Wykorzystywany od wielu wieków jako pokrycie dachowe, ze skały osadowej, którą łupi się na mniejsze kawałki. Mowa tu o łupku dachowym. Jest naturalnym wykończeniem naszego dachu, jednocześnie eleganckim, które znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku tradycyjnych budynków, jak i przy nowoczesnych projektach. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięcza wytrzymałości, a także zgodnie z coraz częściej obowiązującymi trendami ekologicznymi, dzięki naturalności. Jako skała osadowa, jest lżejsza i cieńsza, w porównaniu do innych surowców, z których wykonuje się pokrycia dachowe. Łupek na dach nie tylko może być naturalny. Coraz częściej wykorzystuje się imitację łupka dachowego. Imitację, ponieważ wykonana jest ze sztucznych materiałów. Sztuczny łupek dachowy jest na pewno o wiele tańszy, niż naturalny wyrób ze składu. Oprócz tego, w przypadku imitacji łupka dachowego możemy sobie pozwolić na szeroki wybór kolorów, w zależności od zapotrzebowania i upodobania. Jednak istnieją zwolennicy, którzy pozostają przy naturalnym kolorze i teksturze łupka dachowego. Takie rozwiązanie jest na pewno droższe i nie na każdą kieszeń. Sztuczny łupek dachowy jest nie tylko tańszy, ale również dostępny w postaci płytek z dużym wyborem kolorów. Różnicą pomiędzy naturalną skałą a jej imitacją, są też posiadane właściwości sztucznego materiału. Należy liczyć się z tym, że jest on nieco gorszy pod tym względem. Przede wszystkim
Jest mniej odporny na warunki atmosferyczne i szybciej ulega uszkodzeniom mechanicznym. Warto więc przy wyborze łupka kamiennego na dach liczyć się z faktem, że jest on zdecydowanie lepszy pod względem jakościowym.
Łupek kamienny na dach
Dla osób ceniących sobie nietuzinkowość, ale zarówno prostotę wykonania i jednocześnie długoletnią gwarancję jakości, łupek kamienny stanowi takie rozwiązanie. Oprócz swojej naturalności, gwarantuje on stworzenie niepowtarzalnego pokrycia dachowego, równocześnie zapewniając odporność na trudne warunki pogodowe i bieg lat. Łupek na dach, szczególnie ten naturalny, to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą za bardzo ingerować i wpływać negatywnie na naturę. Wiele osób uważa, że naturalny kamień nada szlachetności budynkowi, a naturalnie nierówne elementy dodadzą prawdziwości. Łupek kamienny na dach może też stanowić obróbkę komina, czy okien, dodatkowo wzbogacając całą aranżację i dodając walorów estetycznych budynku.
Łupek dachowy – montaż
Jak wygląda montaż łupka dachowego? Przede wszystkim montaż należy rozpocząć od rozłożenia membrany na połaciach dachu. Zaleca się ze skorzystania membrany wysokoparoprzepuszczalnej, aby umożliwić oddychanie całej konstrukcji dachu. Następnie, na końcach należy zamontować profile nośne, do których przytwierdzone zostaną łączniki. Do zainstalowanych łączników, które są zaopatrzone w haki, wsuwa się łupek. Taka konstrukcja zapewnia, że woda spływać będzie z jednej płytki na drugą, co sprawia, że woda nie będzie się przedostawać pod kolejne warstwy dachu, tylko spływać w dół płytkach. Zastosowanie łączników przy montażu łupka na dach zapewnia, że nie jest konieczne nakładanie się kolejnych warstw na siebie dodatkowo, dzięki czemu zużywamy mniejszej ilości łupka na dach.
Łupek dachowy – cennik
Cena materiału, jakim jest łupek kamienny na dach, zależy w głównej mierze od rodzaju skały, która została wykorzystana do produkcji łupka. Naturalny łupek kamienny na dach jest drogim materiałem, którego cena może się wahać w przedziale od 100 do 300 złotych za metr kwadratowy. Takie rozwiązanie jest kosztowne, jednak efektowne i zapewniające wytrzymałość i odpowiednią izolację. Tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do przykrycia dachu imitacji łupka. Sztuczny materiał jest dużo tańszy, jednak posiada nieco gorsze właściwości. Oprócz ceny surowca, w cenniku również uwzględniono cenę takich elementów, jak profile nośne, które mocuje się do kontrłat oraz łączniki, do których wsuwa się płytki łupka dachowego. Cennik zawiera również cenę montażu. Jeżeli nie jesteśmy wprawionymi dekarzami, warto skorzystać z usług fachowców. Niestety, robocizna również wiele kosztuje. Różni się ona w zależności od regionu, a także stawki za metr. Średnio liczyć się trzeba z ceną około 200 złotych za metr kwadratowy robocizny.