Strona głównaPoradyJak osuszyć piwnicę?

Jak osuszyć piwnicę?

Woda w piwnicy, w starym domu to często powracający problem, z którym zapewne nie raz przyjdzie Ci się zmierzyć. Piwnica to pomieszczenie, które jest szczególnie podatne na wilgoć. Jest to spowodowane jej położeniem, brakiem ogrzewania i odpowiedniej izolacji. Niestety, woda w piwnicy, w starym domu pojawia się nawet mimo dobrych zabezpieczeń. Długie opady deszczu, powodują przedostawanie się wody do piwnicy. Jak pozbyć się wilgoci z piwnicy? Jak osuszyć piwnicę? Tego dowiesz się z poniższej treści.

Wilgoć w piwnicy, w starym domu – jak się pozbyć?

Wilgoć w piwnicy, w starym domu najczęściej jest przyczyną niewystarczającej izolacji lub jej nieprawidłowym wykonaniu. Może się również zdarzyć, że piwnica nie posiada izolacji, ani ogrzewania podłogowego czy standardowego, co może skutkować często pojawiająca się wilgocią, mającą pochodzenie z powietrza. Dzieje się tak, kiedy ciepłe powietrze styka się z zimnym. Duża różnica temperatur sprawia, że z powietrza wytrąca się wilgoć. Deszcz sprzyja takiemu procesowi, ponieważ różnica temperatur jest wtedy największa. Jak pozbyć się wilgoci? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie lepszej wentylacji. Rozwiąże to problem w przypadku, kiedy wilgoć pochodzi z deszczu. Może ona mieć jednak inne pochodzenie – z gruntu. Sama wentylacja nie wystarczy, więc, jak się pozbyć wilgoci w piwnicy w starym domu? Należy odpowiednio zaizolować pionowo i poziomo piwnicę. Izolacja pozioma polega na odkopaniu murów piwnicy od zewnątrz i po odczekaniu kilku tygodni, czy miesięcy (aż do ich wyschnięcia), wymienia się nieszczelną izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową. Dodatkowo można pokusić się o montaż izolacji poziomej, która świetnie sprawdza się w prewencji przeciw kapilarnemu podciąganiu wody z gruntu. Jeśli jednak nawet naprawa izolacji nie pomogła, należy sprawdzić, czy instalacja wodno–kanalizacyjna działa bez zarzutów i zgodnie z obowiązującymi normami. Jeśli rynna jest uszkodzona, cieknąca z niej woda, może być odprowadzana prosto do piwnicy, a nie poza nią. Zanim przystąpi się do naprawy izolacji, warto zacząć od rynien, ponieważ to właśnie w nich może leżeć przyczyna problemów z wilgocią w piwnicy, w starym domu. Reperacja izolacji może okazać się wówczas niepotrzebna.

Jak inaczej pozbyć się wilgoci w piwnicy, w starym domu? Możesz także zainstalować system wentylacji. Odpowiednia cyrkulacja powietrza, to klucz do zażegnania problemów z wilgocią. Przed instalacją nowej wentylacji, należy osuszyć piwnicę. Jest to dosyć kosztowny zabieg, jednak konieczny, ponieważ pleśń i grzyby, w szybkim tempie mogą przedostać się do innych pomieszczeń, a jest to dużym zagrożeniem dla zdrowia domowników. Wilgoć, która latami zalega w piwnicy, jest także przyczyną rozpadu konstrukcji budynków, dlatego tak ważna jest jej eliminacja.

Woda w piwnicy w starym domu – jak osuszyć piwnicę?

Jak osuszyć piwnicę, kiedy pojawi się woda w piwnicy, w starym domu? Najprostszą do rozwiązania sytuacją jest zalanie piwnicy. Pierwszym etapem jest wyniesienie wszelkich przedmiotów z piwnicy. Na rynku istnieje wiele firm oferujących wypożyczanie specjalnych osuszaczy. Różnią się one wielkością, dlatego też należy poradzić się specjalisty, który osuszacz będzie wystarczający do pozbycia się wody w naszej piwnicy, w starym domu. Osuszanie, w zależności od skali zalania, może potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Ważne jest, aby proces osuszania zacząć, jak najszybciej, ponieważ, im dłużej zalega woda, tym większe jest zagrożenia pojawienia się zacieków i rozwoju patogennej mikroflory (grzyby, pleśnie).

Innym rozwiązaniem odpowiadającym na pytanie, jak osuszyć piwnicę z zalegającej wody, jest metoda elektroosmozy lub mikrofalowa. Wynajmuje się firmę posiadającą urządzenie, które dzięki wytwarzaniu dodatniego pola magnetycznego, sprawia, że woda cofa się do gruntu. Dużą zaletą usuwania wody w piwnicy w starym domu jest fakt, że nie trzeba rozbierać ścian, aby je osuszyć. Niestety te metody wymagają dużego nakładu finansowego. Warto jednak zadbać, aby osuszyć piwnicę i nie dopuścić do rozwoju szkodliwych grzybów, pleśni i osłabienia konstrukcji domu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze