Strona głównaOgródUbiorek wiecznie zielony - wymagania, wysokość i odmiany, rozstawa, kwitnienie, sadzonki, zima

Ubiorek wiecznie zielony – wymagania, wysokość i odmiany, rozstawa, kwitnienie, sadzonki, zima

Ubiorek wiecznie zielony to gatunek wywodzący się z południa Europy. Nazwa łacińska to Iberis sempervirens, która ma związek z miejscem jej pochodzenia, którym jej Półwysep Iberyjski. Jej wygląd charakteryzuje się pięknymi i białymi kwiatami. Co jeszcze można powiedzieć na temat ubiorka wiecznie zielonego? Jest to bylinowa roślina z rodziny kapustowatych. 

Ubiorek wiecznie zielony wymagania 

Istotne na temat ubiorka wiecznie zielonego są wymagania tej rośliny. Jest to kwiat, który najlepiej radzi sobie na glebach, które są piaszczysto – gliniaste i przepuszczalne. Warto również wiedzieć, że ubiorek wiecznie zielony i wymagania, które ma ta roślina, dotyczą również tego, że preferowane przez niego stanowiska powinny być słoneczne. Ubiorek wiecznie zielony wymagania ma jasno sprecyzowane, a więcej danych na ten temat można znaleźć na różnych forach internetowych oraz w podręcznikach.

ubiorek wiecznie zielony po zimowaniu

Ubiorek wiecznie zielony wysokość i odmiany 

Wśród pytań na temat ubiorka wiecznie zielonego, jaką wysokość osiąga, pojawia się bardzo często. Ubiorek wiecznie zielony ma wysokość około 30 cm. Czego jeszcze można dowiedzieć się na temat tej pięknej rośliny? Istnieje całkiem sporo jej odmian, do których należą między innymi: 

  • Golden Candy – jest to odmiana, która osiąga około 25 cm i charakteryzuje się liśćmi, które są jasnozielono – żółte.
  • Pink Ice – jest to odmiana z różowymi kwiatami, jej wzrost to koło 20 cm.
  • Snow Cone – ta odmiana charakteryzuje się tym, że rozrasta się na boki.
  • Schneeflocke – ma rozłożysty i szeroki pokrój, jej wysokość osiąga 25 cm.

Oprócz wyżej wymienionych, można wyróżnić jeszcze: Findel, Appen – Etz, Garrexiana. Ich dokładna specyfikacja dostępna jest na wielu forach internetowych, które poświęcone są ogrodnictwu. 

Ubiorek wiecznie zielony rozstawa 

Istotną informacją na temat ubiorka wiecznie zielonego jest rozstawa. Gdy zapoznamy się z danymi na ten temat, będziemy mieli możliwość lepszego zagospodarowania naszych przydomowych ogródków. Co zatem wiadomo? Ubiorek wiecznie zielony i rozstawa tego kwiatu wynosi 10 x 15. Mając tę wiedzę, możemy nawet pokusić się o rozrysowanie projektu naszego ogródka na kartce.

Ubiorek wiecznie zielony kwitnienie 

Wśród wielu danych na temat ubiorka wiecznie zielonego, kwitnienie stanowi również bardzo istotną kwestię. Ubiorek wiecznie zielony, kwitnienie ma między czerwcem a sierpniem. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Cena za jedną sztukę tego kwiatu jest niska, wynosi około 6 zł. Istnieją również trzy metody rozmnażania tej rośliny. Do jednej z nich, należy podział bryły korzeniowej. Jakie są jeszcze metody rozmnażania ubiorka wiecznie zielonego? Można dokonać tego również z nasion. Trzecia metoda rozmnażania polega na użyciu sadzonek wierzchołkowych. 

Ubiorek wiecznie zielony sadzonki 

Bardzo często, wśród osób uprawiających ubiorek wiecznie zielony, sadzonki stanowią niezwykle pożądany towar. Na szczęście, ubiorek wiecznie zielony i sadzonki tej rośliny można również zakupić za pośrednictwem internetu lub w sklepach ogrodniczych. Ich cena jest niska, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na uprawę tego kwiatu. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup tej rośliny, należy również pamiętać o jej cięciu. Nie jest to jednak roślina, która wymaga skomplikowanej uprawy. Należy zapewnić jej glebę, która będzie piaszczysto – gliniasta, zdrenowana a jej odczyn będzie zasadowy. 

Ubiorek wiecznie zielony zima 

Jak radzi sobie ubiorek wiecznie zielony zimą? Wiele osób zastanawia się nad tym, decydując się na jego zakup. Czytając informacje na temat jego uprawy, można dowiedzieć się, że ubiorek wiecznie zielony zimą powinien być przykryty, ponieważ jest narażony na przemarznięcia. Co jeszcze warto wiedzieć? Uprawa ubiorka wiecznie zielonego, powinna również odbywać się poprzez cięcie jego kwiatostanów po kwitnieniu. Nasiona są łatwo dostępne, a ich cena nie jest wysoka. 

Rozważając uprawę ubiorka wiecznie zielonego, dostępność nasion jest jedną z pierwszych kwestii, którą sprawdzamy. Następnie szukamy informacji na temat jego uprawy oraz sprawdzamy, czy roślina ta wymaga cięcia. Ze zgromadzonymi danymi, przystępujemy do sadzenia. Warto wiedzieć, że ubiorek wiecznie zielony można wykorzystywać jako jeden z fragmentów ogrodów skalnych, a także rabat i kompozycji ścian kwiatowych. Rozmnażanie tej rośliny przypada na okres, pomiędzy sierpniem i wrześniem, a także między lutym i marcem. Najlepiej wysiewać ją natomiast w lecie. Ubiorek poradzi sobie także na stanowiskach, które znajdują się blisko murków, schodów, ścieżek oraz w szczelinach. Można również umieścić go w pojemnikach, które będą stanowić niezwykłą ozdobę naszych balkonów i tarasów. Warto jednak zapewnić mu stanowisko mocno słoneczne, jest to roślina ciepłolubna, nie przepada za chłodem. Nie należy jednak obawiać się o jej los w przypadku naszego wyjazdu. Ubiorek wiecznie zielony poradzi sobie również całkiem nieźle, jeśli przez jakiś czas nie będzie podlewany. Roślina wymarzona, prawda? 

Zobacz też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze