Strona głównaPoradyJak zmierzyć okno do rolety?

Jak zmierzyć okno do rolety?

Od prawidłowego zmierzenia szerokości okna do rolety zależy, czy będzie ona dobrze dopasowana, odpowiednio chroniła przed nadmiarowym światłem słonecznym, a także dobrze prezentowała się na oknie. Podpowiadamy, jak zmierzyć okno do rolety w zależności od jej rodzaju, aby efekt końcowy był jak najlepszy.

Jak zmierzyć okno do rolety montowanej na ścianie?

Wśród rodzajów rolet montowanych na ścianie, największą popularnością niewątpliwie cieszą się stylowe rolety rzymskie. Tego rodzaju rolety pięknie się marszczą, wyglądają lekko i idealnie dopełniają wygląd całej wnęki okiennej. Ich sposób montowania jest bardzo specyficzny, ale przy tym bardzo prosty. Przyczepia się je do ściany ponad oknem. Producenci proponują pozostawienie wysokości 25-30 centymetrów powyżej okna. Dzięki temu po zwinięciu rolety okno będzie można swobodnie otworzyć. Od tego miejsca zmierz także wysokość rolety. Musi ona sięgać aż do parapetu albo do podłogi, jeżeli taką roletę chcesz zainstalować na wysokim oknie tarasowym. Taki sposób na to, jak wymierzyć okno pod rolety sprawia, że będą one sprawnie spełniały swoją funkcję.

Jeżeli chodzi o to, jak zmierzyć okno na rolety pod względem szerokości, to musisz po prostu zmierzyć szerokość wnęki okiennej, a do otrzymanego wyniku dodaj 10-20 centymetrów. Zapas 5-10 centymetrów po każdej stronie wnęki okiennej sprawi, że roleta rzymska prezentowała się będzie najbardziej okazale i dobrze przesłoni okno. 

Jak zmierzyć okno na roletę montowaną na suficie?

Czasami zdarza się, że ze względów wizualnych albo ze względu na nietypowy wygląd okna, rolety montuje się do sufitu. Jak wymierzyć okno pod rolety instalowane tak nietypowo? Przede wszystkim odpowiednia długość sięgać będzie od sufitu aż do parapetu albo do podłogi. Szerokość w tym przypadku będzie większa od otworu okiennego o maksymalnie 10 centymetrów (po 5 centymetrów po obu stronach).

Jak zmierzyć okno do rolet dzień noc?

Czy wiesz Jak zmierzyć okno do rolet dzień noc? Rolety dzień noc mierzy się w nieco inny sposób. Przede wszystkim pod uwagę bierze się w tym przypadku szerokość szyby okiennej. Od precyzyjności tego pomiaru (co do milimetra), zależy wygląd samej zamontowanej już rolety. Jak zmierzyć roletę dzień noc? W tym przypadku należy dokładnie zmierzyć szerokość szyby, a następnie do uzyskanego wyniku dodaje się jeszcze pomiędzy 3, a 5 centymetrów. Chodzi o to, aby gotowy produkt dokładnie zasłaniał szybę, ale przy tym nie nachodził na klamkę, co gwarantuje wygodę użytkowania. Jak zmierzyć okno do rolet dzień noc? Przede wszystkim w tym wypadku należy pomierzyć dokładnie wysokość okna, czyli skrzydło – jego ruchomą część. W ten sposób długość rolety dzień noc będzie dopasowana do wymiarów okiennych. Dotyczy to montażu bezinwazyjnego, na ramie okiennej, za pomocą plastikowych zaczepów.

Jak zmierzyć roletę dzień noc montowaną w kasecie? Montowanie w kasecie to inny sposób montażu, kiedy roleta z góry i po bokach jest zabudowana. W takim przypadku dokładny pomiar ma jeszcze większe znaczenie. Nie dotyczy to tylko rolet dzień noc. Tradycyjne także montowane mogą być w zabudowany sposób. Jak zmierzyć okno do rolet w kasecie? Ze względu na różne rodzaje kaset używanych do rolet, montaż może być bezinwazyjny (na specjalnej taśmie) albo inwazyjny, z wierceniem w ramie. Potrzebne są dwie wartości: szerokość szyby okiennej i jej wysokość. Szerokość to odległość między zewnętrznymi krawędziami listew przyszybowych. Ten sposób jak zmierzyć okno do rolet w kasecie gwarantuje stuprocentową skuteczność. 

Sposoby jak zmierzyć okno do rolety są jak widać liczne, dlatego najpierw trzeba dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju roletę będzie się montowało. Jeśli nie wiesz jak zmierzyć okno do rolet w kasecie wielu producentów rolet oferuje gratis usługę pomiaru. Jeżeli nie masz czasu albo cierpliwości do pracy, lepiej mierzenie okna pod rolety pozostawić specjalistom. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze