Strona głównaOgródProjektowanie ogrodu – 5 najważniejszych zasad, o których musisz pamiętać

Projektowanie ogrodu – 5 najważniejszych zasad, o których musisz pamiętać

Jeżeli posiadasz ogród, w którym panuje wizualny chaos, a Tobie brak pomysłu na to, jak to zmienić, z chęcią Ci pomożemy! Przedstawiamy 5 podstawowych i jednocześnie najważniejszych zasad, dzięki którym zewnętrzna przestrzeń przydomowa rozkwitnie – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Dowiedz się już dziś, jak zabrać się za projekt ogrodu od A do Z, aby stworzona oaza była idealnym miejscem do relaksu i wspaniałą wizytówką Twojej posesji.

Projekt ogrodu – stworzenie idealnej przestrzeni przydomowej

Sztuka kreowania przestrzeni przydomowej daje mnóstwo satysfakcji i radości. Pod warunkiem jednak, że projekt ogrodu będzie dobrze zaplanowany, a w trakcie jego wykonania o niczym nie zapomnisz. Gdy znajdziesz miejsce na wszystko, co niezbędne, uporządkujesz działkę i jednocześnie zaaranżujesz ją zgodnie z własnym gustem, to wykorzystanie jej uroków stanie się dla Ciebie wspaniałą odskocznią. Stworzysz przestrzeń idealną do relaksu na łonie natury i będziesz cieszyć się świeżym powietrzem, odpoczywając po trudach codziennych obowiązków.

Jeśli właśnie stoisz przed wyzwaniem przeprowadzenia metamorfozy ogrodu, to do dzieła. Poznaj pięć podstawowych zasad, dzięki którym Twój projekt ogrodu będzie dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, a jego realizacja okaże się prawdziwą przyjemnością.

iStock-1464346714 (1).jpg

Zasada pierwsza: rozplanuj przestrzeń od A do Z i podziel ją na strefy

Przed pierwszym użyciem łopaty bądź innych narzędzi ogrodowych weź do ręki coś znacznie lżejszego – kartkę i długopis. Zacznij od rozrysowania poszczególnych stref. Dla jakich warto znaleźć miejsce? 

Wszystko zależy od wielkości działki, podstawową strefą jest jednak zawsze ta wypoczynkowa. Konieczne jest w niej zaaranżowanie miejsca do siedzenia – rozważ zakup mebli ogrodowych, w tym sof, narożników, foteli, huśtawek czy leżaków. Tak naprawdę jedynymi ograniczeniami w tej kwestii są ilość wolnego miejsca na tarasie oraz dostępne fundusze.

Kolejną strefą może być przestrzeń do przechowywania, w której powinien stanąć np. domek narzędziowy. Jeszcze kolejną będzie obszar dekoracyjny, który stanie się dumą dla całego ogrodu. Jeśli wystarczy metrażu, możesz rozważyć tajemniczy zakątek do medytacji lub miejsce na plac zabaw dla dzieci.

Zasada druga: stwórz swój własny ekosystem

Gdy mowa o ogrodzie, u większości z nas pierwsza myśl kieruje się w stronę roślinności. Właśnie dlatego warto zastanowić się, już na etapie projektu ogrodu, dla jakich gatunków chcesz znaleźć miejsce w swoim otoczeniu. Niektóre są wielobarwne, a inne pozbawione kwiatów, a ich jedyną ozdobą są piękne, zielone liście. Skup się zatem na wyborze takich, których wygląd będzie Ci odpowiadał pod kątem kompletnej aranżacji. Oczywiście w późniejszym czasie możesz dosadzić także inne gatunki. Najlepiej jednak od razu zaplanować zieleń w ogrodzie.  Pozwoli to wizualnie uporządkować przestrzeń. 

Podczas wyboru roślinności ważne jest także przeanalizowanie warunków – tych, które mamy i tych, których potrzebuje konkretny kwiat bądź krzew. Dotyczy to stanowiska, nasłonecznienia oraz poziomu wilgotności gleby, które będą optymalne dla danego gatunku. 

Jeśli potrzebujesz w tej kwestii pomocy, możesz skorzystać z porad fachowców. Projektantów ogrodów znajdziesz m.in. w Internecie. Ogłaszają się w serwisach społecznościowych czy portalach usługowych (np. Majsteria).

iStock-1455229975 (1).jpg

Zasada trzecia: nie zapomnij o nawadnianiu

Gdy już wybierzesz konkretne rośliny, musisz pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. O ile w przypadku mniejszych ogrodów wystarczy konewka, którą będziesz samodzielnie napełniać wodą i podlewać rośliny, o tyle większe działki pod tym względem mogą stanowić wyzwanie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie węża ogrodowego, który będzie podpięty na zewnątrz lub rozważenie całego systemu nawadniania. Taka opcja może działać automatycznie, zgodnie z ustawionymi parametrami. Pozwoli to znacznie zaoszczędzić czas.

Zasada czwarta: oświetlenie, bez którego ani rusz!

Wyobraź sobie moment, kiedy zapada zmrok, a Twój ogród przemienia się w magiczne miejsce, dzięki klimatycznemu oświetleniu. Czy może być coś piękniejszego? Dlatego warto zadbać o różnorodne punkty świetlne. Możesz zdecydować się na duże latarnie lub słupki ustawione wzdłuż ścieżek czy wokół tarasu. W strefie wypoczynkowej postaw na nastrojowe latarnie, lampiony lub girlandy. Projekt ogrodu powinien uwzględniać oświetlenie, które zapewni przyjemne światło, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo poruszania się po działce już po zachodzie słońca.

iStock-1467597986 (1).jpg

Zasada piąta: detale, które definiują całą aranżację

Na koniec czas na detale. To właśnie one mogą na nowo zdefiniować przestrzeń i wprowadzać do niej ten niesamowity klimat, i to o każdej porze roku. Co wybrać? To już zależy od Ciebie, ale ciekawym pomysłem mogą być:

  • dekoracyjne kamienie rozsypane wokół trawnika, tarasu czy rabat kwiatowych;
  • oczko wodne z fontanną, dzięki której będziesz odpoczywać przy przyjemnym szumie wody;
  • kolorowy hamak, który pozwoli Ci się w pełni odprężyć z książką w ręku;
  • ręcznie robione donice, dzięki którym spersonalizujesz swój ogród;
  • pergola z pnączami, która da naturalny cień latem;
  • figurki ogrodowe dopasowane do aranżacji ogrodu;
  • mozaiki z kolorowych płytek, które mogą zdobić taras lub miejsce wśród rabat kwiatowych;
  • poduszki ogrodowe, które mogą zastąpić tradycyjne siedziska lub przyozdobić meble wypoczynkowe.

Projekt ogrodu może być kreatywnym wyzwaniem, które przy dobrym planie zakończy się sukcesem. A jaka będzie nagroda? Wymarzone miejsce – prywatna enklawa pośród szumu liści i śpiewu ptaków. Pamiętaj, że każda zmiana, nawet ta najmniejsza, to krok w dobrym kierunku. 

Materiał promocyjny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze