Strona głównaInneKotły gazowe – jak wybrać najlepszy?

Kotły gazowe – jak wybrać najlepszy?

Gdy budujemy dom, musimy podjąć decyzję o wyborze metody jego ogrzewania. Obecnie można zdecydować się na ogrzewanie elektryczne albo gazowe, a rozwiązania ekologiczne, takie jak pompy ciepła,  coraz częściej zastępują też tradycyjne piece węglowe.

Rodzaj ogrzewania w domu powinniśmy wybrać od razu na etapie planowania projektu. Aby podjąć decyzję, należy zastanowić się dokładnie nad możliwościami i kosztami zastosowania każdego z rozwiązań, albowiem ogrzewanie należy do najdroższych domowych instalacji, co ma związek z faktem, że w polskich warunkach sezon grzewczy trwa ponad pół roku. Ogrzewanie gazowe wprawdzie nie należy do tanich, lecz doceniane jest za wygodę, jaką niesie.

Zalety ogrzewania gazowego

Kotły gazowe mogą pracować zarówno na potrzeby ogrzewania, jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Instalację wystarczy sprawdzać raz w roku, więc jest ona praktycznie bezobsługowa. Ponadto piec gazowy jest wygodny w obsłudze, nie zajmuje dużo miejsca i nie trzeba ciągle kontrolować ilości opału.

Ogrzewanie gazowe od lat uważane jest za jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań, głównie dlatego, że odznacza się niską emisją szkodliwych dla środowiska substancji, a ponadto nie brudzi domu, jest wyjątkowo proste w obsłudze oraz pozwala na dokładne skonfigurowanie ustawień temperatury. Zachętą do wymiany starych kotłów na gazowe są specjalne dotacje na ten cel, udzielane w ramach walki ze smogiem.

Wśród podstawowych zalet ogrzewania gazowego możemy wymienić:

  • Wygodę użytkowania,
  • Najlepsze w eksploatacji paliwo służące ogrzewaniu domów,
  • Brak konieczności zajęcia dużej przestrzeni potrzebnej na piec centralnego ogrzewania,

    albowiem piec tradycyjny może być montowany w małej kotłowni, a piec kondensacyjny z zamkniętą komorą nawet w domu bez kotłowni,
  • Możliwość stopniowego wprowadzania systemów alternatywnych (tzw. odnawialnych źródeł energii). Ponieważ częściej wykorzystuje się instalacje hybrydowe, czyli czerpiące energię z różnych źródeł warto wiedzieć, iż kocioł gazowy idealnie pasuje do tego typu instalacji. Można wówczas łączyć ogrzewanie na gaz z ciepłą wodą z kolektorów słonecznych.

Do wad ogrzewania gazowego zaliczamy natomiast:

  • częsty brak sieci gazowej występujący poza miastami,
  • wahania cen,
  • obowiązek budowy komina oraz kotłowni dla pieca tradycyjnego co zwiększa koszty inwestycji.

Kotły gazowe dostępne na rynku 

Wydajność i opłacalność systemu ogrzewania gazowego zależy od rodzaju kotła gazowego pracującego w instalacji. Decydując się na nią, warto poznać dostępne na rynku rodzaje kotłów gazowych.

Biorąc pod lupę sposób montażu: kotły gazowe dzielą się na stojące i wiszące. Te ostatnie są droższe i nieco bardziej narażone na awarie, jednak w małych domach pozwalają na zaoszczędzenie miejsca. Kotły stojące potrzebują wprawdzie większej przestrzeni, ale są trwalsze.

Biorąc pod uwagę budowę komory spalania, rozróżniamy kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Kotły z zamkniętą komorą są znacznie bezpieczniejsze i mają mniejsze wymagania w zakresie montażu. Otwartą komorę spalania stosuje się obecnie już coraz rzadziej.

Kotły gazowe można podzielić również pod kątem sposobu działania:

  • tradycyjne,
  • kondensacyjne,
  • pulsacyjne,
  • z możliwością pracy w kaskadzie.

Modele tradycyjne najczęściej dostępne są w wersji z otwartą komorą spalania, pobierają one wówczas powietrze z wnętrza pomieszczenia. Mogą one nieznacznie wychładzać kotłownie, ponadto wymaga dużo większej powierzchni użytkowej. Kotły te odzyskują ciepło z pary wodnej, co wiąże się z podniesieniem kosztów eksploatacyjnych. Wśród kotłów tradycyjnych dostępne są również konstrukcje z zamkniętą komorą spalania. Wymagają one wtedy mniejszej przestrzeni, a powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku.

Kotły gazowe kondensacyjne są wprawdzie znacznie droższe od tradycyjnych, lecz pochłaniają mniej paliwa. Dzieje się to za sprawą spalin, które powracając z instalacji, ogrzewają wodę w wymienniku, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Kotły te posiadają zamkniętą komorę spalania, jednak są nieco większe niż kotły tradycyjne i zajmują więcej miejsca.

Niezwykle skuteczną i zaawanasowaną technologię kondensacji stanowią kotły pulsacyjne. Zamiast tradycyjnego palnika zastosowano w nich bowiem komorę spalania, do której doprowadzana jest mieszanka gazowo-powietrzna spalana przez kondensację z systemami pulsacyjnymi. W niektórych kotłach można zwiększać ich łączną moc poprzez łączenie ich ze sobą.

Ze względu na pełnione funkcje wyróżniamy piece jednofunkcyjne dedykowane do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania oraz dwufunkcyjne służące również do przygotowania ciepłej wody użytkowej w przepływowym wymienniku.

Z kolei ze względu na sposób sterowania możemy wyróżnić kotły gazowe bez automatyki i z automatyką, czyli zestawem urządzeń pozwalających na sterowanie pracą kotła, zarówno w miejscu jego montażu, jak i zdalnie z wykorzystaniem aplikacji oraz urządzeń mobilnych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła gazowego?

Ważne jest, by zakupu dokonać u sprawdzonego i profesjonalnego dostawcy jak chociażby sklep z artykułami instalacyjnymi Terme. Dla sprawnego funkcjonowania systemu najważniejsza jest oczywiście moc kotła gazowego, która powinna odpowiadać realnemu zapotrzebowaniu na ciepło, czyli takiemu, które wynika z powierzchni budynku oraz liczby użytkowników kotła w gospodarstwie domowym. Nieodpowiednio dobrany kocioł  może powodować poważne obciążenie instalacji, co ma ogromny wpływ na jej żywotność. Warto też przy zakupie kotła gazowego porównać okresy gwarancyjne i zakres odpowiedzialności producenta. Potrafią się one bowiem znacznie różnić, a na rynku można znaleźć modele z gwarancją trzyletnią, jak i ośmioletnią.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze