Strona głównaRemontJak odkręcić zapieczoną śrubę

Jak odkręcić zapieczoną śrubę

Zapieczona śruba potrafi bardzo utrudnić nam naprawę samochodu, czy zaworu wodnego. Zapieczona śruba często jest powodem, dla którego samemu nie chcemy podjąć się naprawy i wzywamy do niej fachowca. Jeśli nie wiemy jak odkręcić zardzewiałe śruby lub jak odkręcić zapieczoną nakrętkę, to możemy spróbować domowych sposobów, które sprawią, że odkręcanie zapieczonych śrub będzie znacznie łatwiejsze.

Jak odkręcić zapieczoną śrubę – domowe sposoby

Wiele osób ma problem jak odkręcić zardzewiałe śruby. Są one bardzo trudne do odkręcenia i na pewno taka nieprzyjemna przygoda przydarzyła się każdemu kierowcy. Najważniejsze jest przede wszystkim pozbycie się korozji. Pojawia się ona najczęściej na trzpieniu śruby i dochodzi później do przyblokowania, co bardzo utrudnia jej odblokowanie i odkręcenie. Często problem jak odkręcić zapieczoną śrubę oraz jak odkręcić zardzewiale śruby pojawia się, kiedy chcemy dostać się do układu wydechowego. Najlepszym rozwiązaniem na to jak wykręcić zapieczoną śrubę, jest przygotowanie pod ręką gotowego preparatu, który szybko usunie rdzę ze śruby. Preparaty takie można kupić np. w sprayu. Należy nanieść je ja skorodowany element i poczekać około 10 minut. Odkręcanie zapieczonych śrub jest wtedy możliwe, ponieważ to właśnie rdza może blokować ich odkręcanie. Mocno skorodowane elementy najlepiej odkręca się po ich wcześniejszym przeczyszczeniu za pomocą drucianej szczotki bądź papieru ściernego. Jeśli nie mamy profesjonalnego odrdzewiacza, a nadal nie wiemy jak odkręcić zapieczoną nakrętkę, możemy również użyć nafty.

Jak wykręcić zapieczoną śrubę – inne metody

Odkręcanie zapieczonych śrub może jednak okazać się nieco bardziej skomplikowane. Pomocny może okazać się z kolei zwykły młotek, za pomocą którego będziemy uderzać w klucz, który trzyma główkę śruby. Należy jednak uderzać nim bardzo delikatnie, ponieważ przy zbyt mocnym uderzeniu możemy uszkodzić gwint, nakrętki, czy łeb. Do dokręcania zapieczonej śruby należy użyć klucz oczkowy lub nasadowy odpowiednik. Po nałożeniu klucza trzeba uderzać młotkiem w jego ramię. Jeśli wiemy już jak odkręcić zapieczoną śrubę, wtedy łatwiej nam będzie wymontować element obudowy i rozpocząć naprawę. Podobnie można odkręcić zapieczony zawór wodny. Wiedząc jak odkręcić zapieczony zawór wodny, można później samodzielnie naprawiać hydraulikę w naszym domu.

Odkręcanie zapieczonych śrub – inne metody

Zapieczona śruba może jednak nie do końca ruszyć się po potraktowaniu jej za pomocą środka do odrdzewiania. Odkręcanie zapieczonych śrub można również wykonać za pomocą palnika. Za pomocą wysokiej temperatury zapieczona śruba powinna puścić i dać się odkręcić. Palnika nie wolno używać przy łatwopalnych substancjach, w tym przy paliwie oraz gazie. Również nie jest to wskazane w miejscu, w którym mamy do czynienia z tworzywami sztucznymi, które mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Jak odkręcić zapieczoną nakrętkę za pomocą palnika? Odkręcanie zapieczonych śrub za pomocą palnika polega na rozgrzaniu do temperatury 500 lub 600 stopni zapieczonej śruby za pomocą opalarki, a następnie dopasować do niej odpowiedni klucz i spróbować ją ruszyć za pomocą klucza.

Czasami nie wiedzą jak odkręcić zapieczona śrubę, nie używamy prostych rozwiązań. Takim jest wybranie nieco dłuższego klucza. Jeśli dopasujemy do śruby znacznie dłuższy klucz, będzie mógł on zwiększyć siłę działającą na śrubę, a dzięki temu umożliwić nam jej szybkie odkręcenie. Taki sposób jest bardzo dobry np. przy odkręcaniu zapieczonej śruby przy kołach. Do takich śrub bardzo pomocny jest również klucz teleskopowy, który posiada składaną rączkę i nie zajmuje dzięki temu wiele miejsca. Jeśli nie posiadamy takiego klucza, można również wydłużyć go za pomocą metalowej rurki. Jest to najprostszy sposób na to jak odkręcić zapieczoną śrubę. Podczas odkręcania zapieczonej śruby najlepiej jest na początku pozbyć się rdzy, a później użyć np. oleju lub nafty, by nieco ją oczyścić. Dzięki takim zabiegom znacznie szybciej odkręcimy zapieczoną śrubę.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze