Strona głównaPoradyJaki wałek do farby ceramicznej wybrać?

Jaki wałek do farby ceramicznej wybrać?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się farby ceramiczne. Uważane są one w dalszym ciągu za nowość na rynku. Dzięki swoim właściwościom, które umożliwiają bezproblemowe umycie ściany, są one coraz częściej wybierane do malowania pomieszczeń podatnych na zabrudzenia. Podczas wyboru takiej farby na pewno nasuną nam się pytania – jak jej używać? Jaką markę farby wybrać? Jaki wałek do farby ceramicznej wybrać? Czy rodzaj wałka powinien się różnić od rodzaju farby, którą wybieramy? Jaki wybrać wałek do farby ceramicznej Magnat, a jaki do Beckers?

Zobacz: Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe?

Cechy farby ceramicznej

Farby ceramiczne cieszą się coraz większą popularnością przez swoje unikalne cechy. 

Nieważne, jakiego wałka do farby ceramicznej użyjesz, to ściany będą cieszyć się bardzo gładką powierzchnią. Kolejną świetną cechą takich farb jest to, że są odporne na uszkodzenia. Podczas przypadkowego uderzenia krzesłem nie powinny pękać, ani się rysować. Takie farby idealnie sprawdzą się w kuchni, pokojach dziecięcych, czy nawet w łazienkach. Ściany pokryte farbami ceramicznymi można myć gąbką z użyciem niewielkiej ilości detergentu. Przez ich właściwości, które zapobiegają wchłanianiu się zanieczyszczeń, będziemy mogli łatwo usunąć ślady po kredkach, kawie, herbacie, czy też inne zabrudzenia. 

Ściany pokryte farbami ceramicznymi nie przyciągają do siebie kurzu, dlatego idealnie sprawdzą się dla alergików. 

Źródło: castorama.pl

Jaki wałek do farby ceramicznej?

Kiedy zdecydowaliśmy się na zakup farby ceramicznej, to na pewno do głowy przyjdzie nam pytanie, jakiego wałka do farby ceramicznej najlepiej użyć? Czy wałek z włosia syntetycznego, który kupiłem do farby lateksowej Dulux będzie odpowiedni jako wałek do farby ceramicznej Magnat? 

Dobrej jakości wałek po wcześniejszym umyciu możemy wykorzystać ponownie. Do malowania najlepiej wybrać wałki o różnych wielkościach. Małe idealnie sprawdzą się do pomalowania miejsc mało dostępnych, lub szczególnie podatnych na zabrudzenia, takich jak ramy drzwi i okien oraz okolice kaloryfera. Duże wałki bardzo usprawnią Ci pracę przy malowaniu właściwym ścian, ponieważ jednym ruchem większą ilość farby. 

Co do materiału wykonania najlepiej użyć wałka z tworzyw sztucznych. Doskonałym wyborem będą wałki poliestrowe lub z mikrofibry o sprężystej strukturze. 

Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort naszej pracy, sięgajmy po wałki z ergonomicznym wykończeniem, dzięki czemu odczujemy mniejsze zmęczenie podczas malowania. 

Zobacz: Jaka farba do łazienki?

Czy można malować farbą ceramiczną nieodpowiednim wałkiem?

Farby ceramiczne nie posiadają w swoim składzie rozpuszczalników, dlatego do malowania tym typem farb nadadzą się wałki każdego typu. Wałki naturalne możemy używać wielokrotnie po ich wcześniejszym umyciu. Starczą nam one na dłużej. Natomiast aby uzyskać największy komfort malowania gładkich ścian, idealnym wyborem będą wałki gąbkowe czy z mikrofibry. 

Jak malować wałkiem do farby ceramicznej?

Kupiłeś farbę, już wiesz, jakiego wałka użyjesz do farby ceramicznej Magnat. Teraz wystarczy tylko zacząć malować. Jak to zrobić? 

Przed rozpoczęciem malowania należy zapoznać się z zaleceniami producenta do stosowania produktu. Zacznij od przyszykowania mieszkania, upewnij się, że wszystkie rzeczy, które chciałbyś uchronić przed zachlapaniem, masz zabezpieczone. 

Najlepiej zacząć od malowania trudno dostępnych miejsc małym wałkiem, lub pędzlem skośnym. Nabierz farbę na wałek i przy pomocy kratki malarskiej pozbądź się nadmiaru farby. Ściany maluj wykonując ruchy góra-dół. Aby uniknąć smug, pasy powinny na siebie nachodzić. 

Źródło: painto.pl

Gdzie kupić wałek do farby ceramicznej?

Akcesoria malarskie, jak i wałki do farby ceramicznej (np. Magnat)  znajdziesz w wielu supermarketach budowlanych, takich jak Castorama, OBI, czy Mrówka. Pomocnym może również okazać się Internet, gdzie znajdziesz wiele sklepów, oferujących materiały z wysyłką do domu. 

Nie powinniśmy oszczędzać pieniędzy na zakup sprzętu, ponieważ dobrej jakości wałek zdecydowanie posłuży nam w przyszłych remontach, a uzyskanym efektem będziemy cieszyć się na co dzień. 

Zobacz: Jaka farba do drewna?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze