Strona głównaDIYJak zrobić domek dla owadów z butelki?

Jak zrobić domek dla owadów z butelki?

Życie w zgodzie z naturą jest dzisiaj coraz bardziej modne. Wieszanie budek dla ptaków czy samodzielne przygotowanie domku dla owadów z butelki to zachowania, które wychodzą na dobre nie tylko ptakom i owadom, ale i człowiekowi. Sposobów, jak zrobić domek dla owadów, jest przynajmniej kilka, a każdy jest dobry, żeby przyjemnie spędzić popołudnie ze swoimi dzieciakami.

Umiejętność przygotowania czegokolwiek samodzielnie jest dzisiaj bardzo cenna, dlatego warto ją ćwiczyć – domki dla owadów zapylających to świetna możliwość trenowania umiejętności manualnych. Przygotowanie prostego schronienia dla owadów zapewnia przetrwanie nie tylko im – ich praca zapewnia człowiekowi pożywienie w postaci obfitych plonów. Czas dowiedzieć się, jak zrobić hotel dla owadów, a także, jeśli chodzi o hotel dla owadów, gdzie umieścić go, żeby owady czuły się bezpieczne i mogły z niego w pełni skorzystać?

Domki dla owadów pożytecznych

Chociaż powszechnie owady uważane są za szkodniki, aż jedna trzecia wszystkich owadów to sprzymierzeńcy człowieka w produkowaniu żywności. Wiedza na temat domku dla owadów – jak zrobić taki domek, to nie tylko frajda dla dzieciaków, ale i pożyteczna praca. Trzeba uwzględnić kilka kwestii, przygotowując domek dla owadów – gdzie wieszać, jak zasiedlić i z jakich materiałów najlepiej go zbudować.

W domku dla owadów DIY może zamieszkać całkiem sporo różnych lokatorów. Wymienia się wśród nich pszczoły, jak lepiarka, porobnica czy murarka, ale i osy, motyle, chrząszcze czy muchówki. Wiele z gatunków owadów mieszka nie tylko na drzewach, ale i w trawie czy ściółce. Domek dla owadów na balkonie może nawet w środowisku miejskim ocalić je przed zniszczeniem gniazd ze względu na częste sprzątanie skwerów, grabienie i koszenie trawy. Jeśli masz możliwość przeznaczyć część swojej działki wyłącznie na potrzeby małych robotników – to świetnie – odchodzi wtedy problem, jak zasiedlić domek dla owadów i czym wypełnić domek dla owadów – natura radzi sobie najlepiej sama.

Jednak nawet jeśli mieszkasz w bloku, możesz wykonać domek dla owadów – jak zrobić taki hotel w kilku prostych krokach, podpowiadamy poniżej. Nawet w takich warunkach nie ma większego problemu, jeśli chodzi o domek dla owadów – kiedy wieszać, to kluczowa kwestia. Jak zbudować domek dla owadów oraz jak zasiedlić domek dla owadów – to już żaden większy kłopot.

Domek dla owadów – jak zrobić?

Najprostszą metodą na przygotowanie domku dla owadów DIY jest domek dla owadów z butelki. Wystarczy ze zużytej, plastikowej butelki odciąć dno, a strona z zakrętką utworzy daszek. Czym wypełnić domek dla owadów? Te najprostsze, jak domek dla owadów z butelki, można wypełnić pędami bambusa, a uzupełnić drobnymi patyczkami i źdźbłami traw. Taki domek dla owadów na balkonie czy pod dachem świetnie spełni swoje zadanie.

Domki dla owadów zapylających można przygotować również na wiele innych sposobów. Jeśli chodzi o domki dla owadów, jak zrobić je w kilka chwil, sprawa jest prosta. Do tego, jak zrobić domek dla owadów nada się każda porowata powierzchnia – im prostsze rozwiązania, tym lepszy efekt. Do przygotowania domku dla owadów pożytecznych można wykorzystać stare półki, regały, drewniane skrzynki – wszystko, w czym będzie się dało umieścić konkretne materiały, w których zamieszkają owady. Jak zbudować domek dla owadów, mając do dyspozycji kawałki drewna i chwilę czasu?

Prosta metoda, jak zrobić domek dla owadów

Z gotowej konstrukcji drewnianej – szafki czy zbitych ze sobą desek – masz stelaż do umieszczenia odpowiednich materiałów. Zawsze trzeba pamiętać, aby domek dla owadów DIY posiadał zabezpieczenie w postaci skośnego daszku i osłony przed drapieżnikami w postaci siatki. Jeśli wiesz już, jak zbudować domek dla owadów, czas dowiedzieć się, czym wypełnić domek dla owadów.

Wiedza, jak zrobić hotel dla owadów wymaga również informacji, co powinno znaleźć się w środku takiego „budynku”. Domki dla owadów pożytecznych należy wyposażyć w kilka podstawowych rzeczy, jak grubsze patyki z wywierconymi otworami, spróchniałe kawałki drewna, słoma, patyki, porowate cegły, łodygi roślin. To jedna z prostszych metod, jak zrobić hotel dla owadów.

Domek dla owadów – gdzie wieszać?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, jeśli chodzi o domki dla owadów pożytecznych. Równie ważne jest w przypadku domku dla owadów, gdzie wieszać takie schronienie i jak zasiedlić domek dla owadów nawet w warunkach miejskich. W takim razie, gdy mamy gotowy hotel dla owadów, gdzie umieścić takie schronienie? Domki dla owadów zapylających najlepiej umieszczać pod dachami czy wiatami, tam, gdzie domki dla owadów pożytecznych będą osłonięte od wiatru oraz deszczu. To zabezpieczy również samą konstrukcję. Jeśli zaś chodzi o hotel dla owadów, gdzie umieścić je w przypadku mieszkań, najlepszym miejscem będzie ustronne miejsce pod dachem na balkonie. Domek dla owadów na balkonie sprawdzi się tak samo dobrze, jak ten umieszczony w ogrodzie. Często pada pytanie o domki dla owadów – kiedy wieszać? Odpowiedź na to pytanie o domki dla owadów, kiedy wieszać, jest proste – kiedy tylko zaczyna się sezon wiosenny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze