Arnika górska, znana też jako kupalnik górski, czy też tranek górski, to roślina występująca na terenach całej Europy i Ameryki Północnej. Można ją spotkać na każdych wysokościach terenu, często jednak preferuje tereny górskie i pastwiska. W Polsce możemy ją spotkać głównie w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim, jej zdecydowana większość znajduje się jednak na południu kraju. W pewnych częściach Europy występuje dosyć rzadko, w Polsce jest więc objęta ścisłą ochroną. Niektóre jej odmiany są zagrożone wyginięciem. Należy ona do rodziny astrowatych, co łatwo jest poznać po charakterystycznych kwiatach. Są one języczkowate, złożone, znajdują się w koszyczku kwiatostanowym i mają ciepłą, żółtą barwę, kwitnie od czerwca do sierpnia. Wydzielają też bardzo przyjemny zapach, co przyciąga pszczoły. Są to kwiaty miododajne, a ich miód ma właściwości zdrowotne. Jej liście mają intensywnie zielony kolor, są też bardzo delikatne. Jej łodygi nie rosną zbyt wysoko, zazwyczaj osiągają nie więcej niż kilkadziesiąt centymetrów wysokości, oraz nie rozgałęziają się.
Arnika górska – uprawa
Uprawa Arniki górskiej wymaga nieco cierpliwości. Roślina czasem rozwija się dosyć wolnym tempem, jej nasiona potrzebują czasu, by wydać pędy. Dużo osób decyduje się na rozdzielenie kłączy i przygotowywanie z nich sadzonek, zamiast siania nasion, ponieważ wzrost zajmuje wtedy mniej czasu. Arnika górska może rosnąć w większości gleb, nie wymaga ona od podłoża zbyt dużo. Preferuje ona jednak tereny dosyć piaszczyste i próchnicze, takie, których nie będzie się zatrzymywała woda. Często sadzi się ją w skalniakach, gdyż są dla niej bardzo odpowiednim miejscem. Nie wymaga ona systematycznego podlewania, dlatego decydując się na jej uprawę warto zastanowić się nad nawadnianiem kropelkowym. Potrzebuje natomiast sporej ilości światła, powinniśmy ją więc sadzić w miejscu wystawionym na działanie promieni słonecznych. Jeśli chcemy, by kwitnienie trwało dłużej, powinniśmy pozbywać się suchych kwiatów, które mogą obciążać roślinę. Kwiat może być atakowany przez szkodniki, wymaga więc ochrony. Jako Odpowiedni do tego zadania preparat, może sprawdzić się preparat na mszyce.
Arnika górska – właściwości
Arnika górska jest zielem o niezwykle szerokim szeregu właściwości. Zawarte w niej związki chemiczne są od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej, a we współczesnych czasach również w medycynie oficjalnej. Arnika cieszy się sporą zawartością flawonoidów, czyli związków chemicznych, które mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, rozkurczowe, moczopędne oraz uszczelniające naczynia krwionośne. Flawonoidy w arnice są odpowiedzialne głównie za walkę ze stanami zapalnymi. Kwiaty arniki zawierają w sobie środek zwany tymolem, który sprawdza się jako antyseptyk. Roślina ta jest też pełna innych substancji przeciwzapalnych i antybakteryjnych, takich jak helenalina, która ma też cechy przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i bakteriostatyczne.
Arnika górska – zastosowanie
Arnika górska jest rośliną o wielu zastosowaniach. Najczęściej wykorzystuje się ją w medycynie naturalnej, jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i bakteriobójczy. Arnika znajduje swoje zastosowanie także jako środek zapobiegający zakrzepom, oraz wzmacniający naczynia krwionośne, wykorzystywana jest więc przy różnego rodzaju urazach, siniakach czy krwiakach. Z arniki tworzy się również maści, które pomagają na widoczne żylaki i naczynia krwionośne. Istnieją też preparaty, które wmasowuje się w bolące mięśnie, często stosuje się je na zakwasy. Arnika ma właściwości niwelujące obrzęki, powstają więc też preparaty skuteczne na ukąszenia owadów. Stosowanie arniki jako preparatu doustnego może okazać się szkodliwe, ponieważ jest ona lekko trująca i może powodować problemy trawienne oraz reakcje alergiczne, zwłaszcza w obrębie gardła i przełyku. Arnika górska jest też stosowana w branży kosmetycznej, jako jeden ze składników kremów na cerę naczyniową.
Arnika górska – sadzonki
Sadzonki i nasiona arniki górskiej możemy kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zazwyczaj ich sprzedażą zajmują się sklepy ogrodnicze, lub przemysłowe. Ceny nasion i sadzonek arniki górskiej nie są wygórowane, mieszczą się w granicach od kilku do kilkudziesięciu złotych. Warto dodać, że sadzonki niektórych odmian nie są dostępne, ponieważ są one zagrożone wyginięciem.