Strona głównaWnętrzaJak rozmieścić halogeny w suficie podwieszanym?

Jak rozmieścić halogeny w suficie podwieszanym?

Halogeny są od lat powszechnie wykorzystywane do oświetlania pomieszczeń. Ich niewielki rozmiar świetnie sprawdza się przy wykańczaniu podwieszanych sufitów – szczególnie w dużych salonach, w starych kamienicach. Także w nowoczesnym budownictwie popularne LED-y są chętnie montowane nie tylko ze względów estetycznych, ale i ekonomicznych. Zanim zaczniesz przymierzać się do ich zakupu warto dowiedzieć się, jak rozmieścić halogeny w suficie podwieszanym?

Tylko prawidłowo wykonane obliczenia oraz przygotowane otwory pod montaż sprawią, że efekt będzie dla nas zadowalający. Konieczne jest też precyzyjne wykonanie pomiarów, aby lampy znajdowały się w równych odstępach od siebie. Jednak co to znaczy, że odstępy mają być równe – co ile halogeny w suficie podwieszanym powinny być montowane? Jaka powinna być też minimalna odległość halogenu od sufitu? Najwyższy czas dowiedzieć się tego wszystkiego.

Co ile halogeny w suficie podwieszanym w nowoczesnym budownictwie?

Jeszcze jakiś czas temu halogeny na potęgę były stosowane w podwieszanych sufitach, głównie w remontowanych mieszkaniach zlokalizowanych w starych kamienicach. Dzisiaj również oświetlenie punktowe znajduje zwolenników w niższych pomieszczeniach. Lampy LED-owe mają jednak znacznie więcej zalet – dzięki nim łatwiejsze jest sterowanie konkretnymi strefami pomieszczenia. Światło takie jest też przyjemniejsze, bardziej rozproszone i dające lepszy efekt. Rozmieszczenie halogenów na suficie nie może być przypadkowe. To, ile halogenów na m2 będzie optymalnym założeniem oraz co ile halogeny w suficie podwieszanym powinny być montowane, zależy głównie od funkcji oświetlenia. Jeśli lampki LED-owe mają spełniać rolę głównego oświetlenia dla pomieszczenia, muszą być rozmieszczone w odpowiednich miejscach. Najlepiej ich rozłożenie projektować przy okazji tworzenia projektu aranżacji wnętrza czy instalacji elektrycznej.

Ile halogenów na m2 w oświetleniu akcentującym?

Za sprawą odpowiednio dopasowanego światła otrzymamy niepowtarzalny klimat, czy zaakcentujemy konkretne części pomieszczenia. W tym wypadku kwestia decyzji, ile halogenów na m2, nie będzie mieć takiego znaczenia. Ważniejsze będzie samo ulokowanie lampek, aby otrzymać pożądany efekt.

Rozmieszczenie halogenów na suficie

W rozmieszczeniu halogenów na suficie ważne jest dokładne przemyślenie planowanego przedsięwzięcia. Jeśli halogeny będą zbyt blisko siebie, będziemy płacić niepotrzebnie większy rachunek za prąd. Z kolei w odwrotnej sytuacji pomieszczenie będzie niedoświetlone, z rzucającymi cieniami. Najlepszą informację, co ile ledy w suficie podwieszanym będą optymalne, znajdziemy u konkretnego producenta. Aby dokładniej oszacować, ile halogenów na m2 powinniśmy zakładać przy projektowaniu oświetlenia, musimy wziąć pod uwagę głównie powierzchnię oraz przeznaczenie pomieszczenia. Według ekspertów, każdy rodzaj pomieszczenia będzie potrzebował innej ilości lumenów na metr kwadratowy. Warto pamiętać o tym przed rozpoczęciem właściwych prac. Ostatecznie nie da się więc powiedzieć konkretnie, co ile ledy w suficie podwieszanym powinny być montowane. Takie kwestie warto omawiać z producentem lub projektantem naszej aranżacji.

Minimalna odległość halogenu od sufitu

Podwieszany sufit może mieć różną „grubość”. To jeden z tych aspektów, które także będą mieć wpływ na montowane w nim oświetlenie. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju lampki LED-owe, jednak we wszystkich przypadkach zalecenia co do ich montażu są podobne. Zakładana minimalna odległość halogenu od sufitu to 10 cm. To jednak nie wszystkie odległości, o jakich należy pamiętać. Spora część lampek LED-owych działa dzięki podłączonym tranzystorom. Te ostatnie nie mogą być blisko lampek – minimalny odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 20 cm. W sklepach dostępne są też wersje występujące bez transformatorów, podpinane bezpośrednio pod sieć 230 V. W przypadku tych ostatnich lampek najlepiej, aby podłączenia i instalacji dokonywał kwalifikowany elektryk ze względu na niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze