Strona głównaPoradyJaki olej do kosiarki?

Jaki olej do kosiarki?

Kosiarki spalinowe i traktorki są niezbędnym sprzętem dla posiadaczy dużych powierzchni ogrodowych. Przede wszystkim są one uniezależnione od źródła zasilania, ale również lepiej sobie radzą z koszeniem większych zarośli. Jednak, aby działały one sprawnie, należy pamiętać o odpowiednim serwisie, a przede wszystkim o wymianie lub uzupełnieniu oleju do kosiarki. Dlaczego to jest tak ważne? Kosiarki spalinowe i traktorki są napędzane silnikiem czterosuwowym, podobnie jak współczesne samochody. Olej do kosiarki ma za zadanie smarowanie podzespołów wchodzących w skład silnika i zapobiegnięcie tarciu, a także rozpuszczanie i zbieranie zanieczyszczeń z silnika oraz jego chłodzenie. Należy zadbać o odpowiedni poziom oleju w kosiarce, ponieważ może to powodować szybsze zużycie, ale również przegrzanie i zatarcie silnika. Jaki olej do kosiarki należy wybrać? Czy do kosiarki można wlać olej samochodowy? Przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego do kosiarki spalinowej, w tym przypadku oleju do kosiarki czterosuwowej, należy sugerować się instrukcją załączoną wraz z kosiarką. Producent wskazuje, jaka powinna być baza olejowa oraz lepkość oleju do kosiarki spalinowej. W wielu kosiarkach spalinowych stosowany jako olej do kosiarek spalinowych, olej syntetyczny o parametrach SAE 30. W przypadku kosiarek z silnikiem 4 – suwowym wlewa się go do zbiornika oleju i nie wolno go mieszać z paliwem. Ze względu na 4 – suwowy silnik w kosiarkach, podobnie jak w samochodach, czy do kosiarki można wlać olej samochodowy? Można, jednak pod uwagę należy wziąć odpowiednie parametry i przez ich pryzmat dobrać olej do kosiarki czterosuwowej. 

Jaki olej do kosiarki rotacyjnej?

W przypadku kosiarki rotacyjnej, której działanie polega na obracaniu się noża, przy wyborze oleju od razu wyeliminować należy olej mineralny. Kosiarki rotacyjne charakteryzują się dużą mocą i najlepszym rozwiązaniem, przy wyborze oleju do kosiarki rotacyjnej, będzie specjalnie przeznaczony kosiarek rotacyjnych, ponieważ zapewni on odpowiednią pracę maszyny.

Jaki olej do kosiarki traktorka?

Kosiarki traktorka działają na zasadach silnika czterosuwowego, a więc olej, jaki należy wybrać do kosiarki traktorka, to olej przeznaczony do kosiarek czterosuwowych. Najczęściej stosowanymi są oleje wielosezonowe, jak 10W40, 10W60, 15W40. Przy wyborze oleju do kosiarki należy pod uwagę wziąć dużą wydajność silnika kosiarki traktorka. Warto również  wziąć pod lupę dodatki do olejów, dosyć popularne, które mogą usprawnić lub pogorszyć pracę silnika czterosuwowego kosiarki. 

Jaki olej do kosiarki Briggs&Stratton?

W przypadku kosiarek Briggs&Stratton, wymiana oleju zależy od jego rodzaju i ilości, jaką należy uzupełnić w danym modelu. Producent kosiarek Briggs&Stratton zaleca stosowanie olejów z certyfikatem gwarantującym przez firmę, aby osiągnąć najlepszą wydajność. Można zastosować zamienniki, o równie wysokich jakościach, olejów detergentowych klas SF, SG, SH, SJ. Nie należy stosować dodatków specjalnych. Ze względu na to, że kosiarki Briggs&Stratton to sprzęty posiadające małe silniki, ważne jest, jaki olej do kosiarki Briggs&Stratton wybierzemy. Zaleca się te typy oleju, które przeznaczone są do małych silników, ponieważ zapobiegnie to zapchanie silnika, biorąc jednocześnie pod uwagę temperaturę powietrza, podczas której będziemy pracować. W przypadku cieplejszej pogody zaleca się stosowanie oleju do kosiarki spalinowej SAE 30, przy dużych wahaniach należy stosować SAE 10W-30. Z olejów syntetycznych do kosiarek spalinowych polecany jest olej syntetyczny SAE 5W-30, który świetnie sprawdza się w niskich temperaturach, a także zapewnia ochronę i sprawniejszą pracę kosiarki. Przy wymianie lub uzupełnianiu ilości oleju w kosiarce spalinowej, należy wziąć pod uwagę pojemność miski olejowej, która powie nam, ile oleju do kosiarki należy wlać. Dotyczy to uzupełniania oleju wszystkich kosiarek 4 – suwowych. Ile oleju do silnika Briggs&Stratton 13 hp oraz ile oleju do silnika Briggs&Stratton 12,5 hp należy wlać? Są to małe silniki, a więc przed przystąpieniem do uzupełnienia ilości oleju do kosiarki spalinowej, a szczególnie dolania oleju do kosiarki czterosuwowej, należy sprawdzić pojemność miski olejowej. Ilość oleju, jaką należy dolać, w przypadku silników Briggs&Stratton, można sprawdzić na oficjalnej stronie producenta, po wpisaniu numeru silnika. W przypadku tych dwóch, pojemność miski olejowej w silniku Briggs&Stratton 13 hp oraz silnika Briggs&Stratton 12,5 hp wynosi 1,4 l, stąd też nie powinno się przekroczyć tej ilości przy uzupełnianiu oleju w kosiarce spalinowej. 

Jaki olej do przekładni napędu kosiarki?

W silnikach kosiarek, jaki olej do przekładni napędu kosiarki użyjemy, ma znaczenie. Stosuje się przeznaczone do tego celu oleje do przekładni napędu kosiarek. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów przekładniowych. Zazwyczaj uzupełnienie całego pojemnika to około 100 ml.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze