Strona głównaPoradyIle powinien wystawać parapet wewnętrzny oraz zewnętrzny?

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny oraz zewnętrzny?

Parapet stanowi wykończenie całego okna. To pozornie nieduży element, który ma duże znaczenie. Jego prawidłowe osadzenie w ścianie wpływa na ciepło w środku. Dlatego ważne jest, by do procesu osadzania parapetu dobrze się przygotować i przede wszystkim dokonać rzetelnych pomiarów. Również ważne jest pytanie: “ile powinien wystawać parapet?”. W tej sprawie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a liczy się głównie funkcja estetyczna.  

Ile powinien wystawać parapet zewnętrznych?

Montaż parapetów zewnętrznych powinien odbyć się już po wstawieniu okien, ale jeszcze przed tynkowaniem budynku, aby zatuszować wszelkie ewentualne uszkodzenia. Dobre rozplanowanie prac pozwoli również uniknąć szczelin, które będą wyziębiać wnętrze domu. Najpopularniejsze są parapety okienne wykonane z metalu albo z PCV. One, pod wpływem dużego zróżnicowania temperatur, mogą się rozszerzać albo kurczyć. Dlatego nie powinno się w takim przypadku tynkować ich bocznych krawędzi. Zapewnienie szczeliny dylatacyjnej, także pozwala na rozszerzanie się materiału. Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny poza obręb budynku? Ze względów praktycznych zaleca się, aby wystawał on o jakieś 3-4 centymetry poza mury. Oczywiście musi mieć lekki spadek na zewnątrz. Dzięki temu nie będzie się na nim gromadziła woda i nie zniszczy się fasada budynku. Podaje się, że minimalna wystająca długość to 2 centymetry.

Podczas osadzania parapetów zewnętrznych, trzeba brać pod uwagę nie tylko odpowiedni wpust pod okno, ale także właściwą grubość ocieplenia budynku. Parapet zewnętrzny posiada specyficzny element konstrukcyjny, czyli kapinos. To nacięcie na spodzie parapetu zewnętrznego, którego nawet się nie zauważa. Tymczasem jest ono bardzo ważne. Dzięki niemu gromadząca się woda spływa przez ścianę budynku. Powinien on znajdować się nie bliżej niż trzy centymetry od ściany nieruchomości, jeżeli został naniesiony na całą długość parapetu. Tak naprawdę więc to, ile powinien wystawać parapet zewnętrzny poza obręb budynku, jest dużo ważniejsze niż w przypadku parapetu wewnętrznego. Wpływa bowiem na dobre zabezpieczenie elewacji budynku.

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?

Montaż parapetów wewnętrznych także powinien odbywać się jak najwcześniej. Z pewnością jeszcze przed pomalowaniem ścian, bo wówczas wszelkie usterki można jeszcze sprawnie zamaskować. Oczywiście nie oznacza to, że późniejszy montaż parapetu wewnętrznego nie jest już możliwy. Wiąże się po prostu z większym bałaganem.

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny? W tym przypadku odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zależy to od gustu właściciela domu. Nie ma szczególnych norm w tym zakresie. Co ważne, parapet wewnętrzny wcale nie musi wystawać z wnęki okiennej i niektórzy właśnie na to się decydują. Wówczas trzeba jednak wszystko dobrze ze sobą zlicować i w tym celu najczęściej zamawia się parapet robiony idealnie na wymiar. Najlepiej wygląda wówczas drewniana płyta. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenne w przypadku niedużego mieszkania, gdzie każdy centymetr jest ważny. Czasami zabudowuje się również grzejnik pod oknem i tworzy w ten sposób wspólny, szeroki parapet. Dobrze nada się do przechowywania kwiatów, a nawet książek.

Jest to jednak rzadsze rozwiązanie. Zazwyczaj odpowiadając na pytanie, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, zakłada się, że jest to odległość jakichś 3-5 centymetrów. Jeżeli pod oknem znajduje się kaloryfer, parapet wewnętrzny powinien wystawać do grzejnika lub do połowy jego szerokości. Dzięki temu nie będzie on zakłócał procesu nagrzewania się pomieszczenia.  

Po obu stronach okna parapet powinien być wpuszczony w ściany na głębokość 3-4 centymetrów. Równie istotna jest jego długość po oknem — 0,5 do 1,5 centymetra. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu mostków ciepła i cała konstrukcja jest szczelna.          

Oczywiście parapety, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Kwestię estetyczną także należy brać pod uwagę, decydując, ile powinien wystawać parapet.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze