Strona głównaPoradyJaki wybrać dywan do salonu?

Jaki wybrać dywan do salonu?

Dywan to nieodzowny element, który wchodzi w skład wyposażenia każdego salonu. Wbrew powszechnej opinii dywany nie służą tylko i wyłącznie do dekoracji pomieszczenia, ale są one również odpowiedzialne za ochronę podłogi przed licznymi zarysowaniami i brudem, dodatkowo dywany świetnie maskują wszelkie mankamenty i przyczyniają się do poprawy komfortu z użytkowania pokoi, salonu i innych pomieszczeń. W związku z tym istotne jest to, aby odpowiednio dopasować dywan do salonu po to, aby poprawić wnętrze. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jaki dywan wybrać do małego, szarego salonu i na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

W jaki sposób dobrać dywan do salonu?

W takim razie, jak dobrać dywan do salonu? Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o zakupie dywanu do salonu, warto pamiętać o tym, aby dywan dopasować do elementów wyposażenia, które znajdują się w pomieszczeniu, chodzi tutaj m.in. o stare meble, dodatki, czy fotele. Dodatkowo, aby zachować spójność wnętrza, warto wybrać dywan, który będzie w zbliżonej stylistyce, bądź też stał się jego przeciwieństwem po to, aby kontrastował kolorystyce. Wybierając dywan do salonu pamiętaj również o tym, aby dywan był odporny na uszkodzenia i przetarcia. Salon to pomieszczenie, które jest najbardziej eksploatowane i to właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej przebywa najwięcej osób. Tak więc, jaki dobrać dywan do salonu? Dywany wykonane z poliestru, czyli materiału syntetycznego charakteryzują się wysoką wytrzymałością na wszelkie uszkodzenia i przetarcia, dodatkowo cieszy się dużą popularnością ze względu na łatwe utrzymywanie w czystości, taki dywan można myć na mokro i sucho. Dywan wykonany z poliestru, dzięki odpowiedniej pielęgnacji może zachować swoją właściwą formę.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru dywanu do salonu? W przypadku doboru dywanu do aranżacji nowoczesnych, warto wybierać dywany typu shaggy. Te modele charakteryzują się tym, że są estetyczne i praktyczne, dodatkowo posiadają one dość długie i sprężyste włosie. Wybierając tego rodzaju dywany do salonu można ożywić aranżację, dodając przy tym przyjemnego charakteru. W dalszej części wpisu omówimy, jaki dywan wybrać do szarego i małego salonu.

Jaki dywan będzie odpowiedni do szarego salonu?

Szare ściany w salonie najczęściej stosowane są przy aranżacjach nowoczesnych i w stylach skandynawskich. Szary kolor to jeden z najchętniej wybieranych kolorów w ostatnich latach, jednak często pojawiają się pytania, które odnoszą się do tego, jaki dywan będzie pasować do szarego salonu? Najczęściej do szarego salonu, warto wybierać dywany, które posiadają zbliżoną tonację kolorystyczną. W tym przypadku dobre sprawdzą się dywany w białym i ciemnym odcieniu. Pamiętaj o tym, aby taki dywan posiadał jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie niż ściana.

Jaki dywan do małego salonu?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru dywanu do małego salony? Pamiętaj o tym, że dywan, który znajduje się w salonie, poza główną funkcją dekoracyjną, powinien również łączyć pozostałe elementy, które znajdują się w salonie. W przypadku małego salonu istotne jest to, aby taki dywan ulokować w centralnej części naszego salonu, dodatkowo pamiętaj o tym, aby nogi mebli znajdowały się na dywanie. Jeżeli dywan jest niewielkich rozmiarów, warto z wnętrza usunąć ławę, czy stolik kawowy po to, aby uzyskać spójne wnętrze.

Wybierając dywan do małego salonu, warto wybrać te o jaśniejszym odcieniu, jest to niepisana zasada, dlatego że ciemne kolory przyczyniają się do tego, że pomieszczenie wizualnie się zmniejsza, z kolei jasne kolory sprawiają wrażenie znacznie większej powierzchni. W związku z tym wybierając dywan do małego salonu, postaw na jaśniejsze pastelowe odcienie, oczywiście można wybrać również zwykłe, klasyczne kolory tj. biały, lub zwykły szary dywan, w ten sposób wprowadzimy do naszego salonu nutkę elegancji.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze