Strona głównaPoradyDelonghi nie spienia mleka - przyczyny, rozwiązanie

Delonghi nie spienia mleka – przyczyny, rozwiązanie

Ekspres do kawy jest dla jej miłośników niezbędnym na co dzień urządzeniem. Jeżeli więc coś się w nim psuje, jest to z pewnością niemiłe doświadczenie. DeLonghi należy do grona bardziej popularnych ekspresów. Jednym z najczęstszych problemów z nim związanych należą trudności w spienianiu mleka. Co zrobić, kiedy ekspres do kawy deLonghi nie spienia mleka?

Wyczyszczenie ekspresu Delonghi

Pierwszym krokiem w sytuacji, kiedy ekspres deLonghi nie spienia mleka, jest jego dokładne oczyszczenie. Często zdarzyć się może, że za problemy odpowiedzialne są osady z mleka na złączu spieniacza. Wówczas należy po włączeniu ekspresu wybrać czyszczenie. Dodatkowo nie zaszkodzi przegląd całego spieniacza i ewentualne usunięcie osadów. Mleko, chociaż płynne, w momencie kiedy zastygnie, tworzy zwartą strukturę i uniemożliwia przepływ. Jeżeli ekspres deLonghi nie spienia mleka, zacząć należy właśnie od tych podstawowych kroków, bo być może właśnie w nich leży problem. Dodatkowo resztki mleka nie są zbyt higieniczne. Mogą się po prostu psuć i doprowadzić do powstania pleśni.

To nie koniec możliwości, dlaczego ekspres deLonghi nie spienia mleka. Możliwą przyczyną jest również kamień, który zapchał bojler pary służącej do nadania mleku specyficznej struktury. Wówczas najlepiej jest samodzielnie odkamienić urządzenie zgodnie z instrukcjami producenta specyficznymi dla danego urządzenia. Ważne jest, by stosować oryginalne produkty, a nie ich tańsze zamienniki. Niewłaściwy odkamieniacz może bowiem spowodować uszkodzenia. Kamień może także zablokować wylot złącza, co także może doprowadzić do tego, że ekspres do kawy deLonghi nie spienia mleka. Złącze można wymontować i wyczyścić. Potem należy sprawdzić, czy rozwiązało to problem. Oczywiście niezbędne jest także regularne, co najmniej cotygodniowe, czyszczenie układu spieniania mleka. W tym celu przygotuj roztwór wody oraz środka Eco MultiClean w ilości odpowiadającej instrukcji obsługi w pojemniku do spieniania mleka. Pod jego rurkę wylotową podstaw jakiś pojemnik. Naciśnij przycisk Clean, a następnie Gorące mleko. Pojemnik powinien się całkowicie opróżnić. Następnie starannie go wypłucz.

W razie trudności z doczyszczeniem osadów mleka, zawsze można poszczególne elementy włożyć do zmywarki. Jak spienić mleko w ekspresie deLonghi? Pamiętaj, aby zawsze używać schłodzonego mleka z lodówki. Inaczej powstawać będą bąbelki powietrza, które doprowadzą do rozpryskiwania się mleka. W ten sposób osad się powiększy i z czasem doprowadzić może do zatkania przewodów. Jeżeli ekspres deLonghi Dinamica nie spienia mleka, sprawdź także oringi, czyli uszczelki. Muszą być wszystkie i prawidłowo nasunięte.

Naprawa ekspresu do kawy Delonghi

Jeżeli samo czyszczenie nie wystarczy i ekspres deLonghi nadal nie spienia mleka, przyczyną mogą być uszkodzenia. Może to być uszkodzenie spieniacza lub dyszy albo niesprawne elektrozawory. Elektrozawory są odpowiedzialne za pobieranie wody oraz zasysanie mleka. W odpowiednim momencie otrzymują informacje o tym działaniu od jednostki strerującej. Jeżeli ekspres deLonghi Dinamica nie spienia mleka, może to wskazywać na problem z tym elementem.

Jednak w tym przypadku naprawy podjąć się może jedynie specjalistyczny serwis. Pamiętać trzeba, że ekspres do kawy wbrew pozorom jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Dlatego nie można podejmować prób jego naprawy na własną rękę, ponieważ może to jedynie pogłębić problem. Dodatkowo doprowadzić może na przykład do zwarcia. Usterkę ze strony modułu sterującego ekspresem można sprawdzić, kontrolując czy wszystkie elementy są ze sobą odpowiednio połączone, czy nic się nie poluzowało i czy przepływa przez nie prąd.

Jeżeli pytasz, jak spienić mleko w ekspresie deLonghi, pamiętaj, aby sprawdzić również, czy funkcja spieniania mleka jest ustawiona na odpowiednim poziomie. Czasami zdarzyć się może, że coś przestawi się nawet przez przypadek, a wówczas zamiast mlecznej pianki, ze spieniacza wydobywać się będzie jedynie zwykłe, podgrzane mleko. To najbardziej trywialna odpowiedź na pytanie, dlaczego ekspres do kawy deLonghi nie spienia mleka.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze