Strona głównaCennik budowlanyWapno gaszone - czym jest i jak je stosować?

Wapno gaszone – czym jest i jak je stosować?

Z wapna gaszonego, czyli inaczej lasowanego, powszechnie korzystamy w naszych gospodarstwach domowych. Dodatkowo wapno hydratyzowane w ogrodzie sprawdza się równie dobrze, jak w domu. Zanim jednak przejdziemy do jego właściwości, warto dowiedzieć się więcej. A więc: wapno gaszone – co to jest?

Ów związek chemiczny jest powszechnie wykorzystywany i łatwo dostępny w sklepach. Kiedyś służyło jako materiał budowlany, dzisiaj używamy także wapna gaszonego do szamba. Dlaczego? Jaka jest w takim razie wapna gaszonego definicja?

Wapno gaszone – definicja

Jeśli chodzi o znane wszystkim wapno gaszone, definicja tego związku chemicznego mówi o związku nieorganicznym wapnia, należącym do grupy wodorotlenków. Jego symbol to Ca (OH)2. Mówiąc jeszcze o wapnie gaszonym, definicja podaje też, że jeśli rozpuścimy go w wodzie, otrzymamy wodę wapienną o odczynie zasadowym, niebezpiecznym w kontakcie ze skórą ze względu na żrące właściwości. Jeśli wiemy już o wapnie gaszonym, co to jest, czas zastanowić się nad otrzymywaniem wapna gaszonego oraz nad istotą wapna gaszonego – zastosowaniem.

Wapno gaszone – zastosowanie

Wiemy już sporo o wapnie gaszonym: co to jest i jaki ma symbol chemiczny. Wiemy również, że wapno gaszone – woda – może powodować ubytki na skórze ze względu na swój odczyn. Czas bliżej poznać wapno gaszone – zastosowanie jego jest bowiem uniwersalne. Przede wszystkim znajdzie zastosowanie wapno hydratyzowane w ogrodzie. Sadownicy wykorzystują wodorotlenek wapnia nie tylko do bielenia drzew, czyli zabezpieczenia ich pni przed szkodnikami, ale również od odkwaszania gleby. Wapno hydratyzowane w ogrodzie pełni jeszcze jedną rolę – może z powodzeniem być stosowane jako nawóz do roślin. Mając własny ogródek warto mieć na oku wapno gaszone – gdzie kupić?

Sklepów z takim asortymentem jest naprawdę dużo. Gdyby chcieć otrzymać wapno gaszone samodzielnie, musielibyśmy dokonać nieodwracalnego procesu połączenia wapna i dwutlenku węgla przy użyciu katalizatora – wody. Otrzymywanie wapna gaszonego może przebiegać dwiema metodami – na mokro oraz na sucho, jednak ze względu na powstające podczas tego procesu niebezpieczne dla zdrowia produkty uboczne, nie zaleca się samodzielnego wykonywania wapna gaszonego w domowych warunkach. Co więcej, należy pamiętać, że powstająca podczas wytwarzania wapna gaszonego woda ma właściwości żrące i może mocno podrażniać delikatne narządy, na przykład oczy.

Gospodarstwa domowe i wapno gaszone – zastosowanie

Również w domu wykorzystywane jest wapno gaszone. Woda może być skutecznie zmiękczona właśnie po zastosowaniu omawianego wodorotlenku wapnia. Przydaje się również wapno gaszone do szamba. Zastosowanie wapna gaszonego do szamba ma na celu usunięcie namnażających się w zbiorniku bakterii, pasożytów oraz grzybów, ponieważ wodorotlenek wapnia działa odkażająco. W domach wapno gaszone, zwłaszcza dawniej, wykorzystywane było do bielenia sufitów oraz ścian. Ta metoda miała na celu nie tylko ich odświeżenie i odświeżenie koloru, ale również pozbycie się pleśni czy właśnie grzybów, powstałych na skutek miejscowego zawilgocenia ścian. Również dzisiaj niektórzy budowlańcy sięgają po dawne, sprawdzone metody i stosują wapno gaszone w domach. Na uwagę zasługuje również mieszanina wapna gaszonego piasku i wody.

Ta również powszechnie wykorzystywana jest w budownictwie. Z mieszaniny wapna gaszonego piasku i wody otrzymujemy znaną wszystkim zaprawę wapienną. Znana była już w czasach starożytnych i od tamtej pory jest stosowana w branży budowlanej. Chociaż częściowo wyparta przez zaprawy cementowo-wapienne, bardziej od nich plastyczna mieszanina wapna gaszonego piasku i wody stosowana jest nadal chętnie do murowania ścian. O ile nie są to ściany nośne, taki rodzaj zaprawy sprawdzi się doskonale, głównie ze względu na rozsądniejsze gospodarowanie wilgocią. Fachowcy mówią, ze dzięki zastosowaniu mieszaniny wapna gaszonego piasku i wody, czyli zaprawy wapiennej, ściany mają możliwość „oddychać”, czyli wymieniać wilgoć i powietrze.

Wapno gaszone – cena

Jeśli chodzi o zakup wapna gaszonego, cena będzie uzależniona od konkretnego rodzaju wapna, jakiego potrzebujemy. Inna będzie wapna gaszonego cena w postaci zaprawy wapiennej, szczególnie gotowej, inna będzie, jeśli interesuje nas odkwaszenie gleby czy zasypanie szamba.

Często znajdziemy oferty wapna gaszonego – cen m3. Jeśli chodzi o budowlane przeznaczenie wapna gaszonego, cena m3 wynosi obecnie nawet  około 400 złotych za jeden metr sześcienny. W sklepach znajdziemy osobne cenniki dotyczące wapna gaszonego – ceny m3 nie są podawane w przypadku gotowych mieszanek czy preparatów. I tak za wapno hydratyzowane suchogaszone trzeba zapłacić około 400 złotych za tonę, natomiast za ciasto wapienne około 370 złotych za metr sześcienny. Jeśli chodzi o wapno gaszone, gdzie kupić, aby cena była satysfakcjonująca, szczególnie przy dużym zamówieniu? Zdecydowanie najlepszym pomysłem na wapno gaszone – gdzie kupić, zwłaszcza w większych ilościach, są składy budowlane. W przypadku wapna do sadów najlepsze będą sklepy ogrodnicze.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze