HomePoradyJak usunąć plastelinę z dywanu na 5 sposobów?

Jak usunąć plastelinę z dywanu na 5 sposobów?

Lepienie z plasteliny to jedna z tych prostych zabaw, które mimo upływu lat, każde pokolenie cieszy tak samo. Rozbudza kreatywność, poprawia umiejętności manualne, można się nią bawić z kimś i w pojedynkę. Gorzej, jeśli nasze zabawy zajdą za daleko i skończą na ulubionym, jasnym, puchatym dywanie. Co należy wtedy zrobić? Jak usunąć plastelinę z dywanu?

Zobacz: Najciekawsze kaktusy – jakie są rodzaje kaktusów?

Skuteczne metody na usunięcie plasteliny z dywany

Stało się. Plastelina została namiętnie i dokładnie wsmarowana, a później małymi stópkami energicznie wdeptana w dywan. Jedyne nad czym myślimy to, jak usunąć magiczną plastelinę z dywanu? Nim jednak wpadniesz w panikę i spiszesz swój drogi dywan na straty, wypróbuj kilka naszych sposobów na “efekt uboczny” zabaw plasteliną.

W walce z plasteliną naszym największym sprzymierzeńcem są jej właściwości. O ile jej modalność i lepkość nijak się mają do naszych zamiarów, tak fakt, że jest podatna na zmiany temperatury, jest kluczem do rozwiązania. Okazuje się, że sposób na to, jak usunąć plastelinę z dywanu, to po prostu zamrożenie lub podgrzanie jej.

Do pierwszej metody potrzebujemy woreczek z kostkami lodu (lub obiad, który odmrażamy na kolejny dzień), który stawiamy na ubrudzonym miejscu. Po kilkunastu minutach ściągnij z plamy mrożonki i za pomocą szpatułki postaraj się zeskrobać plastelinę. Jeśli masz dywan o bardzo długim włosiu, możesz do tego użyć grzebienia. Zamrożona plastelina powinna z łatwością ukryszyć się z dywanu, który po takiej operacji wystarczy tylko odkurzyć.

Kostki lodu

Jeśli z jakichś przyczyn ten sposób nam nie odpowiada, to możemy plastelinę podgrzać. Do tego potrzebne nam będzie żelazko lub suszarka oraz kawałek pergaminu, papier lub ściereczka. Wybrany kawałek materiału kładziemy na zabrudzenie, po czym delikatnie prasujemy. Plastelina powinna się wytopić i przyczepić do nałożonej łaty. 

Poza wskazanymi wyżej metodami, można również skorzystać z domowych sposobów na to, jak usunąć plastelinę z dywanu. Sprawdzą się one przy niewielkich plamach z plasteliny albo w sytuacji, gdy po pozbyciu się jej, zostaną na wykładzinie jakieś przebarwienia. Jeśli nie masz w domu specjalnych płynów do wywabiania plam lub środków na bazie rozpuszczalnika, możesz skorzystać z tego, co masz w swojej kuchennej szafce. Jeśli połączysz ze sobą po jednej łyżce soli, octu 9% i proszku czyszczącego, otrzymasz mieszaninę, z pomocą której usuniesz zalegający brud. Tę samą miksturę możesz również zostawić na zabrudzeniu i po wyschnięciu usunąć za pomocą sztywnej szczotki.

Zobacz: Jaki dywan do zielonej kanapy będzie najlepiej pasował?

Pomocna jest również dobrze znana i lubiana soda. Na lekko zwilżoną wodą i mydłem plamę wysypujemy grubą warstwę sody oczyszczonej, po czym wcieramy ją w dywan, aż wyschnie. Następnie zabrudzone miejsce przeczesać szczotką i odkurzyć.

Źródło: oetker.pl

Kolejnym rozwiązaniem w zasięgu ręki jest alkohol, który zadziała na naszą plamę jak rozpuszczalnik. Jeśli chcesz skorzystać z tej metody, to należy nasączyć wacik wódką, po czym położyć go na plamę, by ją wchłonął. Procedurę należy powtórzyć w sytuacji, gdy zabrudzenie jest duże.

Jak nie usuwać plasteliny z dywanu?

Niezależnie od tego, jaką z przedstawionych metod wybierzesz, zawsze warto mieć na uwadze środki bezpieczeństwa, by rzeczywiście pozbyć się plamy z plasteliny, a nie dodatkowo koloru z wykładziny. Z tego powodu sprawdź, z jakiego materiału jest dywan. Okrycia z wełny lub futra nie powinny być prane, a potraktowane jedynie wilgotną gąbką. Na wytrzymałych wykładzinach warto użyć suchych środków (sól, soda), z kolei dzianin w ogóle nie powinno się czyścić samodzielnie, gdyż te pod wpływem wody tracą swoje właściwości. Z kolei sztuczne włókna mogą pod wpływem wysokiej temperatury się stopić.

Kolejną ważną kwestią jest kolor naszego dywanu. Wiele środków czyszczących może zostawić jasne plamy lub odbarwić materiał (alkohol, soda). Dlatego niezależnie od wybranej przez ciebie metody na to, jak usunąć magiczną plastelinę z dywanu, warto przed przystąpieniem do pracy, zrobić test na niewielkim i mało widocznym kawałku dywanu, by sprawdzić możliwą reakcję. Ważne jest również odpowiednie dobranie narzędzi. Zbyt ostre przedmioty mogą nam uszkodzić dywan, a skorzystanie z nich na zbyt wczesnym etapie jedynie rozsmaruje plastelinę bardziej, zamiast usunąć.

Jak usunąć magiczną plastelinę z dywanu?

Poza zwykła plasteliną serca dzieci podbiła również magiczna plastelina, która swoimi właściwościami różni się od zwykłej. Na szczęście do magicznej plasteliny można użyć analogicznych metod, jak do zwykłej. Nowością za to może być usunięcie magicznej plasteliny za pomocą mocnego neodymowego magnesu. Plastelina przyczepi się do magnesu, co może znacząco pomóc w pozbyciu się plam. 

Źródło: allegro.pl

Co ciekawe innym skutecznym sposobem na pozbycie się magicznej plasteliny jest sama magiczna plastelina. Należy wtedy za pomocą pozostałej plasteliny odrywać tę, która została na dywanie. Wprawdzie ten sposób może się nie sprawdzić, jeśli magiczna plastelina jest zbyt głęboko. Niemniej podjęcie takiej próby, może popłacić.

Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujesz i jak wiele czasu chcesz poświęcić na doprowadzenie dywanu do porządku, pamiętaj, że zawsze w takiej sytuacji możesz skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w praniu dywanów, jak też sięgnąć po środki chemiczne stworzone do takich wyzwań

Zobacz: Co warto kupić w Ikea? Przydatne rzeczy z Ikea

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze