Strona głównaPoradyStabilizowanie drewna - co to?

Stabilizowanie drewna – co to?

Drewno i drewniane elementy otaczają nas każdego dnia. Wykorzystywane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ich zaletą jest to, że wyróżniają się pięknym, eleganckim i klasycznym wyglądem. Niestety ten stylowy, ponadczasowy materiał jest bardzo delikatny. Jego powierzchnia narażona jest na negatywne działanie wielu czynników mechanicznych, zewnętrznych i atmosferycznych, przez co bardzo szybko dojść może do jego uszkodzenia. Warto zdecydować się na stabilizowanie drewna, by móc utrzymać je w nienagannym stanie. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić? Tego można dowiedzieć się z naszego poradnika.

Stabilizowanie drewna – czym jest?

Stabilizacja drewna to proces chemiczny, który ma za zadanie zmienić właściwości drewna na lepsze. To oznacza, że po stabilizacji drewna staje się ono silniejsze i trwalsze. Na jego wygląd, powierzchnię nie będzie negatywnie wpływać wilgoć, czy inne negatywne czynniki zewnętrzne i mechaniczne. To więc sprawia, że materiał ten stanie się czymś zupełnie nowym, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że dekoracje, meble lub konstrukcje drewniane będą służyć przez długie lata i nie dojdzie do ich uszkodzenia i zniszczenia. Jest to proces, podczas którego można stworzyć zupełnie nowy i trwalszy materiał.

Stabilizacja drewna – czy się opłaca?

Do tego procesu niezbędna jest żywica do stabilizacji drewna. Warto wiedzieć, że cały ten proces nie jest skomplikowany i mogą się go podjąć, nawet osoby, które nie mają w tym doświadczenia. Jednak trzeba na początku określić, czy to w ogóle się opłaca? Chcąc samodzielnie stworzyć drewno stabilizowane trzeba pamiętać, że potrzebne są do tego profesjonalne narzędzia. To więc oznacza, że trzeba je kupić, co jest duża inwestycji lub zdecydować się na ich wypożyczenie. Robiąc meble lub konstrukcje drewniane do siebie do domu lub na zamówienie, warto zdecydować się na stabilizację drewna, by mieć pewność, że wszystkie stworzone elementy będą wyróżniać się trwałością i odpornością na negatywne działanie wilgoci.

Drewno stabilizowane – czego trzeba użyć, by było to możliwe?

Przed kupieniem wszystkich najpotrzebniejszych urządzeń trzeba poznać drewno stabilizowane co to jest i do czego można je wykorzystać. Jest to silne drewno, które może wyglądać nowocześnie i stylowo. Warto wiedzieć, że najpotrzebniejsza do tego zadania jest żywica do stabilizacji, która może mieć  różnego rodzaju kolory. Dzięki temu można nadać drewnu zupełnie nowy wygląd. Dodatkowo stabilizowane drewno doskonale sprawdza się do obróbki, ponieważ staje się twarde i nie łamie się, co sprawia, że można nadać mu zupełnie nowy kształt.

Stabilizacja drewna krok po kroku?

Stabilizacja drewna krok po kroku to przede wszystkim zastosowanie wysokiej jakości żywicy do stabilizacji. Należy drewno zamoczyć w żywicy, a następnie wysuszyć. Warto wiedzieć, że stabilizacja powinna odbywać się w próżni, by możliwe było osiągnięcie najlepszego efektu. Potrzebna więc będzie pompa próżniowa oraz pomieszczenie, w którym możliwe jest jej użytkowanie. Nie można zapomnieć o tym, że w końcowym etapie należy zastosować sprężarkę. Pierwszy proces stabilizacji drewna może trwać pół godziny. Jednak to nie koniec. Cały proces trzeba powtarzać aż do momentu, w którym drewno pójdzie na dno pojemnika, w którym jest żywica. W ten sposób można upewnić się, że drewno zmieniło swoje właściwości.

Drewno stabilizowane – czy można zając się tym samodzielnie?

Wiele osób zastanawia się, czy stabilizacja drewna to zadanie, którym można zająć się samodzielnie? Jest to dość trudne zadanie, do którego trzeba się dobrze przygotować, a co więcej mieć wysokiej jakości, profesjonalne urządzenia. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że przeprowadzenie całego procesu, aż do momentu, w którym drewno zmieni swoje właściwości może zająć naprawdę dużo czasu.

Wiedząc nieco więcej na temat stabilizacji drewna można samodzielnie zdecydować, czy lepiej zając się tym samemu, czy pozostawić ten proces osobom, które mają w tym temacie większe doświadczenie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze