Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularne, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniach w bloku, domach wielorodzinnych i budynkach użytkowych. Charakteryzuje się ono wysoką wydajnością, ze względu na fakt, że wykorzystywane jest naturalne unoszenie się ciepłego powietrza. W ten sposób szybko i łatwo ogrzewa się całe pomieszczenie. Ogrzewanie podłogowe w pełni zastępuje grzejniki naścienne, dlatego nie jest potrzebny ich dodatkowy montaż. W tym artykule dowiesz się, jaki styropian pod podłogówkę będzie najlepszy oraz jak gruby styropian należy wybrać.
Styropian do ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniej izolacji termicznej, aby zapobiec dostępowi niskich temperatur z zewnątrz i uciekania ciepła. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie styropianu, który skutecznie zapobiega utracie ciepła i kieruje całą energię do pomieszczenia. Izolacja termiczna to także dobre zabezpieczenie ogrzewania podłogowego przed uszkodzeniami jego konstrukcji. Styropian do ogrzewania podłogowego to jedna z najczęściej wybieranych form izolacji. Zapobiega on przeciążeniami spowodowanymi dużą amplitudą temperatur w obrębie jednego elementu. Jednak, aby styropian do ogrzewania podłogowego spełniał swoją funkcję, należy dokonać odpowiedniego wyboru. O tym, jaki styropian pod podłogówkę zastosować oraz, jaki gruby styropian pod ogrzewanie podłogowe będzie najlepszy, dowiesz się w dalszej części artykułu.
Jaki styropian pod podłogówkę?
Istnieje wiele form izolacji termicznej ogrzewania podłogowego, jak np. polistyren ekstrudowany, czy płyty z pianki poliuretanowej, jednak najchętniej wybierany jest styropian. Jeśli się na niego zdecydowałeś, to zapewne zadajesz sobie pytanie, jaki styropian pod podłogówkę wybrać oraz jaka powinna być jego grubość.
Styropian do ogrzewania podłogowego jest nazywany przez producentów jako dach – podłoga, potocznie nazywany twardym. Wyróżnia się on dużą odpornością na ściskanie. Ma duży współczynnik nacisku – EPS100. Ten parametr świadczy o tym, że przy dużym nacisku, równomiernie rozłożonym, odkształcenie jest minimalne. Jeśli potrzebujesz jeszcze bardziej odpornego styropianu pod podłogówkę, świetnie sprawdzi się styropian o twardości EPS150, czy EPS200. Na rynku istnieją także styroduru, które wytrzymują nacisk nawet do 21 ton na metr kwadratowy.
Innym ważnym aspektem przy wyborze styropianu pod ogrzewanie podłogowe jest współczynnik przenikania ciepła. Istnieje zależność, która mówi, że im niższa wartość współczynnika, tym większa jest izolacja termiczna płyty styropianowej. Styropian dach – podłoga występuje w dwojakiej kolorystyce – białej i szarej. Ta druga posiada dodatek grafitu.
Jaki gruby styropian pod ogrzewanie podłogowe?
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kwestii izolacji termicznej jest – jaki gruby styropian pod ogrzewanie podłogowe powinien być? Dobranie odpowiedniej grubości warstwy izolacyjnej jest dosyć problematyczne. Ci, którzy próbują zaoszczędzić wybierają styropian do ogrzewania podłogowego o mniejszej grubości. Jednak, czy takie rozwiązanie jest dobre? Niestety, często okazuje się, że może być to niewystarczające, co będzie skutkować w dużych stratach na ogrzewaniu, ponieważ ciepło będzie przenikało do fundamentów, a nie do pomieszczenia.
Jaki gruby styropian pod ogrzewanie podłogowe? Styropian nie może być też za gruby, ponieważ może to spowodować tworzenie się pustych przestrzeni pomiędzy wylewką a fundamentem, co w konsekwencji skutkuje pękaniem podłogi w pomieszczeniu.
Najlepiej jest w tym temacie poradzić się specjalisty. Jeśli jednak chcesz samodzielnie dobrać grubość styropianu do ogrzewania podłogowego, warto wybierać standardowe grubości. Odpowiednia grubość dla styropianu białego to od 15 do 25 cm, dla szarego od 12 do 15 cm. Najlepiej jest układać styropian w dwóch warstwach na zakładkę. W przypadku stosowania izolacji termicznej nad ogrzewanym pomieszczeniem, odpowiednie będzie zastosowanie styropianu o grubości od 3 do 5 cm.