Strona głównaPoradyIle litrów ma wanna i jak to obliczyć?

Ile litrów ma wanna i jak to obliczyć?

Kiedy wyobrażamy sobie relaksującą kąpiel, to najpewniej staje nam przed oczami sporych rozmiarów wanna wypełniona wodą po brzegi. Na niej puszysta piana, być może też płatki róż. W tle gra spokojna muzyka, a w półmroku migoczą światła świec. Wszystko to brzmi bardzo przyjemnie. Do czasu, aż zobaczymy rachunek za wodę. Szczególnie, gdy na taką przyjemność pozwalamy sobie niemal każdego dnia. Ile litrów wody ma wanna? 

Zobacz: Jaki przycisk do spłuczki wybrać podczas aranżacji toalety?

Ile litrów ma wanna?

Obecnie, gdy zadajemy sobie pytanie “wanna czy prysznic?”, to statystycznie dużo częściej decydujemy się na to drugie. Z praktycznego punktu widzenia nikogo to nie dziwi. Dużo prościej jest wskoczyć na szybki natrysk, niż urządzić sobie kąpiel. Dodatkowo zajmuje mniej miejsca w łazience oraz łatwiej nam w ten sposób oszczędzać wodę. Nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu każdy marzy sobie o miłej, odprężającej kąpieli. W idealnym świecie najwygodniej mieć jedno i drugie. Ci, którzy ulegli pokusie i zdecydowali się na wannę w swojej łazience, często się zastanawiają, ile taka przyjemność ich kosztuje. Ile litrów ma przeciętna wanna?

W sklepach możemy znaleźć wanny w różnych rozmiarach. Od małych o długości 120 cm i szerokości 70 cm, po wielkie o wymiarach 200 cm na 80 cm. W związku z tym, to ile litrów ma wanna, jest uzależnione od jej rozmiaru. Biorąc pod uwagę powyższy przedział, to pojemność wanny może wahać się od 120l do 300l.

Standardowa wanna ma rozmiar 150-160 cm na 70-80 cm. Ile litrów ma przeciętna wanna takich rozmiarów? Taka wanna pomieści ok 250 litrów, przy czym należy uwzględnić, że podczas kąpieli nigdy nie napełniamy wanny po brzegi. Biorąc pod uwagę rzeczywiste zużycie to wyjdzie nam ok. 125 l.

Zobacz: Wanny z prysznicem – czy to dobry pomysł?

Jak obliczyć pojemność wanny?

Jeżeli chciałbyś dokładnie obliczyć, ile litrów ma twoja wanna , to są na to cztery metody. Pierwszy, najprostszy sposób, to znalezienie dokumentacji naszej wanny i odczytanie danych technicznych. W przypadku, gdy nie wiesz, gdzie ją odłożyłeś, możesz po prostu wyszukać swoją wannę na stronie producenta lub sklepu z armaturą i sprawdzić opis produktu. 

Kolejny sposób na to, by się dowiedzieć ile litrów ma wanna, jest spisanie danych z licznika wody przed kąpielą, a później po kąpieli. Od drugiego wyniku odejmij pierwszy i wtedy dowiesz się, ile zużywasz wody na przeciętną kąpiel. 

W przypadku, gdy proste odejmowanie to dla ciebie za małe wyzwanie, możesz sięgnąć pamięcią do szkolnych lat i obliczyć ile litrów wody ma wanna w oparciu o wzór na objętość figury, jaką reprezentuje jej wewnętrzna część. Oczywiście mało która wanna posiada kształt idealnego sześcianu, elipsoidy czy kuli, więc twoje obliczenia będą w tym przypadku raczej orientacyjne.

Wanna bez wody

Ostatnia metoda jest najbardziej męcząca. Będziesz potrzebować wiadra lub miski o wybranej, najlepiej równej, pojemności (3l lub 5l). Zadanie polega na tym, by kolejno wlewać daną ilość wody do wanny i policzyć, ile takich wiader się w niej zmieściło. Dzięki temu dowiesz się dokładnie, ile litrów ma wanna w twoim domu.

Jak dobrać pojemność wanny do potrzeb?

W przypadku, gdy już masz pewność, że to, czego ci trzeba, to wanna, należy się zastanowić, jakimi kryteriami powinieneś się kierować w wyborze rozmiaru. Okazuje się, że zastanawianie się nad tym, ile litrów ma przeciętna wanna, nie jest priorytetowe przy takim zakupie. 

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wielkość naszej łazienki. Czy dany rozmiar pozwoli nam komfortowo poruszać się po pomieszczeniu, czy może jesteśmy skłonni zrezygnować z przestrzeni na rzecz większej wanny. 

Kolejnym czynnikiem może być wzrost. Osoba mająca 190 cm wzrostu z trudem położy się w wannie o długości 120 cm. Zdarza się również myśleć o wannie jako rozwiązaniu tymczasowym. Wielu rodziców wskazuje, że dużo prościej jest kąpać dziecko w wannie, niż pod prysznicem, stąd póki ich pociechy są małe, wolą mieć w mieszkaniu wannę. 

Inną, być może mniej oczywistą kwestią, jest produkcja ścieków i koszt ogrzania wody. Inaczej podchodzimy do zużywania wody, jeżeli w naszym domu mamy przepływowy podgrzewacz, który przy okazji szykowania gorących kąpieli zużywa więcej energii. Pojemna wanna jest również dodatkowym kosztem dla tych, którzy używają szamba. Automatycznie zwiększa nam to nie tylko opłaty za wodę, ale też dodatkowych mediów z tym związanych.  

Kiedy zestawimy ze sobą prysznic i wannę, to najpewniej prysznic uznamy za bardziej oszczędną opcję. I tak rzeczywiście jest, pod warunkiem, że twój codzienny prysznic zamyka się w 4-5 minutach, na co standardowo przeznacza się 50l wody. Sprawa wygląda inaczej jeżeli jesteś fanem długich seansów pod prysznicem. Taka przyjemność trwająca 8-10 minut pod kątem zużytej wody, zrównuje się z kąpielą. Wniosek z tego taki, że to nie litry w wannie decydują o ilości zużytej wody, przede wszystkim nasze przyzwyczajenia.

Zobacz: Jak naprawić wannę akrylową? 

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze