Strona głównaPoradyJak wygłuszyć drzwi?

Jak wygłuszyć drzwi?

Cisza i spokój w zaciszu własnego domostwa umożliwia na komfortowe rezydowanie w odrębnych pomieszczeniach. W tym przypadku nie zawsze istnieje taka możliwość na nieskazitelne warunki na komfortowy odpoczynek. Najczęściej hałasy dobiegające z zewnątrz dokuczają właścicielom mieszkań, czy domów, które znajdują się blisko ruchliwej drogi. Każdemu zależy na tym, aby w swoich domach panowała względna cisza i spokój. W związku z tym warto zastanowić się nad wyciszeniem i wygłuszeniem drzwi wejściowych.

W tym przypadku pojawia się zasadnicze pytanie, jak wygłuszyć i wyciszyć drzwi wejściowe w bloku, w mieszkaniu? Oczywiście istnieje wiele gotowych rozwiązań tj. izolacja akustyczna, uszczelki wygłuszające, albo specjalne drzwi dźwiękoszczelne np. z Castoramy. W dalszej części wpisu omówimy dokładnie poszczególne metody i rozwiązania na wyciszenie i wygłuszenie drzwi.

Jak wyciszyć i wygłuszyć drzwi pokojowe w mieszkaniu?

Jak wyciszyć i wygłuszyć drzwi pokojowe w mieszkaniu? Jeżeli zależy nam na spokoju i ciszy w swoim pokoju, w bloku, warto zastanowić się nad zamontowaniem specjalistycznej tapicerki wygłuszającej do drzwi. Przede wszystkim materiał ten stanowi pewnego rodzaju izolację akustyczną, która jest najczęściej umieszczana pomiędzy drzwiami pokojowymi, a obiciem drzwi. Taka izolacja akustyczna w postaci pianki kompozytowej, charakteryzuje się tym, że wygłusza i wycisza dźwięki, które dochodzą z zewnątrz. Podczas wyboru takiej izolacji akustycznej, należy pamiętać o tym, że im grubsza warstwa pianki, tym będą lepsze efekty wygłuszające drzwi pokojowych w mieszkaniu.

Uszczelka wygłuszająca – uszczelnienie drzwi

Uszczelka wygłuszająca, to dobre rozwiązanie do uszczelnienia drzwi i wyciszenia całego pomieszczenia w bloku. Ze względu na swoją funkcjonalność, uszczelka wygłuszająca może być również używana do uszczelnienia okien. Przede wszystkim gumowe uszczelki wygłuszające, poza uszczelnieniem, stanowią dodatkową barierę ochronną przed zimnem, wiatrem, czy nawet wodą.

Mata wygłuszająca

W takim razie, w jaki sposób można jeszcze wygłuszyć i wyciszyć drzwi pokojowe? Jedną z dość popularnych metod na wyciszenie drzwi w mieszkaniu, to zastosowanie maty wygłuszającej. W jaki sposób działa mata wygłuszająca? Przede wszystkim głównym zadaniem maty wygłuszającej jest to, aby skrócić czas pogłosu, a tym samym zniwelować średnie częstotliwości.

Drzwi dźwiękoszczelne – Castorama

Wiele producentów tj. Castorama, Obi, Leroy Merlin, posiada w swojej ofercie drzwi dźwiękoszczelne wejściowe, które są montowane w mieszkania, w bloku, czy w domach jednorodzinnych. W tym przypadku dość często wymienia się markę drzwi Barański, które charakteryzują się wysoką dźwiękoszczelnością. Przede wszystkim te drzwi charakteryzują się wysokimi parametrami wyciszającymi oraz izolacyjnymi. Jest to spowodowane tym, że we wnętrzu takich drzwi znajduje się mata wygłuszająca. Najczęściej w ofertach takich sklepów, jak Castorama, Obi czy Leroy Merlin znajduje się szeroki wybór drzwi wejściowych, które są wykonane z niezwykłą starannością.

Jak zrobić wygłuszenie drzwi wejściowych?

Jak zrobić samodzielnie wygłuszenie drzwi wejściowych? Wiele osób mieszkających w bloku zadaje sobie to pytanie, ponieważ zależy im na tym, aby w pełni odciąć się od tego, co się dzieje na klatce schodowej oraz w sąsiednich mieszkaniach. Odpowiadając na pytanie, jak zrobić wygłuszenie drzwi wejściowych, w pierwszej kolejności warto rozważyć wygłuszenie drzwi za pomocą taśmy neoprenowej, albo te wykonane z winylu. Przede wszystkim to rozwiązanie umożliwia wypełnienie wolnej przestrzeni, które pojawiają się pomiędzy drzwiami, a ościeżnicą. Wbrew pozorom, ale to właśnie przez tę przestrzeń przedostają się dźwięki.

Wyciszenie drzwi w bloku

Wyciszanie drzwi w bloku może okazać się dla wielu właścicieli mieszkań nie lada wyzwaniem, dlatego też można w tym celu wynająć specjalistyczną firmę, która w profesjonalny sposób wyciszy drzwi. Najczęściej takie firmy zajmujące się wyciszaniem drzwi w bloku oklejają skrzydła od wewnętrznej strony specjalnym materiałem, który wykazuje właściwości wygłuszające, a następnie materiał zakrywany jest specjalną skórą, lub innym tworzywem, wszystko w tym przypadku zależy od preferencji właścicieli. Materiał obicia to najczęściej gruba warstwa pianki kompozytowej. Takie firmy oferują również możliwość wykończenia takich drzwi wejściowych poprzez wykonanie na nich wzorów dekoracyjnych. Cena takiej usługi wyciszenia drzwi w bloku zależy przede wszystkim od firmy, która taką usługę wykonuje. Ceny wahają się najczęściej w okolicach od 500-800 zł za metr kwadratowy obicia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze