Strona głównaDIYJak zrobić ramę do lustra?

Jak zrobić ramę do lustra?

Jak zrobić ramę do lustra? Samodzielne wykonanie takiego przedmiotu sprawia bardzo dużo satysfakcji. W końcu lustro jest prawdziwą ozdobą wnętrza, optycznie je powiększa. Rama do lustra DIY pozwala dopasować je idealnie do stylu, w którym urządzony jest cały dom. To także zdecydowanie tańsze rozwiązanie, dlatego warto z niego skorzystać.

Dlaczego warto wybrać ramę do lustra DIY?

Stare lustro w drewnianej ramie to bardzo dobry pomysł. W końcu rzeczywiście dużo lepiej jest naprawiać zużyte rzeczy niż je po prostu wyrzucać. Odnawianie starszych przedmiotów jest zgodne z nurtem eko i zero waste. Dodatkowo samodzielne robienie różnych przedmiotów to świetne hobby i doskonały pomysł na relaks. Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem i pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów. Może być różnorodny rozmiar takiej ramy do lustra. Jak zrobić właściwą? Wszystko zależy od posiadanego lustra. Niewątpliwie najłatwiejsze jest zrobienie na początek ramy do lustra prostokątnego lub kwadratowego. Okrągłe kształty są dużo bardziej skomplikowane. Warto w tym celu zadbać o odrobinę miejsca, najlepiej na zewnątrz, jeżeli sprzyja pogoda. Sprawdzi się nawet balkon.

Rama do lustra zrób to sam — to łatwe

Jak zrobić ramę do lustra z drewna? Potrzebnych będzie zaledwie kilka, łatwo dostępnych przedmiotów. Podstawą jest oczywiście samo lustro. Na ramę nadadzą się drewniane listwy, które kupić można w każdym sklepie budowlanym. W zależności od tego, w jakim stylu ma być rama, dobierz odpowiednią bejcę do drewna. Potrzebny będzie lakier do zabezpieczenia gotowego projektu. Oprócz tego niezbędna jest także płyta pleksi (lub inna) oraz klej do połączenia wszystkich elementów. 

Rozmiar lustra wyznaczać będzie oczywiście rozmiar ramy do lustra. Jak zrobić dokładne pomiary? Najlepiej jest przygotować sobie nieco więcej miejsca i wszystko ułożyć na podłodze. Wówczas łatwiej jest zaznaczyć miejsca cięcia listewek. Można je do siebie dociąć. Jednak jeżeli zależy ci na stylu bardziej vintage, możesz ramę do lustra DIY także wydrążyć przy pomocy niewielkiego dłuta i śrubokrętu. Wówczas deseczki będą się na siebie nakładać, a rama zyska ozdobny brzeg. 

To też nie jest koniec możliwości dekoracji. Przy pomocy szlifierki kątowej, z tarczą do drewna, można pobawić się w celowe postarzenie struktury materiału. W ten sposób drewno zyska bruzdy i nierówności. Taka rama do lustra zrób to sam z pewnością przyciągnie do siebie spojrzenia wszystkich gości. 

Rama do lustra DIY — malowanie

Dalszy proces dotyczy dokładnie pomalowania naturalnego drewna, by nadać mu charakter oraz go zabezpieczyć. Trzeba dobrze zabejcować ramę do lustra. Jak zrobić to dokładnie? Wybierz bejcę w wybranym przez ciebie kolorze i przy pomocy pędzla dokładnie pomaluj drewno. Jeżeli wcześniej korzystałeś z możliwości jego postarzenia, efekt w postaci zacieków i drobnych “niedoróbek” może być jeszcze ciekawszy. Potem powierzchnię zabezpiecz jeszcze lakierem. Może być matowy, ale oczywiście wszystko zależy od twojego gustu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokazać także swoje artystyczne oblicze. Ramę do lustra DIY można pomalować w dowolny wzór, na przykład kwiaty. Można do niej przykleić także jakieś elementy, na przykład kawałki gazet albo ozdobnej tapety, tworząc swoisty decoupage. Najważniejsze jest zabezpieczenie ramy do lustra. Jak zrobić takie zabezpieczenie? W tym przypadku również sprawdzi się niezawodny lakier. Jego cienka warstwa sprawi, że stare lustro w drewnianej ramie wyglądać będzie okazale przez lata.

Stare lustro w drewnianej ramie — ostatnie kroki

Szklaną powierzchnię lustra przyklej do jakiejś płaskiej powierzchni, na przykład pleksi. Może to być tak naprawdę cokolwiek, co jest w miarę sztywne i utrzyma lustro. Jeżeli wykorzystujesz lustro z odzysku, może ono już mieć plecy. Jak zrobić ramę do lustra? Konieczne jest jej przymocowanie. Kawałki pomalowanego drewna przyklej do pleców lustra przy pomocy kleju. Może to być specjalny klej do luster. Twoja rama do lustra DIY jest już gotowa! Możesz ją powiesić na ścianie, dobierają w tym celu odpowiedni rodzaj zaczepu, najlepiej kołki.

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej urozmaicić wygląd swojego starego lustra w drewnianej ramie, możesz pomyśleć o dodaniu do niego wąskiej półki, na przykład na klucze albo inne drobiazgi. Może się przydać w przedpokoju, ale także przy toaletce. Same deski, które zostały użyte do zrobienia ramy do lustra DIY można oczywiście dowolnie dobierać. Jak zrobić ramę do lustra o dowolnej grubości? Po prostu dopasuj do siebie pasujące kawałki drewna. Do dużego lustra pasować może mocniejsza rama, ale nie jest to konieczność. Eksperymentuj samodzielnie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze