Strona głównaPoradyJak zdjąć plombę z wodomierza?

Jak zdjąć plombę z wodomierza?

Wodomierz to urządzenie, z którym należy obywać się z ogromną ostrożnością, ponieważ kary za naruszenie zasad związanych z jego użytkowaniem są srogie. Odkręcenie wody w kranie wydaje się bardzo prostym działaniem, jednak stoi za tym cały proces. Uruchomienie korka wiąże się z uruchomieniem całej machiny. Dzięki wodomierzowi mierzona jest objętość zużytej wody. Na tej podstawie rozliczane są nasze rachunki. W tym artykule dowiesz się m.in. do czego służy plomba na wodomierzu i co grozi za jej ściągnięcie.

Za co odpowiada plomba na wodomierzu?

Plomba na wodomierzu to nic innego, jak cecha legalizacyjna Urzędu Miar. Wodomierz posiada dwie plomby: legalizacyjną i zabezpieczającą przed odkręceniem. Istnieją sytuacje, w których dochodzi do ich uszkodzenia. Może być to np. przypadkowe zaczepienie się o nią, zainteresuje się nią dziecko. Niestety koszt takiego uszkodzenia może kosztować nas nawet kilka tysięcy złotych. W takiej sytuacji niezwłocznie skontaktuj się z zakładem wodociągów. Czym dłużej będziesz zwlekał z powiadomieniem o zaistniałym incydencie, może to zostać uznane za celowe działanie, za co grozi sroga kara. 

Plomba na wodomierzu musi być zdjęta, kiedy chcesz zmienić miejsce wodomierza. Taki fakt należy zgłosić do ZWiK – u. Musisz uzyskać pozwolenie. Następnie pracownicy zakładu wodociągów sprawdzą techniczne i prawne aspekty przeprowadzonej zmiany. W innym przypadku możesz zostać to uznane za kradzież.

Wszelkie uszkodzenia plomby na wodomierzu należy natychmiastowo zgłaszać, aby nie dostać wysokiej kary.

Jeśli zauważysz, że Twój wodomierz nie pracuje prawidłowo. Oznakami tego jest pojawienie się wycieków, nieprawidłowy przepływ wody, a licznik nie rusza się pomimo odkręconego kranu z wodą. Oznaką błędów w pracy wodomierza może być także nagła zmiana wysokości rachunków. W takiej sytuacji zwróć się do dostawcy wody o przeprowadzenie ekspertyzy urządzenia.

Istnieje możliwość zmniejszenia opłaty za rachunki, jeśli używa się wody do celów gospodarczych. Niezbędne do tego celu będzie zainstalowanie drugiego wodomierza, którego zadaniem będzie odliczanie wody bezpowrotnie zużytej. Z prośbą o instalację należy pisemnie zwrócić się do urzędu. Pracownicy powinni dobrać odpowiednie miejsce i zamonotować plombę na wodomierzu. Przeanalizuj jednak, czy taki zabieg będzie dla Ciebie opłacalny. Pamiętaj, że poniesiesz koszt instalacji, zakupu wodomierza, naprawy ( jeśli zajdzie taka konieczność), legalizacji co 5 lat. Wodomierz musi spełniać szereg wymogów. Powinien być zainstalowany w budynku lub w studzience wodociągowej poza budynkiem. Należy zabezpieczyć wodomierz przed zagrożeniem atmosferycznym. Miejsce instalacji wodomierza powinno być suche, dobrze oświetlone, łatwo dostępne w trakcie montażu, naprawy awarii i odczytu liczników. W pomieszczeniu musi panować minimalna temperatura 5 stopni Celsjusza. Wodomierz musi być w miejscu odpowiednio zabezpieczonym przed osobami niepowołanymi. Należy zadbać o to, aby wodomierz nie był w pobliżu pracujących urządzeń wibrujących, które mogłyby wpłynąć na stan licznika.

Zerwanie plomby z wodomierza, pobieranie wody z wodociągów bez zawarcia umowy, zakłócenia prawidłowego naliczania się poboru wody, uszkodzenie wodomierza głównego podlega karze grzywny do 5000 zł. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze