Strona głównaOgródKratka trawnikowa - opinie, montaż, producent, jak układać, czy warto?

Kratka trawnikowa – opinie, montaż, producent, jak układać, czy warto?

Kratka trawnikowa to element, który możemy użyć w swoim ogrodzie w celu uporządkowania i utwardzenia powierzchni. Jest to zapewne prosty i stosunkowo tani sposób na ustabilizowanie nawierzchni. Kratka trawnikowa daje wiele możliwości, dzięki którym, można świetnie zaaranżować swój ogródek. Takie rozwiązanie dodaje estetyki, ładu i porządku w otaczającej nas przestrzeni. W tym artykule poznasz opinie na temat kratki trawnikowej, dowiesz się, jak wygląda montaż, jaki producent jest godny polecenia, czy można użyć kratki trawnikowej bez podbudowy, a także jaką ją układać, czy warto i gdzie kupimy ją najtaniej.

Kratka trawnikowa – opinie, czy warto zamontować?

Na forum widnieje wiele opinii na temat kratki trawnikowej. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Pozytywne aspekty jej zastosowania wynikają z ekologicznego, ale też ekonomicznego punktu widzenia. Kratki trawnikowe przeważnie są wytwarzane z materiałów recyklingowych. Jej koszt jest podobny do kostki betonowej, jednak ułożenie kratki trawnikowej nie wymaga specjalistycznej wiedzy, co za tym idzie ekipy fachowców i związanego z tym nakładu finansowego. Opinie użytkowników potwierdzają, że kratkę trawnikową można zamontować samemu, ale o tym dowiesz się w dalszej części artykułu. Kratki trawnikowe wykonane są z tworzywa sztucznego, odpornego na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak woda, ujemna temperatura, czy substancje chemiczne. Dalej nie jesteś przekonany, czy warto ją kupić? Opinie wskazują na to, że kratka ze względu na materiał, z jakiego jest wykonana, nie ulega korozji. Opiniodawcy potwierdzają, że kratka trawnikowa utwardza powierzchnię i skutecznie ją wzmacnia. Kratka w żadnym wypadku nie zaburza procesu wegetacji roślin. Do zalet tego produktu zalicza się również przepuszczalność wody oraz zapobieganie efektowi koleinowania, powstającego na skutek np. ciężaru pojazdów mechanicznych. W opiniach znajdujemy również informację, że kratka trawnikowa jest bardzo łatwa w montażu, a zarośniętą trawą stanowi powierzchnię biologicznie czynną.

Kratka trawnikowa – montaż, jak układać?

Pewnie zastanawiasz się, jak układać kratkę trawnikową. Montaż nie należy do trudnych czynności. Pierwsze, co powinniśmy zrobić to zdjąć wierzchnią warstwę podłoża. Następnie należy rozprowadzić żwir. Jeśli po powierzchni docelowo będą poruszać się piesi grubość podkładu powinna wynosić 30 cm, jeśli piesi to wystarczy 15 cm. Kolejnym etapem montażu kratki trawnikowej jest rozłożenie geowłókniny 400g/m2. Następnie należy położyć wyrównującą warstwę o grubości ok. 5 cm z pospółki o ziarnach o średnicy 1 – 7 mm. Kolejno trzeba dokładnie ubić i wyrównać utworzoną warstwę. Należy pamiętać, że montaż nie może odbywać się w temperaturze niższej niż 2 stopnie Celsjusza. Kolejnym etapem jest już układanie kratki trawnikowej. Trzeba mieć na uwadze, aby kratki były ustabilizowane przez krawężniki, tak samo jak kostka betonowa. Zapewni to odpowiednią trwałość. Kratkę można wycinać w zależności od potrzeb. Warstwa wypełniająca powinna być o grubości 1 cm. Odpowiednie podłoże dla traw to 40% piasku, 30% torfu, 30% gliny. Kiedy wszystko jest już gotowe do siewu, przed tym, należy nie oszczędzać zraszania powierzchni. Po zasianiu, należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu i częstym podlewaniu murawy. Jak widzisz, zasada dotycząca tego, jak układać kratkę trawnikową nie jest trudna i zapewne mniej wymagająca niż przy układaniu kostki brukowej.

trawa

Kratka trawnikowa – producent

Na rynki widnieje wiele producentów kratki trawnikowych. Do jednych z popularniejszych należy geoSYSTEM, który wyróżnia się tym, że kratki są produkowane w 100% z recyklingu. Inni znani producenci to np. TPP – THERMOPLASTICS POLSKA, Eko Star, Cetel, INOVOGREEN.

Kratka trawnikowa bez podbudowy

Stosowanie kratki trawnikowej bez podbudowy nie jest zalecane, ze względu na znaczne obniżenie stabilności. Podbudowa to niezbędny element montażu, który utwardzi nawierzchnię, dzięki czemu takie rozwiązanie posłuży na lata. Kratka trawnikowa bez podbudowy nie odprowadza wody, przez co woda przy ujemnych temperaturach zamarza i rozsadza warstwę murawy.

Kratka trawnikowa najtaniej

Kratkę trawnikową najtaniej dostaniesz w Internecie. Cena za jedną kratkę to 11 zł. Jeśli chcesz kupić kratkę najtaniej, warto jest śledzić promocje sklepów budowlanych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze