Strona głównaOgródCo sadzić w listopadzie? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w listopadzie? Kalendarz ogrodnika

Końcówka roku kalendarzowego dla każdego pasjonata ogrodów przebiega pod znakiem robót porządkowych i nie tylko. Jeśli chcesz dobrze zaplanować swoje działania i nie podejmować się pracy na ostatnią chwilę, przeczytaj ten artykuł i skorzystaj z naszych podpowiedzi. Po tej lekturze będziesz doskonale wiedział, w jaki sposób przygotować swój przydomowy ogród do okresu zimowego. 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi: 

 • listopad w ogrodzie – kalendarz ogrodnika, czyli listopad na działce i mądre planowanie wszelkich działań,
 • listopad w ogrodzie – kalendarz prac, czyli prace ogrodowe w listopadzie,
 • jakie warzywa siać w listopadzie – co siejemy w listopadzie,
 • jakie kwiaty siać w listopadzie – co można siać w listopadzie.

Zobacz:Co sadzić w kwietniu? Kalendarz ogrodnika

Listopad w ogrodzie – kalendarz ogrodnika 

W serii naszych artykułów „Kalendarz ogrodnika” na każdy miesiąc otrzymujesz gotowe propozycje na to w jaki sposób przeprowadzić plan działania. Do tego niezbędny jest dobry kalendarz bądź notes, w którym bez większego problemu zanotujemy nasze cele, a nawet wyznaczymy na to konkretne daty.

Nie potrzebujesz do tego tematycznego, drogiego egzemplarza. Wystarczy ci zwykły kalendarzyk, w którym: wydzielisz kartki na każdy poszczególny miesiąc, podpiszesz dni tygodnia, wypiszesz daty, naniesiesz kilka rubryczek, by wszystko było jasne i przejrzyste. Pełna dowolność. A co więcej, nie trzeba mieć do tego talentu artystycznego. ????

Listopad w ogrodzie – kalendarz prac 

Jeśli już posiadasz swój własny kalendarz ogrodnika – listopad w ogrodzie, to tym bardziej możesz część niezapisanego miejsca przeznaczyć na listopad w ogrodzie – kalendarz prac. W tym miejscu rozplanuj i zapisz wszelkie prace ogrodowe, które warto wykonać w listopadzie właśnie. Poniżej zamieszczamy zestawienie czynności, które pozwolą ci na przygotowanie się w pełni do sezonu zimowego.

Listopad na działce – prace ogrodowe w listopadzie:

 • wykonujemy nawożenie gleby i jej wapnowanie,
 • kosimy trawnik i zgrabiamy opadłe liście, 
 • planujemy czas na zbiory plonów,
 • po zebraniu warzyw przekopujemy grządki, stosujemy obornik/kompost,
 • możemy wysiać warzywa (poniżej znajdziesz przykładową listę)
 • wykonujemy przegląd narzędzi, odświeżamy i chowamy meble ogrodowe, 
 • zabezpieczamy drzewka i krzewy przed mrozem i opadami śniegu.

Zobacz: Co sadzić w październiku? Kalendarz ogrodnika

Co siejemy w listopadzie? 

Kalendarz ogrodnika, jak i kalendarz prac (listopad w ogrodzie) wykonane. Wszystkie proponowane działania zapisane. Przejdźmy zatem do konkretnych rzeczy i zastanówmy się wspólnie, co siejemy w listopadzie? Czy jest to możliwe, by o tej porze roku wysiewać rośliny wprost do gruntu? Okazuje się, że tak! Listopad to dobry moment, by pomyśleć o tym, co czeka nas kolejnego roku. Wszystko, co zasiane późną jesienią, da wczesne plony z początkiem wiosny. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza kiedy posiadamy ogródek warzywny. A więc co można siać w listopadzie? Już spieszymy z odpowiedziami. 

Jakie warzywa siać w listopadzie? 

Na początek chcemy spróbować odpowiedzieć na pytanie, jakie warzywa siać w listopadzie. W naszych propozycjach umieściliśmy kilka kluczowych roślin, na które można zdecydować się o tej porze roku. Co więcej, poniższe przykłady świetnie sprawdzą się u spóźnialskich ogrodników, a mamy tu na myśli tych, którym zdarza się przeprowadzać prace ogrodowe na ostatnią chwilę. Dobra wiadomość – jeśli przegapisz moment i nie wysiejesz warzyw w listopadzie, masz jeszcze taką możliwość na początku grudnia. Pamiętaj tylko, że wszystko jest zależne od pogody i warunków atmosferycznych. Gleba nie może być zamarznięta. 

Jakie warzywa siać w listopadzie – zestawienie naszych propozycji

 • marchew, 
 • pietruszka,
 • koper ogrodowy,
 • cebula,
 • pasternak.
Źródło: wikipedia.org

Jakie kwiaty siać w listopadzie? 

W twoim przydomowym ogrodzie królują raczej kwiaty niż warzywa? Dla Ciebie również mamy podpowiedź i spróbujemy odpowiedzieć najprościej na pytanie, jakie kwiaty siać w listopadzie. 

O ile warzywa można spokojnie wysiewać wprost do gruntu, tak z kwiatami może być ciężej. Odpowiadając na pytanie, co siejemy w listopadzie z kwiatów, postaraj się zaplanować ostatnie wysiewy roślin ozdobnych wcześniej, na początku jesieni. Zyskasz wtedy pewność, że przetrwają zimniejszy okres. Jeśli jednak chcesz zaryzykować i spróbować poniżej znajdziesz proponowane zestawienie roślin, co można siać w listopadzie. 

Jakie kwiaty siać w listopadzie – lista roślin znoszących listopadowy chłód:

 • bławatek,
 • niezapominajki,
 • zwartnica,
 • gipsówka.  
Niezapominajki

Już wiesz, co można siać w listopadzie. Nie jest ci obce prowadzenie kalendarza ogrodnika (listopad w ogrodzie). W tym artykule zaproponowaliśmy zestawienie „listopad na działce – prace ogrodowe w listopadzie” oraz odpowiedzieliśmy na pytania: jakie warzywa i kwiaty siać w listopadzie. 

Bądź przygotowany na okres zimowy i planuj każde (większe i mniejsze) przedsięwzięcie na swojej działce. Dobre zorganizowanie to klucz do sukcesu każdego zapalonego ogrodnika. Powodzenia!

Zobacz: Co sadzić w styczniu? Kalendarz ogrodnika

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze