Pleśń na ścianie pojawia się, gdy w pomieszczeniu jest za bardzo wilgotno. Oprócz tego, że nie wygląda on zbyt estetycznie, to dodatkowo niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Powodem powstawania pleśni może być niesprawna wentylacja, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zła izolacja budynku, czy zbyt szczelne okna, które uniemożliwiają wydostawanie się nadmiernej wilgoci z pomieszczenia. Najbardziej narażone pomieszczenia na pojawianie się pleśni na ścianie to kuchnia i łazienka, ponieważ zazwyczaj tam mamy do czynienia z dużą wilgotnością. Aby zapobiec powstawaniu pleśni na ścianie, warto jej zapobiegać. Do symptomów zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu należą zaparowane okna i lustra, a także mokre plamy na ścianie. Zazwyczaj pojawia się wilgoć na ścianie na podłodze. Jak zwalczyć pleśń na ścianie? W tym celu należy skorzystać ze specjalistycznych preparatów pleśniobójczy. Jak usunąć pleśń na ścianie? Istnieją dwie metody, pierwsza z nich polega na opalaniu pleśni lampą lutowniczą, użycia środka pleśniobójczego, następnie należy mechanicznie oczyścić ścianę i zabezpieczyć przed ponownym jej pojawieniem się. Drugi sposób polega na oczyszczeniu pleśni za pomocą na przykład szpachelki lub szczotki. Następnym krokiem jest aplikacja preparatu pleśniobójczego. Najlepiej wykonać tą czynność trzykrotnie.
Jak usunąć grzyba na ścianie?
Przyczyną grzyba na ścianie również jest nadmierna wilgoć w pomieszczeniu. Grzyb oraz pleśń lubią miejsca wilgotne, a także obniżoną cyrkulację powietrza. Grzyb jest poważniejszym problemem niż pleśń, ponieważ wnika w głąb powierzchni ściany. Grzyb na ścianie przybiera różne kolory, między innymi można mieć do czynienia z czarnym grzybem na ścianie. Grzyb na ścianie jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego należy go jak najszybciej usunąć. Wytwarza szkodliwe toksyny i odpowiada za obniżoną odporność. Usuwanie grzyba na ścianie najlepiej powierzyć specjalistom. Zwłaszcza, gdy stadium grzyba na ścianie jest już duże. Profesjonaliści będą w stanie zdiagnozować przyczynę grzyba na ścianie i przy użyciu środków grzybobójczych usunąć grzyba ze ściany. Jeżeli sami chcemy podjąć się usuwania grzyba na ścianie, do tego potrzebne będą nam środki chemiczne. Jednak samo usunięcie grzyba nie zlikwiduje problemu. Najpierw należy znaleźć przyczynę grzyba na ścianie i ją usunąć, ponieważ jeżeli pominiemy ten krok, grzyb może ponownie powrócić.
Jak usunąć grzyba/pleśń ze ściany?
Przede wszystkim w tym celu sprawdzą się środki biobójcze. Należy bezwzględnie przestrzegać dołączonej instrukcji, a także zaopatrzyć się w odzież ochronną, ponieważ bezpieczeństwo osobiste przy tego typu pracach jest najważniejsze. Przydatne okażą się okulary, rękawice oraz maska. Jeżeli grzyb wniknął głęboko w ściany, można zastosować metodę wgłębną, która polega na wywierceniu w ścianie dziur, w których za pomocą lejka umieszcza się środek grzybobójczy. Po zaaplikowaniu go można zakleić dziury. Sposoby te należą do drastyczniejszych, kiedy mamy do czynienia z poważnym grzybem na ścianie. Usuwanie grzyba na ścianie może przebiegać przy użyciu domowych sposobów. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest mechaniczne oczyszczeniu powierzchni ściany z grzyba. Następnie należy zaimpregnować ją wodą z octem, wodą z ekstraktem z nasion grejpfruta lub wodą z mydłem i olejkiem herbacianym. Do usuwania pleśni na ścianie lub grzyba na ścianie można użyć również wybielacza z chlorem. Za pomocą gąbki przy użyciu przygotowanego roztworu wybielacza z wodą należy myć ścianę, dopóki grzyb nie zniknie. Zaleca się, aby po użyciu wybielacza przemyć wodę ciepłą wodą.
Jeżeli pleśń lub grzyb nadal będą powracać, należy znaleźć przyczynę pleśni oraz grzyba. Zazwyczaj pojawiają się one w miejscach, które są bardzo wilgotne i rzadko wietrzone, z reguły dotyczy to wilgoci na ścianie przy podłodze, więc w pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowy przewiew powietrza. Przyczyn występowania grzyba jest wiele, warto sprawdzić, czy grzyb na ścianie występuje tylko na tynku, czy też wnika w głąb ściany. Można to sprawdzić za pomocą młotka, obstukując ściany. Jeżeli usłyszymy głuchy dźwięk, to znaczy, że grzyb sięga w głąb ściany, więc niestety konieczne będzie skucie tynków i usuwania grzyba z całej ściany.