Strona głównaPoradyJak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem?

Jak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem?

Felgi aluminiowe są prawdziwą wizytówką samochodu. Poprawiają jego wygląd zewnętrzny, na który wiele osób zwraca szczególną uwagę. Chyba każda osoba, nawet ta, która nie zna się na samochodach potrafi uznać wyższość felg aluminiowych nad zwykłymi kołpakami. Jednak z czasem użytkowania samochodu, który przemierza drogi w różnorodnych warunkach atmosferycznych felgi aluminiowe potrafią się wybrudzić. W takim stanie nie są już tak piękne i nie przykuwają tak dużej uwagi. Więc jak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem? Sposobów na przywrócenie im blasku jest kilka…

Jak odnowić felgi aluminiowe samodzielnie?

Aby felgi zawsze prezentowały się zjawiskowo trzeba je odpowiednio odnowić. Nie trzeba do tego bardzo wymyślnych metod – wystarczy odrobina zapału w domowych warunkach…

A więc jak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem?

Przed przystąpieniem do prawdziwego procesu mycia i czyszczenia swoich felg aluminiowych należy mieć pewność, że felgi są wychłodzone. Oznacza to, że jeżeli dana osoba co dopiero wróciła z dłuższej podróży samochodem i od razu chce zabrać się za czyszczenie felg to powinna się wstrzymać i odczekać kilka chwil. Jest to spowodowane specyfikacją materiału – rozgrzana felga aluminiowa mogłaby wejść w interakcje z preparatami chemicznymi, które będą używane w kolejnej fazie. Mogłoby to spowodować zniszczenie jej struktury. Dlatego też czyszczenie felg nie powinno odbywać się w pełnym słońcu – lepiej to robić w zacienionym miejscu czy nawet garażu.

Czym czyścić alufelgi – domowe sposoby w fazie głównej

W fazie głównej uczestniczą już profesjonalne środki chemiczne, które usuwają wszystkie zabrudzenia, jakie znajdują się na powierzchni felgi. Więc czym czyścić alufelgi? – domowe sposoby

Czyszczenie felg aluminiowych domowym sposobem odbywa się ze środkami posiadającymi różny odczyn pH swojego roztworu. Są to jak w chemii odczyny z pH poniżej 7 (kwasowe), równym 7 (obojętne) i powyżej 7 (zasadowe). 

Środki chemiczne o pH obojętnym są najlepsze dla alufelg pod wpływem bezpieczeństwa. Nie mają negatywnego wpływu na ich strukturę, uszczelki dając pewność, że felga nie zostanie choćby odbarwiona, a lekkie zabrudzenia znikną. Jednak czasem płyny o pH zasadowym bądź kwasowym są niezastąpione. W przypadku gdy felgi są bardzo mocno zabrudzone jednym wyjściem jest zastosowanie takich specyfików. Od czasu do czasu nic się nie stanie i nie należy się tego przeraźliwie bać. 

Niestety na próżno szukać w swoim domu specyfików, które wyczyszczą alufelgi równie dobrze co profesjonalne środki chemiczne. Mydło czy inne detergenty nie poradzą sobie z rdzą, która pojawia się na felgach w trakcie ich eksploatacji. Czy już wiesz czym czyścić alufelgi domowymi sposobami?

Odnawianie felg mechanicznym sposobem

Mimo że profesjonalne środki (kwasowe, zasadowe, czy obojętne) są niezastąpione, to czasami nie nie wystarczają. Bywa, że potrzebna jest im mechaniczna pomoc. Cząsteczki pyłu i brudu, jakie dostały się do wnętrza klocków hamulcowych niekiedy bardzo trudno doczyścić. „Siedzą” one głęboko wewnątrz i nie mają zamiaru się ruszyć…

Wyjściem jest użycie specjalnych szczotek uniwersalnych stworzonych z myślą o myciu felg. Po aplikacji wybranego środka chemicznego należy dokładnie nałożyć go na alufelgi. Następnie wilgotną szczotką (szorstką jej powierzchnią) należy mechanicznie „trzeć” brud, aż do momentu spienienia się swojego środka chemicznego. Wtedy brud powinien zacząć puszczać. 

Jak odnowić alufelgi – ostatnie szlify

Po nałożeniu preparatu i mechanicznym czyszczeniu należy na koniec spłukać felgę wodą – najlepiej za pomocą myjki z podwyższonym ciśnieniem. Dzięki temu wszystkie środki chemiczne, które w dłuższym czasie mogłyby niszczyć felgę zostaną dokładnie wypłukane. 

Po płukaniu czystą wodą warto jest przetrzeć felgi suchą, bawełnianą szmatką. 

Na koniec jest jeszcze jedna metoda ochrony swoich felg – woskowanie. Jest to prawdziwa kropka nad i podczas czyszczenia felg aluminiowych. Zakup wosku to bardzo dobra inwestycja – wosk po nałożeniu sprawia, że felgi wspaniale błyszczą przykuwając uwagę każdego przechodnia. Dodatkowym atutem jest fakt, że wosk z chemicznego punktu widzenia jest hydrofobowy. Dzięki temu chroni felgi podczas użytkowania przed nadmiernym osadzaniem się brudu i pyłu. 

Czyszczenie felg aluminiowych domowym sposobem w swoim zaciszu daje sporo frajdy i satysfakcji – warto jest pamiętać o czyszczeniu tego elementu swojego samochodu. Po przeczytaniu tego artykułu już wiesz jak odnowić alufelgi różnymi metodami!

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze