Strona głównaPoradyWymiana zamka w drzwiach

Wymiana zamka w drzwiach

Zazwyczaj wymiana zamka w drzwiach należy do prostych czynności, do której potrzebować będziemy jedynie podstawowych narzędzi i nie będzie konieczne wezwanie fachowca. Wymiana zamka w drzwiach zależy od użytego mechanizmu w drzwiach i polegać może na wymianie całego zamka lub sprowadzić się do zmiany wkładki. Niektóre zamki zaopatrzone są w tego rodzaju wkładki, inne zaś nie posiadają takiego elementu i konieczna będzie wymiana całego zamka. Jeżeli do czynienia mamy jedynie z wymianą wkładki, to nie jest to pracochłonna praca. Wymiana zamków w drzwiach może być z różnych powodów, jednak gdy jest ona konieczna, warto wiedzieć, jak wymienić zamek w drzwiach. Zależy to od rodzaju zamka. Można wyróżnić zamki nawierzchniowe, które montowane są na drzwiach. Ten rodzaj umożliwia otwieranie drzwi za pomocą klucza z jednej strony, z drugiej strony należy skorzystać z gałki. Drugim rodzajem są zamki wpuszczane. Budowa zamka do drzwi wpuszczanego różni się od poprzedniego rodzaju. W tym wypadku zamek montowany jest we wnętrzu drzwi, tak więc nie jest możliwe zaobserwowanie mechanizmu gołym okiem.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Przed przystąpieniem do tej czynności, najpierw należy odkręcić szyld i go usunąć. Następnie odkręcamy śrubę przytrzymująca wkładkę. Włożony klucz do zamka umożliwia ustawienia trzpeinia w osi wkładki, dzięki czemu możemy wyciągnąć stary element. Aby zamontować nową wkładkę, wkładamy na nią klucz i wsuwamy w otwór, w którym znajdowała się stara wkładka. Do odpowiedniego ustawienia trzpienia używamy klucza i przekręcamy nim do momentu, aż uzyskamy odpowiednią pozycję.

Jak wymienić zamek w drzwiach?

W przypadku wymiany zamka należy najpierw odkręcić klamkę i szyld. Następnie odkręcamy wszystkie śruby, z pominięciem wkładki. Wyjmujemy go w całości za pomocą śrubokręta. Po usunięciu starych elementów montujemy nowy zamek i przymocowujemy go za pomocą śrub, a także instalujemy wkładkę, jednak dopiero po zamontowaniu kasety zamka. W celu sprawdzenia, czy prawidłowo została wykonana wymiana zamka w drzwiach, wkładamy klucz i przekręcamy go. Po sprawdzeniu możemy dokręcić szyld i zamontować klamkę. Wymiana zamków w drzwiach nie jest trudna, jeżeli mamy odpowiednio dopasowane do drzwi elementy.

Jak wymienić zamek w drzwiach wyjściowych?

Jeżeli chcemy wymienić zamek w drzwiach wyjściowych, najpierw należy zdemontować stary zamek w drzwiach. Jak wymienić zamek w drzwiach wyjściowych?  Do tego potrzebujemy zwykłego śrubokręta krzyżakowego, który będzie pasował do śruby w wkładce. Po wykręceniu wypycha się śrubę, jednocześnie manipulując kluczem w obie strony. Reszta kroków wymiany zamka w drzwiach wyjściowych jest taka sama, jak w przypadku każdych drzwi. Jeżeli wymieniamy zamek w drzwiach wyjściowych ze względów estetycznych, to pomijamy wyciąganie wkładki, ponieważ ktoś może jeszcze z tego zamka skorzystać. Wymiana zamka w drzwiach będzie polegać na zdemontowaniu starego zamka. Jak zdemontować zamek w drzwiach? Należy odkręcić wszystkie śruby, którymi został on przymocowany do drzwi i wypchnąć go z otworu.

Jak naprawić zamek wpuszczany do drzwi?

Zamek wpuszczany do drzwi zamontowany jest we wnętrzu drzwi, więc nie widać jego mechanizmu. Co w przypadku, gdy chcemy zostać przy danym modelu zamka, a wymaga on naprawy? Jak naprawić zamek wpuszczany do drzwi? Przyda się wiedza budowy zamka do drzwi wpuszczanego. Aby naprawić zamek wpuszczany do drzwi, trzeba wiedzieć, który element nie działa. Najpopularniejsze są drzwi z zamkiem wpuszczanym z wkładką cylindryczną na klucz. Być może problem z zamkiem wpuszczanym do drzwi będzie polegał na uszkodzonej wkładce. Jak wtedy można naprawić zamek wpuszczany do drzwi? Wystarczy wymienić zepsutą wkładkę na nową i zamek powinien już działać.

Montaż zamka w drzwiach cena

W cenę usługi wliczony jest zazwyczaj nowy zamek, montaż, a także sam dojazd fachowca. W zależności od usługi, cena ta jest różna. Zazwyczaj zaczyna się ona od 100 złotych i dotyczy ona wymiany wkładek zwykłych oraz podstawowego mechanizmu zabezpieczającego. Jeżeli zdecydujemy się na większy komfort bezpieczeństwa i wybierzemy bardziej skomplikowane modele, wtedy należy się liczyć, że cena montażu zamka w drzwiach będzie wyższa i czasami może zaczynać się od ceny 200 złotych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze