Drewniane elementy otaczają nas zewsząd. To mogą być meble, dekoracje do domu, a nawet jego konstrukcję, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na budowanie domu drewnianego. Niestety drewno jest materiałem bardzo delikatnym i wrażliwym, szczególnie na wilgoć. Jeśli narażone jest na jej długotrwałe działanie, to niestety, ale pojawić się może problem ze zbutwieniem drewna. Jak poradzić sobie z takim zaburzeniem? Czy utwardzenie spróchniałego drewna jest w stanie pomóc i przywrócić danemu elementowi jego nienaganny wygląd i właściwości? Tego można dowiedzieć się z naszego artykułu.
Utwardzanie spróchniałego drewna – czy jest możliwe?
Utwardzenie spróchniałego drewna to proces, w którym wykorzystywane są środki chemiczne do przywrócenia właściwości tego materiału. Najczęściej do tego procesu wykorzystywana jest żywica, która ma za zadanie wiązać ze sobą zniszczoną część drewna z tą zdrową, dzięki czemu całość nadal będzie nadawać się do użytkowania. To stosunkowo prosty proces, który nie zajmuje dużo czasu, warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie spróchniałe drewna można naprawić tą metodą. Trzeba sprawdzić, czy w ogóle możliwe jest jeszcze naprawienie całej części drewnianej, czy lepiej i bezpieczniej jest ją wymienić na nową.
Utwardzanie drewna – od czego zacząć?
Utwardzanie drewna należy rozpocząć od sprawdzenia, jak duża część jest uszkodzona. Warto wiedzieć, że zbutwiała część drewna wygląda i zachowuje się charakterystycznie pod naciskiem. Zdrowe drewno jest twarde i suche, natomiast to spróchniałe jest miękkie, gąbczaste i wilgotne. Tak więc przed rozpoczęciem procesu utwardzania drewna trzeba upewnić się, czy choroba wchodząca na dany element jest faktycznie próchnicą. Jeśli tak, to można przejść do kolejnego działania. Trzeba sprawdzić jak duże jest uszkodzenie drewna. Jeśli po naciśnięciu na chore miejsce nie wyczuwa się twardości, to niestety może oznaczać, że spróchniała jest za duża część drewna, przez co jego utwardzenie i naprawienie wyżej wymienionym sposobem nie jest możliwe.
Czy każde spróchniałe drewno da się utwardzić?
Jeśli spróchniałe drewno ma większą powierzchnię uszkodzenia to niestety, ale jego naprawienie i utwardzenie z metodą wykorzystania żywicy nie jest możliwe, ponieważ nie będzie skuteczne. W takim wypadku zdecydowanie lepiej sprawdzać się będzie utwardzanie drewna nieco trudniejszą metodą. Trzeba usunąć spróchniałą część drewna. Trzeba to zrobić dokładnie, by nie pozostała nawet mała część spróchniałego drewna. Następnie ubytek należy wypełnić chemicznym środkiem do utwardzania drewna i odczekać aż zaschnie. W kolejnym etapie można przejść do jego szlifowania i lakierowania. W ten sposób można przywrócić drewnu nie tylko nienaganny i piękny wygląd, ale, co więcej, jego właściwości.
Kiedy zbutwiałe drewno lepiej wymienić na nowe?
Niestety zbutwiałe drewno może okazać się tak silnie zniszczone, że jego naprawienie nie będzie możliwe. Jeśli powierzchnia drewna, która jest spróchniała jest za duża, to trzeba pamiętać o tym, że jej naprawienie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może okazać się nieskuteczne, a nawet niemożliwe. W takim wypadku zdecydowanie lepiej kupić nową część drewnianą na wymianę. To będzie bezpieczniejsze i łatwiejsze rozwiązanie. Warto jednak upewnić się, że uszkodzona część drewna rzeczywiście jest duża i zajmuje większą część konstrukcji, mebla lub dodatków. Jeśli drewno jest w połowie lub w większej części uszkodzone, to jego utwardzanie nie będzie przynosić zadowalających i trwałych efektów.
Wiedząc nieco więcej na temat utwardzania drewna, można zdecydować, czy warto naprawiać zbutwiałe drewno, czy lepiej zdecydować się na wymianę na nowe. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach utwardzanie spróchniałego drewna jest bardzo dobrym rozwiązaniem i może okazać się najtańszym rozwiązaniem.