Strona głównaWnętrzaJak położyć wykładzinę PCV?

Jak położyć wykładzinę PCV?

Układanie wykładziny PCV to czynność, która bardzo często zapętla się w sytuacji wykończenia podłogi biur, mieszkań czy domów jednorodzinnych. Jest to materiał tani w zakupie, przez co decyduje się na niego coraz większa liczba osób. Jednak wbrew pozorom szerokiej liczby osób dzisiejsza wykładzina PCV nie jest niczym podobna do wykładziny rodem z PRL-u. To dobra imitacja, paneli, która niesie za sobą sporo zalet!

Po zapadnięciu decyzji nad wybraniem wykładziny PCV jako wystrój wnętrza można zdecydować się na dwa kroki – albo zrobić to samemu, albo wezwać fachowca. Niestety opcja numer 2 wiąże się oczywiście z kosztami, a osoba kupująca wykładzinę PCV szuka z reguły bardziej ekonomicznych rozwiązań. Dlatego czytając ten artykuł będzie można się dowiedzieć jak położyć wykładzinę PCV samodzielnie!

Jak położyć wykładzinę PCV – metodyka układania wykładzin PCV 

Niezależnie od miejsca, w którym chce się zamontować wykładzinę PCV należy odpowiednio przygotować podłoże. Czy to łazienka, pokój gościnny, biuro czy salon – podłożę pod PCV musi być tak samo przygotowane. 

Krok ten jest omawiany w przypadku posiadania na podłożu starszej wykładziny PCV. Należy bardzo dokładnie usunąć ją z powierzchni podłoża. Również klej i jego pozostałości są bardzo ważne – je również trzeba usunąć. Jako że podłoże pod PCV powinno być jak najbardziej płaskie i równe warto jest wypełnić ubytki. W trakcie użytkowania starego podłoża z pewnością nie raz ciężkie przedmioty spadły na ziemię – mogły one wywołać wgniecenia i nierówności. Aby wyprofilować podłogę, warto jest użyć masy samopoziomującej, która jest bardzo prosta w użytku. 

Jak położyć wykładzinę PCV – przycinanie 

Faza przycinania i docinania wykładziny jest bardzo ważna. Należy zachować tu precyzję ruchów, gdyż raz przycięta wykładzina pozostanie taka na zawsze. Przyda się tutaj ostry nożyk do cięcia wykładziny, który nie poszarpie jej powierzchni. Wykładzinę PCV należy przyłożyć i mocno docisnąć do ściany, a następnie wykonać cięcie. 

Po przycięciu boków ściany przychodzi pora na najtrudniejsze – narożniki. Wykładzinę należy podwinąć i naciąć pamiętając o pozostawieniu niewielkiej jej części – czasem cięcie lepiej powtórzyć niż przeciąć zbyt dużą ilość wykładziny. 

Co położyć pod wykładzinę PCV? Klej czy taśmę?

W zasadzie są dwie ścieżki, którymi można podążać podczas układania wykładziny PCV. Jednak co położyć pod wykładzinę PCV, aby mieć pewność co do zapewnienia jej jakości?

Taśma wybacza więcej błędów, jednak nie jest polecana przez firmy produkujące wykładzinę PCV. W razie wypadków, uszkodzenia wykładziny nie wynikającej z winy użytkownika firma może nie przyjąć reklamacji. Co prawda klejenie na taśmie jest prostsze, ale w trakcie użytkowania wykładzina może się lekko przesuwać w jedną, bądź drugą stronę marszcząc swoją powierzchnię.

Użycie kleju jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Ogranicza ruchomość wykładziny i zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania. Więc odpowiedzią na pytanie – co położyć pod wykładzinę PCV jest zdecydowanie klej.

Jak położyć wykładzinę PCV – mocowanie wykładziny

Już ułożoną i wyciętą wykładzinę umieszcza się w stabilnej pozycji na podłodze. Następnie należy zrolować jej część (do połowy) tak jak dywan. Podłoże smaruje się cienką warstwą kleju(nie za dużo, aby nie zmarszczył wykładziny). Następnie podczas rozkładania wykładziny samoistnie przykleja się do powierzchni podłogi. Gdy klej wyschnie można zabrać się za klejenie drugiej części wykładziny, którą wykonuje się w identyczny sposób. 

Jak położyć wykładzinę PCV – ostatnie kroki

Aby mieć pewność, że wykładzina będzie idealnie gładka warto jest użyć specjalnego wałka, zwanego potocznie rollerem. Dzięki niemu można wyrównać wszystkie nierówności i pofałdowania oraz dobrze rozprowadzić klej znajdujący się pod powierzchnią wykładziny.

Teraz można pomyśleć o montażu listew odgradzających ścianę od wykładziny. Zakryją one wszelkie niedoskonałości znajdujące się na końcach położonej wykładziny PCV poprawiając wygląd pomieszczenia. 

Jak położyć wykładzinę PCV na płytki?

Położenie wykładziny PCV na stare płytki nie jest najprostsze i wymaga czasu. Lecz jak położyć wykładzinę PCV na płytki? Wykładzina PCV na stare płytki rozpoczyna się przede wszystkim od zapewnienia gładkiej powierzchni – można pokusić się o wypełnienie fug i frezowanie.

Innym sposobem układania wykładziny PCV na stare płytki jest po prostu skucie płytek i położenie wykładziny PCV na wylewkę, jednak wymaga to sporo pracy. Więc lepszym rozwiązaniem odpowiedzi na pytanie – jak położyć wykładzinę PCV na płytki jest opcja pierwsza.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze