Strona głównaPoradyJaki pistolet lakierniczy dla amatora?

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora?

Piękny kolor samochodu stanowi bardzo ważny element, który zdecydowanie przyciąga uwagę. Czasem zdarza się, że kolor nawet podwyższa jego cenę. Dlatego dobrej jakości idealnie gładki lakier jest tak pożądany w branży.

Lakierowanie samochodów to bardzo dokładny proces, w którym precyzja jest niezwykle ważna. Raczej nie ma tutaj miejsca na błędy i niedociągnięcia. Głównym elementem z kategorii akcesoriów, bez których nie dałoby się przystąpić do lakierowania samochodu jest oczywiście dobry pistolet lakierniczy. Pomiędzy takimi urządzeniami występuje wiele różnic w specyfikacji, dlatego przed zakupem swojego pistoletu lakierniczego warto jest poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. 

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać pod względem mechanizmu działania 

Aby wybrać dobry pistolet lakierniczy dla amatora, warto jest zrozumieć jego mechanizm działania. Wcale nie jest to tak logiczne, jakby się wydawało. Duża część opiera się o prawa fizyki. Jednak wszystko zaczyna się w zbiorniku.

Lakier usytuowany jest w specjalnym zbiorniku pistoletu lakierniczego. Następnie w momencie wciśnięcia spustu pistoletu powietrze jest silnie zasysane. Wraz z powietrzem przepływa lakier udając się w kierunku otworu dozującego. Spust pełni kontrolę nad tym ostatnim elementem umożliwiając jego otwieranie i zamykanie – w razie potrzeby zatrzymania/uruchomienia strumienia lakieru. Z reguły pistolety działają tak, że im mocniejszy nacisk spustu, tym lakier wraz z powietrzem intensywniej ,,wychodzi” z iglicy dając silniejszy efekt. W przypadku chęci zapewnienia spokojniejszego strumienia lakieru spust dociska się po prostu lżej. 

Warto jest o tym pamiętać – kontrola spustu jest niesamowicie ważna w przypadku równomiernego rozprowadzenia lakieru na karoserii samochodu. W przeciwnym razie cała praca może zostać dosłownie zniszczona, a samochód będzie wyglądał po prostu miernie. 

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać? Specyfikacja urządzenia

Wiesz jaki pistolet lakierniczy wybrać? W zależności od indywidualnych potrzeb warto wybrać taki pistolet lakierniczy, który spełni nasze oczekiwania. Jednym z ważniejszych parametrów jest zapotrzebowanie pistoletu na powietrze. Zapewnia ono ciągłość pracy pistoletu. Mówiąc krótko – większe zapotrzebowanie na powietrze równa się lepsza wydajność swojej sprężarki. Wszystkie informacje co do tego parametru udostępniane są w opisie urządzenia. 

pistolet lakierniczy

Z praktycznego punktu widzenia zbyt małe zapotrzebowanie na powietrze oznaczać może częste przerwy w lakierowaniu samochodu co może pogorszyć efekt pracy lakiernika. Równomierność pracy jest tutaj bardzo ważna – dlatego amator dla bezpieczeństwa może pokusić się o zakup pistoletu z większym zapotrzebowaniem na powietrze.

Jaki pistolet do malowania samochodu – średnica dyszy

Drugim parametrem, który jest niezwykle ważny podczas malowania swojego samochodu jest średnica dyszy. Im szersza dysza, tym większa ilość jednocześnie rozpylonego lakieru, a więc praca przebiega o wiele szybciej. 

pistolet lakierniczy opinie

Więc jaki pistolet do malowania samochodu? Będąc amatorem, który jest niewprawiony w tym fachu warto przemyśleć zakup pistoletu z mniejszą dyszą, który jest po prostu precyzyjniejszy. Dzięki temu będzie on mógł skupić się na dokładnym naniesieniu lakieru warstwami co równocześnie nauczy go precyzji i dokładności. 

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać?  )

Pistolety lakiernicze dzielą się na dwie najpopularniejsze kategorie:

  • Pistolety zasilanie ciśnieniowo, które posiadają bardzo dobre parametry do lakierowania sporej ilości samochodów. Wymagają jednak podłączenia do specjalistycznego sprzętu – sprężarki, która generuje odpowiednie ciśnienie. Najczęściej spotyka się je w większych przedsiębiorstwach i firmach. To większe miejsca, dlatego dla domowych potrzeb przyda się coś innego. Więc jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać? Jaki pistolet do malowania samochodu sprawdzi się najlepiej?
pistolet lakierniczy
  • Pistolet lakierniczy zasilany elektrycznie jest najlepszym rozwiązaniem. To najlepsza równowaga pomiędzy kosztami i efektywnością pracy sprzętu. Do jego podłączenia nie potrzeba dostępu do sprężarki, więc amator nie naraża się na kolejne koszty. Dodatkowym atutem jest fakt, że pistolety elektryczne są o wiele poręczniejsze, przez co łatwiej trzymać je w dłoni. Jednak najbardziej nadają się do lakierowania przydomowych materiałów, a nie samochodów.
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze