Zautomatyzowanie oświetlenia jest bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowanym z powodzeniem nie tylko na zewnątrz domów, ale i w ich środku. Wygoda, jaka wynika z podłączenia czujki ruchu, jest ogromna. To nie tylko kwestia komfortu, ale i niemałych oszczędności, szczególnie jeśli w domu przebywają dzieci. Podłączenie czujnika ruchu do lampy ma uzasadnienie głównie w przypadku oświetlenia schodów.
Podłączenie czujnika ruchu do lampy nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby nam się wydawać. Do zautomatyzowania naszego oświetlenia nie będziemy potrzebować elektryka, a jedynie dobrej instrukcji i podstawowych narzędzi. W takim razie czas dowiedzieć się, jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?
Czujnik ruchu – jak podłączyć konkretne rodzaje?
Producenci oferują różnego rodzaju czujniki, a także gotowe lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Chociaż występują zarówno wersje pracujące pod niskim napięciem, jak i te podpinane pod standardowe napięcie sieciowe 230 V, schemat ich działania i instalacji jest do siebie bardzo zbliżony. Najważniejszą zasadą podczas podłączenia lampy z czujnikiem ruchu, szczególnie tych wysokonapięciowych, jest praca przy odłączonym zasilaniu. Jedynie wtedy przeprowadzone prace będą bezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dodatkowo każdy producent czujników ruchu umieszcza na opakowaniach dokładne instrukcje montażu swoich produktów. To także znacznie ułatwia nam zadanie.
Podłączenie czujnika ruchu do lampy a zasada jego działania
Czujnik ruchu jest bardzo wygodnym wynalazkiem, dzięki któremu światło świeci tylko wtedy, kiedy naprawdę jest nam potrzebne. Nie musimy również martwić się zbyt wysokimi rachunkami za prąd czy pamiętaniem o wyłączaniu światła po przyjściu z zewnątrz po zmroku. Jak w takim razie podłączenie czujnika ruchu do lampy ma się do zasad jego działania? Światło zapalane jest przez detektor ruchu dopiero w chwili jego wykrycia. Ze względu na ten fakt, najczęściej takie czujniki możemy spotkać na zewnątrz domu, na trasie między garażem a drzwiami wejściowymi. Świetnie sprawdza się również w środku, w najbardziej newralgicznych miejscach, np. klatki schodowe. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli mówimy o firmach czy magazynach, podłączenie czujki ruchu może być dodatkowym zabezpieczeniem mienia, zniechęcającym włamywaczy do wtargnięcia na teren przedsiębiorstwa.
Zanim podłączysz czujnik ruchu do lampy – jakie modele brać pod uwagę?
Aby zoptymalizować to przedsięwzięcie, najlepiej jest zdecydować się na wysokiej jakości lampę LED. To jeden z najpowszechniejszych dokonywanych obecnie wyborów. Zewnętrzne lampy wykonane w technologii LED są oszczędne, i wykazują zwiększoną żywotność. Przy zmiennych warunkach atmosferycznych jest to jeden z najważniejszych kryteriów wyboru. Do wyboru są również lampy solarne, wykorzystujące energię słoneczną. Wybrany model powinien wykazywać odporność – głównie na pył oraz wilgoć, ale także na niskie i wysokie temperatury. Warto przy tym pamiętać, że lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu pod kątem schematu będzie nieco odmienna od zwykłej lampy z czujnikiem ruchu.
Czujnik ruchu – jak podłączyć?
Schemat postępowania jest bardzo prosty. W każdym przypadku trzeba go jednak zweryfikować z instrukcją podaną przez producenta. Zanim zaczniesz się zastanawiać jak podłączyć czujnik ruchu, musisz przymocować jego obudowę. Następnie należy zwrócić uwagę na kolorystyczne oznaczenia przewodów. W przypadku czujników i lamp zasilanych bezpośrednio z sieci prądem o natężeniu 230V, podłącza się brązowy przewód fazowy oznaczony literą „L” oraz niebieski przewód neutralny z oznaczeniem „N”. Jeśli chodzi o czujnik ruchu do lampy, podłączenie wersji zasilanej 12V wymaga podłączenia czerwonego przewodu dodatniego oraz czarnego przewodu ujemnego. Jeśli mówimy o lampie z czujnikiem ruchu i zmierzchu, schemat jej podłączenia może się nieco różnić od lamp z detektorem ruchu. W każdym przypadku trzeba posługiwać się instrukcjami podawanymi przez producenta. W razie wątpliwości co do sposobu instalacji, najlepiej jest się zwrócić do elektryka.