Końcówka roku kalendarzowego dla każdego pasjonata ogrodów przebiega pod znakiem robót porządkowych i nie tylko. Jeśli chcesz dobrze zaplanować swoje działania i nie podejmować się pracy na ostatnią chwilę, przeczytaj ten artykuł i skorzystaj z naszych podpowiedzi. Po tej lekturze będziesz doskonale wiedział, w jaki sposób przygotować swój przydomowy ogród do okresu zimowego.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi:
- listopad w ogrodzie – kalendarz ogrodnika, czyli listopad na działce i mądre planowanie wszelkich działań,
- listopad w ogrodzie – kalendarz prac, czyli prace ogrodowe w listopadzie,
- jakie warzywa siać w listopadzie – co siejemy w listopadzie,
- jakie kwiaty siać w listopadzie – co można siać w listopadzie.
Zobacz:Co sadzić w kwietniu? Kalendarz ogrodnika
Listopad w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
W serii naszych artykułów „Kalendarz ogrodnika” na każdy miesiąc otrzymujesz gotowe propozycje na to w jaki sposób przeprowadzić plan działania. Do tego niezbędny jest dobry kalendarz bądź notes, w którym bez większego problemu zanotujemy nasze cele, a nawet wyznaczymy na to konkretne daty.
Nie potrzebujesz do tego tematycznego, drogiego egzemplarza. Wystarczy ci zwykły kalendarzyk, w którym: wydzielisz kartki na każdy poszczególny miesiąc, podpiszesz dni tygodnia, wypiszesz daty, naniesiesz kilka rubryczek, by wszystko było jasne i przejrzyste. Pełna dowolność. A co więcej, nie trzeba mieć do tego talentu artystycznego. ????
Listopad w ogrodzie – kalendarz prac
Jeśli już posiadasz swój własny kalendarz ogrodnika – listopad w ogrodzie, to tym bardziej możesz część niezapisanego miejsca przeznaczyć na listopad w ogrodzie – kalendarz prac. W tym miejscu rozplanuj i zapisz wszelkie prace ogrodowe, które warto wykonać w listopadzie właśnie. Poniżej zamieszczamy zestawienie czynności, które pozwolą ci na przygotowanie się w pełni do sezonu zimowego.
Listopad na działce – prace ogrodowe w listopadzie:
- wykonujemy nawożenie gleby i jej wapnowanie,
- kosimy trawnik i zgrabiamy opadłe liście,
- planujemy czas na zbiory plonów,
- po zebraniu warzyw przekopujemy grządki, stosujemy obornik/kompost,
- możemy wysiać warzywa (poniżej znajdziesz przykładową listę)
- wykonujemy przegląd narzędzi, odświeżamy i chowamy meble ogrodowe,
- zabezpieczamy drzewka i krzewy przed mrozem i opadami śniegu.
Zobacz: Co sadzić w październiku? Kalendarz ogrodnika
Co siejemy w listopadzie?
Kalendarz ogrodnika, jak i kalendarz prac (listopad w ogrodzie) wykonane. Wszystkie proponowane działania zapisane. Przejdźmy zatem do konkretnych rzeczy i zastanówmy się wspólnie, co siejemy w listopadzie? Czy jest to możliwe, by o tej porze roku wysiewać rośliny wprost do gruntu? Okazuje się, że tak! Listopad to dobry moment, by pomyśleć o tym, co czeka nas kolejnego roku. Wszystko, co zasiane późną jesienią, da wczesne plony z początkiem wiosny. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza kiedy posiadamy ogródek warzywny. A więc co można siać w listopadzie? Już spieszymy z odpowiedziami.
Jakie warzywa siać w listopadzie?
Na początek chcemy spróbować odpowiedzieć na pytanie, jakie warzywa siać w listopadzie. W naszych propozycjach umieściliśmy kilka kluczowych roślin, na które można zdecydować się o tej porze roku. Co więcej, poniższe przykłady świetnie sprawdzą się u spóźnialskich ogrodników, a mamy tu na myśli tych, którym zdarza się przeprowadzać prace ogrodowe na ostatnią chwilę. Dobra wiadomość – jeśli przegapisz moment i nie wysiejesz warzyw w listopadzie, masz jeszcze taką możliwość na początku grudnia. Pamiętaj tylko, że wszystko jest zależne od pogody i warunków atmosferycznych. Gleba nie może być zamarznięta.
Jakie warzywa siać w listopadzie – zestawienie naszych propozycji:
- marchew,
- pietruszka,
- koper ogrodowy,
- cebula,
- pasternak.
Jakie kwiaty siać w listopadzie?
W twoim przydomowym ogrodzie królują raczej kwiaty niż warzywa? Dla Ciebie również mamy podpowiedź i spróbujemy odpowiedzieć najprościej na pytanie, jakie kwiaty siać w listopadzie.
O ile warzywa można spokojnie wysiewać wprost do gruntu, tak z kwiatami może być ciężej. Odpowiadając na pytanie, co siejemy w listopadzie z kwiatów, postaraj się zaplanować ostatnie wysiewy roślin ozdobnych wcześniej, na początku jesieni. Zyskasz wtedy pewność, że przetrwają zimniejszy okres. Jeśli jednak chcesz zaryzykować i spróbować poniżej znajdziesz proponowane zestawienie roślin, co można siać w listopadzie.
Jakie kwiaty siać w listopadzie – lista roślin znoszących listopadowy chłód:
- bławatek,
- niezapominajki,
- zwartnica,
- gipsówka.
Już wiesz, co można siać w listopadzie. Nie jest ci obce prowadzenie kalendarza ogrodnika (listopad w ogrodzie). W tym artykule zaproponowaliśmy zestawienie „listopad na działce – prace ogrodowe w listopadzie” oraz odpowiedzieliśmy na pytania: jakie warzywa i kwiaty siać w listopadzie.
Bądź przygotowany na okres zimowy i planuj każde (większe i mniejsze) przedsięwzięcie na swojej działce. Dobre zorganizowanie to klucz do sukcesu każdego zapalonego ogrodnika. Powodzenia!