Strona głównaDomGarnki marmurowe - opinie, alternatywy, czy nadają się na indukcję, kuchenkę?

Garnki marmurowe – opinie, alternatywy, czy nadają się na indukcję, kuchenkę?

Garnki to nieodzowny element wyposażenia każdej kuchni. Ich jakość pozwala nie tylko znacznie przedłużyć eksploatację poszczególnych naczyń kuchennych, ale także poprawić jakość gotowania w nich. Na rynku dostępne są różne rodzaje garnków. Mimo iż ich wybór jest naprawdę imponujący, nie każde z nich będziemy mogli w pełni wykorzystać w swojej kuchni. Wynika to po części z faktu, iż wiele garnków ze względu na materiały wykorzystane podczas produkcji nie nadaje się do użytkowania na indukcji czy też niewskazane jest używanie ich na kuchenkach gazowych. Ciekawą alternatywą dla klasycznych garnków są garnki marmurowe.

Dziś przyjrzymy się im dokładniej i odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania:

  • Co lepsze garnki marmurowe czy granitowe, garnki ceramiczne czy marmurowe?
  • Garnki marmurowe na indukcję – czy działają?
  • Garnki marmurowe na kuchenkę gazową – czy się nie zniszczą?

Garnki marmurowe – opinie, co mówią Internauci na forum?

Opinie o garnkach marmurowych są zgodne. Klienci doceniają ten typ naczyń kuchennych ze względu na wysoką wytrzymałość. Mimo iż po uszkodzeniu wierzchniej warstwy, na którą składa się powłoka marmurowa, garnki generalnie nie nadają się do dalszej eksploatacji, wskutek normalnego ich użytkowania naprawdę ciężko o zadrapanie jej. Przyrządzanie potraw w garnkach marmurowych to czysta przyjemność. Wytrzymałość, a także możliwość użytkowania ich w piekarniku tak, aby służyły nam do pieczenia, to tylko niektóre z ich zalet. Warto wspomnieć, że garnki marmurowe nie są w całości wykonane z kamienia, co znacząco zwiększa ich wykorzystanie w kuchni i pozwala na normalne korzystanie.

źródło opinii: wykop.

Garnki marmurowe – opinie na forum, ciąg dalszy

Garnki marmurowe to często poruszany temat na licznych forach internetowych. Klienci, którzy mają, bądź zastanawiają się nad kupnem garnków, chętnie korzystają z doświadczeń innych, którzy postanowili wypowiedzieć się na forum na temat jakości oraz wygody korzystania z owych naczyń do gotowania. Tu warto przyjrzeć się opiniom nie tylko tym, które bezpośrednio dotyczą wyglądu poszczególnych kamiennych rozwiązań, ale przede wszystkim codziennej eksploatacji. Tu zdania klientów są nieco podzielone. Wielu z nich docenia fakt, iż nie przywierają do nich przygotowywane potrawy, a grube dno zapewnia szybkie gotowanie i możliwość przygotowania idealnie miękkich potraw. Niestety powłoki kamienne mają to do siebie, że garnki stają się ciężkie, przez co ich użytkowanie jest nieco mniej komfortowe.

źródło: wykop

Garnki marmurowe czy granitowe?

Garnki marmurowe i granitowe to naczynia, które posiadają powłokę wykonaną odpowiednio z kruszonego i utwardzonego marmuru czy granitu. Mimo iż te dwa typy garnków powinny się między sobą różnić, w rzeczywistości nazwy te stosowane są zamiennie. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż obydwa te typy garnków są do siebie łudząco podobne, a jednocześnie posiadają podobne właściwości. Jedne i drugie umożliwiają beztłuszczowe gotowanie i smażenie, a także korzystanie z nich w piekarniku jest w pełni bezpieczne. Spośród tych dwóch typów garnków z kamienną powłoką, trudno jednoznacznie wybrać faworyta, szczególnie że są one w pełni bezpieczne i nie wydzielają szkodliwych substancji do gotowanych potraw.

Garnki ceramiczne czy marmurowe?

Kolejnym porównaniem, które dość często pojawia się wśród klientów, są garnki ceramiczne i marmurowe. Te pierwsze są poniekąd bezpośrednio związane zarówno z garnkami granitowymi, jak i marmurowymi. Ceramika, jaka pokrywa garnki, wykorzystywana jest także w procesie tworzenia garnków marmurowych, co oznacza, że te są ulepszoną wersją garnków ceramicznych. Jednak biorąc pod uwagę garnki ceramiczne i marmurowe, są one równie użyteczne i trwałe. Jedynym utrudnieniem, jakie możemy napotkać w eksploatacji garnków ceramicznych, jest ich utrzymanie w czystości, które w przeciwieństwie do garnków marmurowych jest znacznie bardziej trudne, szczególnie ze względu na powstawanie osadu.

Garnki marmurowe na indukcję – czy się nadają?

Kuchenki indukcyjne to częste rozwiązanie w kuchniach. Niestety ze względu na ich specyfikę pracy, nie każde garnki przystosowane są do gotowania na tym typie kuchenek. Ważne jest, aby garnki, które wykorzystywane mają być na indukcji, posiadały ferromagnetyczne dno. Aby było to możliwe, wystarczy, że w garnkach zastosowano dno żeliwne bądź stalowe. W przypadku garnków marmurowych bardzo często mamy do czynienia z możliwością użytkowania ich na indukcji. Wynika to z faktu, iż garnki marmurowe, w rzeczywistości nie są wykonane w całości z kamienia, a jedynie posiadają powłokę kamienną, która pokrywa garnek ze stali nierdzewnej czy aluminium.

Garnki marmurowe na kuchenkę gazową – czy się nadają?

Czy garnki marmurowe nadają się na kuchenkę gazową? To częste pytanie, jakie pojawia się nie tylko na forach internetowych, ale także padające wśród sklepowych alejek z garnkami. Kuchenka gazowa to jeden z typów kuchni, który ma najmniejsze wymagania co do garnków, z jakich można na niej korzystać. Garnki marmurowe sprawdzą się dobrze na kuchniach gazowych, jednak ze względu na fakt, iż gaz ma tendencję do brudzenia naczyń na nim umieszczonych, korzystanie z jasnych garnków marmurowych, mogłoby je zabrudzić.

Sprawdź też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze