje na powierzchni włącznika światła. To właśnie on jest celem! Początkową część taśmy zwaną ,,wprowadzenie” wystarczy zlutować właśnie w tym miejscu. 

Jak podłączyć LED do włącznika światła – Krok 2 

Teraz, aby taśma LED odpowiednio działała do złącza z nadrukiem “ zasilacz” wystarczy podłączyć przewody od zasilacza. Jak podłączyć zasilacz LED do prądu?

Wystarczy użyć tej samej techniki co zawsze! A więc tak – lutownica w dłoń! Tak więc odpowiedź na pytanie jak podłączyć zasilacz LED do prądu jest już na tym etapie pracy szybka i prosta.

Jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła – Krok 3

Krok ten jest szybki – wystarczy bardzo dokładnie sprawdzić, czy wszystkie części są odpowiednio zlutowane. Zwarcie to ostatnia rzecz, której ktokolwiek chciałby doświadczyć. Dlatego jeśli widać jakieś nie do końca zlutowane elementy pracę warto poprawić już na tym etapie. 

Jak podłączyć LED do włącznika światła – Krok 4

Ostatnim krokiem jest zamontowanie włącznika na swoim miejscu w dokładny sposób. Aby dioda nadawcza mogła swobodnie przechodzić warto jest użyć wiertarki i wywiercić dziurkę pozwalającą na przeprowadzenie jej przez powierzchnię włącznika. To wszystko! 

Teraz już można się spokojnie cieszyć z rozświetlonego efektu, jaki dostarcza dobrze zamontowana i podłączona taśma LED.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze