Strona głównaWnętrzaJak i czym przykleić lustro?

Jak i czym przykleić lustro?

Lustro jest nieodzownym elementem każdej łazienki. Bez niego nie można byłoby wykonywać w niej podstawowych czynności higienicznych, makijażu, golenia zarostu czy pielęgnacji twarzy. Rozróżnia się różne metody, dzięki którym można umieścić lustro na swojej ścianie w łazience. Część z nich decyduje się na wywiercenie dziury w ścianie i zamontowanie lustra na tak zwany hak. Jednak o wiele mniej problematyczne jest klejenie luster.

Do klejenia luster należy znać odpowiednie metody montażu i posiadać dobrej jakości akcesoria. Wszystkie dokładnie opisane kroki będą dostępne poniżej!

Czym przykleić lustro ściany?

Przyklejanie lustra do ściany nie należy do najtrudniejszych. Z pewnością jest to jedna z łatwiejszych metod montażu, stąd nawet osoba nie będąca wprawionym majsterkowiczem będzie mogła sama umieścić lustro na ścianie swojej łazienki. 

Odpowiedzią na pytanie czym przykleić lustro do ściany jest precyzja i podstawowe, dodatkowe akcesoria. 

klej do luster

Proces przyklejenia lustra może być udany z pomocą kleju do luster bądź silikonu do luster. Są to najbardziej popularne preparaty, które są niezwykle cenione w branży wykończeniowej. 

Klej do luster – popularny i skuteczny

Klej do luster jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych akcesoriów wykorzystywanych podczas montowania lustra w łazience. Jest to produkt bardzo tani, łatwo dostępny i wytrzymały. Jednak wybierając klej do luster i tak trzeba odwiedzić sklepy meblowe, gdyż zwykły klej nie będzie przystosowany do materiału szklanego pod względem mocy i siły przylegania. Dzięki temu uzyska się gwarancję, że raz powieszone lustro nie będzie osuwać się na jeden z boków, czy w najgorszym wypadku – spadnie na ziemię.

klej do luster

Klej do luster musi być nie tylko mocny. W łazience panują dość niesprzyjające warunki dla takich akcesoriów budowlanych. To ciągle unosząca się para decydująca o wysokim stopniu wilgotności czy też nagłe zmiany temperatur. Klej również swoimi parametrami musi być przystosowany do tych warunków. W przeciwnym razie nawet gdyby był najsilniejszy to z czasem traci swoje właściwości. 

Silikon – alternatywa dla kleju do luster

W sztukach wykończeniowych często występują różne szkoły decydujące się na wykorzystywanie innych materiałów. Druga szkoła radzi wybór silikonu dostosowanego swoimi parametrami do szkła. Również dobrej jakości silikon będzie posiadał właściwości chroniące go przed wilgocią i temperaturą. Fani silikonu szanują fakt, że zasycha bardzo szybko i jednocześnie dobrze zabezpiecza ścianę.

Jak widać właściwości kleju do luster i silikonu są podobne. Z pewnością każdy z nich będzie dobrym wyborem podczas klejenia lustra na ścianie. Ważne jest, aby silikon czy klej pochodził z autoryzowanego sklepu, w którym nie ma się zastrzeżeń co do jakości sprzedawanych produktów.

Jak przykleić lustro do ściany? Metoda montażu

Pierwszym krokiem jest aplikacja silikonu/kleju do specjalnego pistoletu pomocnego w pracach wykończeniowych. Jeśli ktoś nie jest w jego posiadaniu to z pewnością znajdzie go w tym samym miejscu co klej do luster czy też silikon. 

Pierwszym krokiem jest przystąpienie do czynności przygotowawczych. Należy z bardzo dużą dokładnością wyczyścić powierzchnię ściany, na której będzie wisieć lustro. Pomocne mogą okazać się szczotki czy nawet szpachelki do wyrównania powierzchni – nikt chyba nie chciałby, aby przyklejone lustro krzywo wisiało. Również przetarcie zewnętrznej części lustra płynem z detergentem może okazać się konieczne. 

klej do luster

Kolejnym krokiem jest obrysowanie miejsc za pomocą specjalnego ołówka na ścianie, w których lustro będzie wisiało. Przed tym warto przyłożyć je do ściany i z pomocą drugiej osoby sprawdzić, czy wisi w dobrej pozycji. Jeśli tak wykreślenie jego obwodu z pewnością pomoże w prawidłowym i równym montażu. 

Teraz wystarczy już tylko odczekać kilka chwil jak wszystkie oczyszczone elementy dobrze wyschną i można przystępować do ostatniego etapu.

Ostatnia prosta – przyklejenie lustra do ściany

Zewnętrzną część lustra pokrywa się na całym jego obwodzie linią silikonu bądź kleju do luster. Można dołożyć trochę substancji na środek lustra lekko ją rozprowadzając.

Ostatnim krokiem jest przyłożenie lustra do ściany zachowując obrysowane wcześniej kontury. Zostaje już tylko mocno docisnąć i przytrzymać lustro do momentu wyschnięcia substancji klejącej.

Jak przykleić lustro do szafy?

Odpowiedź na pytanie – jak przykleić lustro do szafy została tak naprawdę już napisana. Bowiem metoda ta nie różni się od przyklejania lustra do ściany. Jedyne co należy zmienić to klej do luster, który swoimi parametrami powinien być odpowiedni dla materiału szafy (na przykład drewna).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze