HomePoradyPomnik serka homogenizowanego - gdzie jest?

Pomnik serka homogenizowanego – gdzie jest?

Przy pierwszym odruchu mogłoby się wydawać, że pomnik serka homogenizowanego jest żartem dziennikarskim. Jednak nic bardziej mylnego. Od 2018 roku taką figurę można znaleźć na jednej z ulic w centrum Radomia – miasta usytuowanego w centralnej Polsce, około 100 km na południe od Warszawy. Jakie jest jego znaczenie i gdzie dokładnie się znajduje? Jak wygląda pomnik serka homogenizowanego?

Zobacz: Pomniki chrząszcza w Szczebrzeszynie – warto zobaczyć?

Gdzie jest pomnik serka homogenizowanego?

Pomnik serka homogenizowanego można znaleźć w ścisłym centrum Radomia, przy ulicy Żeromskiego 42. Jest to niewielkich rozmiarów rzeźba, dlatego warto bardzo dokładnie zbadać teren, żeby ją odnaleźć.

Gdzie dokładnie znajduje się to miejsce? Tuż obok jest znany wszystkim Sezam – dom handlowy, który stoi w centrum Radomia już od zeszłego stulecia. Nieprzerwanie cieszy się powodzeniem, a w jego wnętrzu pojawiają się coraz to nowe sklepy. Szukając w jego okolicy można natknąć się na pomnik serka homogenizowanego, który jest jednym z symboli Radomia.

Po co powstał pomnik serka homogenizowanego?

Mogłoby się wydawać, że stawianie pomnika serku homogenizowanemu jest bezsensowne i nie ma żadnego znaczenia. Jednak okazuje się, że takie osoby pomyliłyby się, nawet bardzo.

Pomnik serka homogenizowanego powstał w 2018 roku i jest wykonany z brązu. Jego autorem jest Pan Sławomir Micek, rzeźbiarz z Kielc. Mężczyzna stworzył również kilka innych pomników, które są rozmieszczone na terenie miasta.

Wszystkie one powstały w ramach realizacji projektu obywatelskiego pod nazwą “Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury”. Miał on na celu upamiętnienie produktów, które są znane wszystkim Polakom, a swój początek mają lub miały właśnie w Radomiu. Jest to sposób na dbanie o kulturę miasta oraz świadomość jego mieszkańców na temat znaczenia, jakie ma ono dla reszty kraju. Jednym z tych symboli okazał się być serek homogenizowany.

Od prawie 50 lat jest on produkowany w mleczarni na terenie Radomia. Obecna jej nazwa to Mlekpol, jednak zdecydowana większość Polaków kojarzy firmę pod nazwą Rolmlecz, która została zmieniona w ostatnich latach.

Źródło: mlekpol.com.pl

Zobacz: Pomnik jednorożca – gdzie jest i ile kosztował?

Inne pomniki-symbole realizowane w ramach jednego projektu

W ramach projektu obywatelskiego było postawionych kilkanaście małych pomników z brązu. Każdy z nich został wykonany przez tego samego mężczyznę, który zajął się pomnikiem serka homogenizowanego. Dzięki temu są one wykonane w tym samym stylu i są ze sobą niezwykle spójne. Jakie inne rzeźby można znaleźć w centrum Radomia?

Inne pomniki codziennych symboli miasta to między innymi:

  • maszyna do szycia Łucznik,
  • maszyna do pisania Łucznik,
  • pistolet Vis,
  • kozaki Sofix,
  • waga domowa Radwag,
  • rower Łucznik,
  • maska przeciwgazowa,
  • telefon RW CB-740.

Wszystkie te przedmioty są doskonale znane przez Polaków. Co więcej, ze zdecydowanej większości z nich nadal korzystamy lub korzystaliśmy w ostatnich latach. Jest to doskonały obraz tego, jak duże znaczenie dla przemysłu oraz handlu ma w dalszym ciągu Radom.

Czy serek homogenizowany jest zdrowy?

Serek homogenizowany jest produkowany od niemal 50 lat. Jest to produkt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie śniadania. Bardzo dobrze pasuje do kanapek, naleśników lub jako samodzielny posiłek. Czy jednak jest zdrowy?

W 100 g tego produktu może znaleźć 132 kcal oraz 12,5 g cukrów. Przez to produkt z pewnością nie powinien być spożywany przez osoby, które mają problem z poziomem glukozy we krwi. Jednak dla większości Polaków jest to bardzo dobre uzupełnienie diety w składniki, które możemy znaleźć w nabiale, między innymi wapń.

Serek waniliowy ma w swoim składzie cukier, dlatego warto uważać z jego ilością. Powinno się w pewnym stopniu ograniczać jego ilość oraz spożywać również inne produkty do śniadania. Jednak doskonale sprawdzi się jako niewielka przekąska pomiędzy posiłkami, ponieważ z pewnością jest znacznie zdrowszy niż większość słodyczy, które możemy znaleźć na sklepowych półkach.

Zobacz: Gwoździe miedziane – czym są i gdzie kupić?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze