Strona głównaOgródPomidor - to owoc czy warzywo? Odpowiadamy

Pomidor – to owoc czy warzywo? Odpowiadamy

Pomidory królują w kuchniach wielu krajów, stanowiąc doskonałe uzupełnienie potraw zarówno tych o wytrawnym, jak i słodkim smaku. Nie da się ukryć, że popularność pomidora jest na tyle duża, że dodajemy go jednakowo do zup, sosów, ale także słodkich konfitur czy kanapek. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, ale także witamin i minerałów, w tym potasu, są one cennym składnikiem odżywczym, który nie tylko poprawia smak potraw, ale także wzbogaca ich skład. W sklepie pomidory dostępne są na stoiskach z warzywami, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż pomidor jest jagodą, powinien być raczej zaliczany do owoców, a nie warzyw. 

W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania:

  • Czy pomidor to owoc?
  • Czy pomidor to warzywo?
  • Pomidor to owoc czy warzywo?

Pomidor – to owoc czy warzywo?

Kwalifikacja pomidora do jednej z grup – owoców bądź warzyw jest zadaniem niezwykle trudnym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że powszechnie pomidor zaliczany jest do warzyw i najczęściej wykorzystywany jest do wytrawnych potraw. Stosunkowo niewielka zawartość cukru w pomidorach sprawia, że bliżej pomidorom do warzyw aniżeli do owoców. Jednak z biologicznego punktu widzenia, pomidor jest owocem, o czym świadczyć może fakt powstania z kwiatu, a także posiadania nasion, z których może wyrosnąć kolejna roślina. Biorąc pod uwagę zarówno jedno, jak i drugie rozumowanie ciężko jednoznacznie ustalić, czy pomidor jest bardziej owocem, czy warzywem. Niezależnie jednak od tego co przyjmiemy za słuszność, pomidor jest smaczną przekąską, a także idealnym uzupełnieniem wielu potraw.

Czy pomidor to owoc?

Gdybyśmy zapytali biologa o to czy pomidor jest owocem, bardziej niż pewne jest, że otrzymalibyśmy odpowiedź potwierdzającą. Pomidor jest nie tylko owocem pod względem biologicznym, ale także klasyfikowany jest jako mięsista jagoda, co nie powinno pozostawiać żadnych złudzeń w ocenie tego czym właściwie jest. Patrząc na znane nam rośliny, z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia z większością znanych nam warzyw. Ogórki, papryka, dynia, cukinia czy fasola, to tylko niektóre z przykładów warzyw, które w teorii powinny być klasyfikowane jako owoce, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Być może wynika to z faktu, iż pomidory charakteryzują się niską zawartością cukru, co z kolei wyklucza je z identyfikowania ich jako owoce. Bardzo rzadko, a właściwie praktycznie wcale pomidory nie są wykorzystywane do deserów, a jedynym wyjątkiem jest użycie ich do niektórych konfitur, co stanowi raczej rodzaj ich zagęszczenia.

Czy pomidor to warzywo?

Skoro pomidory bardzo często wykorzystywane są w kuchni, przez wielu klasyfikowane są jako warzywa. Czy rzeczywiście tak jest? Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jednoznacznie zaliczyła pomidory do warzyw, czego przeciwne są osoby ze środowiska związanego z nauką biologii. Spór o to czy pomidor to warzywo jest na tyle zacięty, że w swojej historii pochylał się nad tym nawet Sąd Najwyższy USA, który w odpowiedzi na złożony pozew producentów pomidorów, którzy domagali się możliwości płacenia niższych podatków i klasyfikowania ich jako owoce, odrzucił stanowisko biologów i przyjął jednoznaczne stanowisko, jakoby pomidor był warzywem. Jego zdanie z pewnością podzielają także kucharze, którzy to najczęściej mają do czynienia z różnego rodzaju owocami i warzywami. Pomidory zdecydowanie częściej wykorzystywane są jako warzywa.

Pomidor – owoc czy warzywo? – co mówi Wikipedia?

Jednym z popularniejszych źródeł informacji, na których znaleźć możemy najważniejsze i najświeższe dane odnośnie wielu zagadnień jest Wikipedia. Nie ma w tym nic dziwnego, że w przypadku poszukiwania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, wiele osób, sięga właśnie do tej internetowej witryny. Jedną z częściej wyszukiwanych kwestii na Wikipedii jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy pomidor to owoc, czy warzywo. Tu, ku zaskoczeniu odpowiedź jest jednoznaczna. Według informacji, jakimi kieruje się Wikipedia, czyli głównie opierając się na stanowisku Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, pomidor zaliczany jest jako warzywo. Co prawda znajdziemy tu wzmiankę, że owoce pomidora są warzywami, jednak słowo to zostało użyte w odniesieniu do konkretnej części rośliny o tej samej nazwie. Co więcej, w przypadku Wikipedii, na próżno szukać informacji o tym, jakoby pomidory miały być mięsistymi jagodami. Pomidor zaliczany jest tu do gatunku psianek, co z kolei pozwala w dalszych częściach stawiać go jako warzywo, a nie owoc. 

Zobacz też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze