Regulacja okien plastikowych konieczna jest w chwili wykrycia nieszczelności. To jednak niejedyny powód, dla którego warto wykonać regulację okna PCV. Zdarza się, że niezbędne jest poprawienie pozycji okna czy wzmocnienie docisku. Tę ostatnią czynność zwykle wykonujemy przed pierwszymi przymrozkami, aby uniknąć nadmiernej ucieczki ciepła z domu. Dowiedz się jak wyregulować okna plastikowe.
Aby poprawnie wykonać regulację okna uchylnego czy otwieranego tradycyjnie, trzeba mieć odpowiednią wiedzę. W takim razie czy można samodzielnie prawidłowo wyregulować okna plastikowe na zimę? A jak wykonać regulację letnią?
Sprawdź również: KRISPOL opinie
Regulacja okien na zimę i na lato
Regulacja okien PCV zgodnie z instrukcją wykonywana jest nie tylko na okres zimowy. Kolejna regulacja okien ma miejsce przed sezonem letnim. Zmiana docisku ma znaczenie na komfort domowników oraz wentylację pomieszczeń. Każdy materiał, a więc również PCV, z jakiego wykonane są popularnie nazywane „plastikowe okna”, również podlega działaniu fizyki. Ta zaś mówi, że pod wpływem temperatur materiały rozszerzają się lub kurczą. W skrócie – latem ramy się rozszerzają, jakby pęcznieją i zwiększają swoją objętość, zimą – przeciwnie. Regulacja okien plastikowych ma za zadanie między innymi przeciwdziałać otarciom ramy, ale i zapewnieniu odpowiedniej wentylacji – szczególnie podczas ciepłych miesięcy.
Jak docisnąć okna na zimę?
Regulacja okien na zimę musi przebiegać w poszczególnych etapach. Kto wie o regulacji okien, ten często przed zimą szuka regulacji docisku okien PCV. Instrukcja pozwala wykonać pracę poprawnie. Sposób, jak docisnąć okna na zimę, na szczęście jest bardzo prosty i zajmuje dosłownie chwilę. Aby wyregulować okna na zimę, wystarczy znaleźć w ich okuciu odpowiednie elementy, w przypadku niektórych producentów przypominające zaczepy. Dzięki nim regulacja okien na zimę przebiega sprawnie. Uszczelki w czasie zimy mocniej dociskają, a dzięki temu mniej zimnego powietrza przedostaje się do środka.
Regulacja okien Drutex
Zwykle regulacja okien PCV nieco się różni w zależności od producenta. Najczęściej jednak zastosowane systemy są bardzo do siebie zbliżone, więc nie ma problemu w zlokalizowaniu odpowiedniego elementu okucia. W przypadku regulacji okien Drutex w okuciu okna powinniśmy szukać po prostu zaczepów. To za ich sprawą uszczelka będzie mocniej przylegać zimą, a latem – słabiej, zapewniając przepływ powietrza. Nie zawsze takie praktyki są jednak potrzebne. Regulacja okien drutex powinna przebiegać według instrukcji producenta.
Podstawowe zasady, czyli jak wyregulować okna na zimę?
Chociaż najczęściej pada pytanie o to, jak wyregulować okna plastikowe na zimę, trzeba zadać sobie również pytanie o to kiedy i po co to robić. Regulacja docisku okien PCV z instrukcją, powinna się zawsze odbywać na przełomie sezonu zimowo-wiosennego i jesienno-zimowego. Fachowcy wskazują na jedną prawidłowość: taka regulacja okien nie jest konieczna w przypadku nowych, świeżo wstawionych okien. Producenci zastosowali ten trik po to, by użytkownicy okien po latach mogli dalej odczuwać ten sam komfort mieszkania. Uszczelki bowiem po kilku latach eksploatacji będą traciły swoje pierwotne właściwości, będą sztywnieć i zapewniać znacznie mniejszą warstwę izolacyjną. A więc jak wyregulować okna plastikowe na zimę? Właśnie w tym momencie przychodzi z pomocą producencka regulacja okien plastikowych. Jeśli okna były zainstalowane prawidłowo, przez kilka pierwszych lat komfort użytkowania nie powinien budzić zastrzeżeń. Regulacja okien PCV przyda się jednak zawsze w chwili, kiedy kilkuletnie okna zaczynają w zimie tracić ciepło z mieszkania czy domu.
Regulacja okna uchylnego
Analogicznie wygląda również regulacja okna uchylnego. W jego przypadku trzeba jednak sprawdzić, czy na pewno mechanizm działa prawidłowo i bez trudu się otwiera, zamyka i uchyla zgodnie z przeznaczeniem. Przed przystąpieniem do regulacji okna PCV warto sprawdzić instrukcję danego producenta i jego wskazówki. Nie zawsze sposobem na to, jak docisnąć okna na zimę, musi być zaczep. Bywa, że regulacja okna odbywa się w dwóch płaszczyznach, za pomocą zawiasów – bocznych oraz dolnych. Jaki by nie był system, warto zwrócić na niego uwagę. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy swoje okna posiadają od dobrych kilku lat i mogą odczuwać ich lekkie zużycie.