Strona głównaPoradyGdzie wyrzucić gruz - odpady budowlane?

Gdzie wyrzucić gruz – odpady budowlane?

Utylizacja gruzu czy innych odpadów budowlanych potrafi być problematyczna. Nie możemy wyrzucić ich przecież jak zwykłych śmieci, do pierwszego lepszego kontenera czy śmietniska. Istnieje jednak sieć miejsc, które zajmują się utylizacja gruzu i podobnych mu materiałów. O tym, gdzie wyrzucić gruz i inne odpady budowalne dowiecie się z poniższego artykułu.

Zobacz: Gdzie wyrzucić lustro? Jaki pojemnik wybrać?

Czy gruz można wyrzucać do śmieci?

Kategorycznie nie! Istnieje wiele powodów, dlaczego nie wolno tego robić. Przede wszystkim gruz, zająłby zbyt dużo miejsca w kontenerze, a dodatkowo sam jego transport byłby dodatkowo utrudniony przez jego wagę.

To, co jednak z naszej perspektywy najbardziej istotne to pieniężne kary, którym podlega wyrzucanie nawet drobnego gruzu do nieprzeznaczonych tego śmietników. Jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy dotyczą sytuacji składowania gruzu na tak zwanych dzikich wysypiskach w lasach, na polach itp. Kary wynoszą tu od 1000 do nawet 1 000 000 zł, w zależności od stopnia zanieczyszczenia środowiska na skutek takich działań.

Gdzie zatem możemy wyrzucać gruz i inne odpady budowlane?

Gdzie wyrzucić gruz?

Tak naprawdę mamy 3 opcje, oddać komuś gruz, zawieźć go do miejscowego PSZOK lub wynająć przeznaczony na te odpady kontener. Wszystko zależeć będzie od naszej, indywidualnej sytuacji.

Gruz może być przydatnym materiałem, jeśli chodzi o zasypywanie rowów i innych nierówności. Świetnie też sprawdzi się w fundamentach, ograniczając ilość potrzebnego do wylania betonu. W momencie, gdy mamy problem z utylizacją gruzu po remoncie, zastanówmy się, czy ktoś nie chciałby wziąć go dla siebie, na rzecz swojej budowy. My pozbędziemy się problemu, a ktoś może się z tego powodu nawet ucieszyć. Nie zaszkodzi więc spytać.

Jednak nie każdy gruz nadaje się to ponownego wykorzystania. Warto w tym miejscu powiedzieć nieco o klasyfikacji odpadów budowlanych

Gruz czysty – urobek i gruz betonowy i ceglany.

Gruz zmieszany – to samo co powyżej, jednak z dodatkiem elementów ceramicznych, płytek, czy kawałków płyt gipsowo-kartonowych.

Gruz zanieczyszczony – wszystko powyżej plus inne śmieci: kartony, folie malarskie czy złom.

Źródło: pielgrzymka.biz

Tylko pierwsza kategoria nadaje się do zasypywania nierówności i użycia ich przy budowie fundamentów. Warto mieć to na uwadze.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do wyrzucania gruzu istnieje specjalna sieć miejsc zwanymi PSZOK. Przyjmują oni niemal każdy rodzaj odpadów, nie tylko urobek budowlany, bo również opony, baterie, meble czy nawet szkodliwe kwasy. Decydując się na to rozwiązanie, musimy wziąć jednak pod uwagę, że to my będziemy odpowiedzialni za transport gruzu pod wskazany adres, co może wygenerować trochę więcej pracy. Warto skorzystać z tego rozwiązania zwłaszcza po remontach, gdy ilość gruzu do wyrzucenia nie jest zbyt wielka, a on sam najczęściej jest drobny, przez co łatwiejszy w transporcie.

Ostatnim rozwiązaniem na to, gdzie wyrzucić gruz, jest zamówienie kontenera od firmy, która od razu zajmie się też wywózką naszych odpadów budowlanych. Generuje to jednak sporo dodatkowych kosztów, ale zaoszczędzi nam nasz cenny czas.

Zobacz: Gdzie wyrzucić dywan i starą wykładzinę?

Gdzie wyrzucić odpady budowlane?

Sytuacja, z wyrzucanym drobnym gruzem i innymi odpadami budowlanymi wygląda niemal identycznie, za wyjątkiem tego, że raczej nikt nie będzie chciał ich od nas wziąć. PSZOK to miejsce, które przyjmie niemal każdy rodzaj śmieci, a posiada je każda gmina w Polsce. 

Podsumujmy teraz wszystkie rozwiązania i odpowiedzmy na najczęściej zadawane pytania:

Czy można wyrzucać gruz do śmietniska?

Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić, jest to nielegalne i niebezpieczne dla środowiska.

Gdzie można wyrzucić drobny gruz?

Tam, gdzie zwykły do PSZOK lub do specjalistycznej firmy.

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie?

Mamy 3 rozwiązania, oddać go w ręce kogoś, kto go potrzebuje, zawieźć do PSZOK lub wynająć specjalny kontener na gruz.

Zobacz: Tetra Pak gdzie wyrzucać – do jakiego pojemnika?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze