Strona głównaPoradyKlej na gorąco - rodzaje

Klej na gorąco – rodzaje

Klej na gorąco to urządzenie o bardzo wielu możliwościach zastosowania. Przyda się nie tylko w warsztacie, ale również w domu, na przykład do wykonywania różnego rodzaju drobnych dekoracji florystycznych i nie tylko. Jakie są rodzaje kleju na gorąco i który warto kupić do domowego użytku?

Do czego służą kleje na gorąco?

Klej na gorąco, jak sama jego nazwa wskazuje, jest podgrzewany do wysokiej temperatury i przybiera formę ciekłą. Składa się z niedużego pistoletu oraz wkładów. Podgrzany klej świetnie łączy ze sobą różne powierzchnie, takie jak: papier, plastik, metal, drewno, tkaniny, ceramikę, beton, czy kamień. Możliwości jego zastosowania są więc bardzo zróżnicowane. 

Klej na gorąco kupuje się w formie stałej. Dopiero pod wpływem temperatury rozpuszcza się i przybiera formę płynną. W krótkim czasie po nałożeniu ponownie zastyga, tworząc bezbarwną płaszczyznę. Od rodzaju kleju na gorąco zależy, ile czasu zajmuje proces zastygania. Najbardziej uniwersalny rodzaj potrzebuje na to około 20-30 sekund. Różne są właściwości spajające kleju na gorąco. Rodzaje z tego powodu mają różne zastosowania. 

Klej na gorąco przydaje się nie tylko w rękodzielnictwie, ale również w drobnych pracach remontowych. Jest nietrudny w zastosowaniu. Sprawdzi się do przyklejenia kabli, czy nawet płytek ceramicznych, a także do fugowania. Pistolet należy podłączyć do prądu i odczekać około pięć minut do czasu, aż porządnie się rozgrzeje. Wówczas można go użyć. Nie wolno dotykać metalowej końcówki pistoletu do kleju na gorąco. Rodzaje produktów mogą się pod tym względem różnić, ale zawsze są bardzo gorące i mogą poparzyć.

Klej na gorąco wkłady – rodzaje

Wyróżnia się różne rodzaje kleju na gorąco: uniwersalne EVA, przemysłowe, poliamidowe, poliuretanowe, kauczukowe. Od rodzaju zależy także temperatura topnienia kleju na gorąco. 

Najbardziej popularny jest klej na gorąco uniwersalny EVA. To skrót od polimery octanu etylowinylu. To rodzaj kleju na gorąco, który z powodzeniem można wykorzystać do drobnych prac domowych, takich jak klejenie kartonu albo tkaniny. Ma on także postać wygodnego w użyciu wkładu.

Kleje na gorąco rodzaju przemysłowego wykorzystuje się oczywiście do innych zastosowań. Mogą one złączyć ze sobą nawet beton. Różna jest również forma takiego kleju. Nie są to koniecznie wkłady, ale również granulat, bloki etc. 

Kleje poliuretanowe należą do kategorii bardziej specjalistycznych produktów. Je także można podzielić na jedno- i dwuskładnikowe. Ten rodzaj kleju na gorąco dłużej wiąże, ale bardzo mocno trzyma. Używa się ich głównie w branży motoryzacyjnej. Kleje kauczukowe mają odmienne właściwości — ich wiązanie nie jest trwałe, dlatego nadają się do zaklejania na przykład przesyłek. 

Osoby poszukujące dekoracyjnych rodzajów kleju na gorąco powinny zwrócić uwagę na ich wersje kolorystyczne. Wkłady mogą mieć różne średnice. 7 milimetrowe nadają się znakomicie do czynności wymagających precyzji.

Temperatura topnienia kleju na gorąco       

Klej na gorąco, wkłady, rodzaje i jego możliwości zastosowania pozwalają na prawdziwą zabawę. Tego rodzaju sprzętu wraz z zapasem wkładów nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Szczególnie jeżeli masz dzieci i lubicie wspólnie robić dekoracje albo zabawki. Przyda się również podczas remontu. Jednak podczas pracy z nim trzeba szczególnie uważać. Temperatura topnienia kleju na gorąco jest bardzo wysoka. Wynosi ona około 200 stopni Celsjusza. Dlatego dziecko powinno używać różnych rodzajów kleju na gorąco tylko pod opieką osoby dorosłej. Znaleźć można takie, których grzałka rozgrzewa się do niższych temperatur, ale one zazwyczaj mają specjalistyczne zastosowania.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze