Kto nie marzy o własnym ogrodzie i wieczorach przy ognisku? Ciepło, blask, niepowtarzalny klimat. Rozpalone ognisko skupia nasze myśli na beztroskich chwilach. Dlaczego by nie przygotować ogniska w ogrodzie? Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie? Jakie pomysły na ognisko w ogrodzie sprawdzą się najlepiej? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu. Przedstawimy także ciekawe projekty i aranżacje ognisk ogrodowych.
Od czego zacząć przygotowania ogniska w ogrodzie?
Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie? Warto jest zastanowić się na wstępie, czy ognisko ma mieć formę stałą czy mobilną. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą możliwość, możesz postawić na ognisko betonowe bądź murowane. Będziesz także musiał zdecydować się na jego kształt i wielkość. Palenisko przenośne ma tę zaletę, że możesz zmieniać jego miejsce w zależności od potrzeb. Może się zdarzyć tak, że stałe miejsce na ognisko w ogrodzie może przeszkadzać np. podczas prac ogrodowych. Jeśli czujesz, że faktycznie może to być dla Ciebie kłopotem lepiej zdecydować się na mobilne palenisko. Są one dostępne w różnych kształtach, wielkościach i materiałach. W sklepach można spotkać paleniska okrągłe, kwadratowe, prostokątne lub bardziej fantazyjne, nowoczesne, o nieregularnych kształtach. Takie paleniska są świetnym dopełnieniem aranżacji. Przenośne ogniska występują także w formie mis na nóżkach bądź płonącego słupa. Zazwyczaj do wykonania takich palenisk używa się betonu pomieszanego z granitem lub cortenu. Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie? Musisz wziąć pod uwagę kierunek wiatru. Najlepiej jest umiejscowić palenisko we wschodniej części działki. Pamiętaj o tym, aby ognisko znajdowało się w możliwie dużej odległości od domu i innych zabudowań, drzew i krzewów. Po wybraniu odpowiedniego miejsca, przystąp do wykopania wgłębnika. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia, a także stworzy nowoczesną aranżację w ogrodzie.
Projekty i aranżacje ognisk ogrodowych – jakie najlepsze?
Podczas projektowania i aranżacji ognisk ogrodowych warto jest skupić się na nawierzchni wokół paleniska, ponieważ to ona w szczególności wpływa na wygląd ogólny paleniska. Do jej wykonania można użyć nawierzchni żwirowych, płyt kamiennych bądź betonowych. Nie jest powiedziane, że projekt musi ograniczać się do jednego materiału. Możesz połączyć np. dwa wybrane podłoża i stworzyć niebanalną aranżację. Kombinacja płyt betonowych ułożonych pomiędzy żwirowymi przestrzeniami może świetnie wyglądać. Lepiej jest zrezygnować z pomysłów na drewniane nawierzchnie wokół paleniska, ponieważ żar z ogniska może ją uszkodzić. Na rynku istnieją żaroodporne podłoża imitujące deskę. Jeśli jednak jesteś zdecydowany na drewnianą nawierzchnię konieczne będzie wykonanie opaski ze żwiru lub piasku. Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza. W projekcie i aranżacji ognisk ogrodowych warto jest uwzględnić miejsce do siedzenia wokół paleniska. Mogą to być zarówno ławki, pufy, zestawy wypoczynkowe, a także klocki z drewna, bądź wybetonowane ławy. Możliwości jest naprawdę wiele.
Ciekawe pomysły na ogniska w ogrodzie
Zaskakującym pomysłem dopełniającym ognisko w ogrodzie jest przeznaczenie miejsca na przechowywanie drewna. Oprócz dużej przydatności i funkcjonalności takich miejsc, stanowią one funkcję dekoracyjną. Schowki na drewno można wkomponować w ławki, ściany płotu, bądź stworzyć niebanalne półki, które będą zachwycać zarówno domowników, jak i gości. Nie ma co ukrywać, drewno dodaje niesamowitego klimatu, niezależnie od tego, czy znajduje się ono w domu, czy w ogrodzie.
Kolejnym ciekawym pomysłem na ognisko w ogrodzie jest zbudowane paleniska w zabudowanym tarasie. Można wymurować je z cegieł lub kamieni. Pamiętaj jednak, aby spełniało ono wszelkie normy bezpieczeństwa. Musi być ono wysokie, aby drewno mogło swobodnie palić się wewnątrz, bez obaw, że ogień rozprzestrzeni się poza paleniskiem. Po zakończeniu biesiadowania zalej ognisko wodą lub posyp piaskiem. Nieugaszony ogień będzie tlił się jeszcze przez wiele godzin.