Strona głównaDIYWytrzymałe kobyłki własnej roboty - sprawdź jak zrobić

Wytrzymałe kobyłki własnej roboty – sprawdź jak zrobić

W każdym warsztacie podstawą jest odpowiednie wyposażenie. Do majsterkowania, wykonywania prostych prac mechanicznych, a nawet w warsztatach samochodowych niezbędne są warsztatowe kobyłki – drewniane  lub metalowe. W sklepach nie brak profesjonalnych propozycji. Jednak ich prostota skłania wiele osób ku temu, aby zamiast wydawania pieniędzy na sklepowe produkty, wykonać je samemu. Czy  jest to w ogóle możliwe? Zatem, jak zrobić kobyłki metalowe lub drewniane?

Koziołki stolarskie to niezwykle prosta konstrukcja, wymagająca jedynie odpowiednich materiałów i niewielkiej garstki wiedzy fachowej oraz zdolności manualnych. W takim razie – jak zrobić kobyłki? Do dzieła!

Koziołek drewniany – jak zrobić?

Wśród wszystkich możliwych opcji, oczywiście to kobyłki warsztatowe drewniane będą najłatwiejsze do samodzielnego wykonania. Wykonane samodzielnie koziołki stolarskie zawsze będą lepiej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, niż te sklepowe. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na rozmiar, czyli szerokość i długość zastosowanych desek. W takim razie to, jak zrobić kobyłki, jest jednocześnie uzależnione od wybranych przez nas materiałów. Na blat możemy wybrać zarówno deski o wymiarach 80×80 cm, ale także o połowę węższe, czyli 40×80 cm. Deski w wybranym rozmiarze na koziołki stolarskie powinniśmy przeciąć na pół i jeszcze raz zweryfikować ich wielkość, a następnie przestrugać i wyrównać powierzchnię. Jeśli chodzi o koziołek drewniany i to, jak go zrobić, to najlepszy początek – i jest już za nami.

Jak zrobić kobyłki drewniane samodzielnie?

Kolejnym etapem jest skręcenie w desek tak zwanego „teownika”, czyli konstrukcji w kształcie litery T. Aby wykonana przez nas konstrukcja była solidna, do mocowania desek należy wybrać odpowiednio dopasowane wielkością śruby. Alternatywnym mocowaniem, jakie możemy wybrać, są gwoździe. Te jednak nie dadzą nam tak dobrej przyczepności, jak śruby. Pozostaje jeszcze kwestia, jak zrobić kobyłkom nogi. Te także powinny być dopasowane wysokością do naszych własnych potrzeb. Gdy nasze teowniki są gotowe, do ich boków powinniśmy dokręcić dopasowane wysokością nogi. Trzeba pamiętać, by w kobyłkach warsztatowych drewnianych śruby umieszczać dokładnie w zagłębieniach. W ten sposób otrzymamy charakterystyczne, rozwarte nogi koziołków. Równie dobrze tak przygotowane kobyłki warsztatowe drewniane można przerobić na stół warsztatowy, dodając do niego blat.

Jak zrobić kobyłki metalowe?

Nie każdemu majsterkowiczowi czy mechanikowi wystarczą do pracy kobyłki warsztatowe drewniane. Samodzielnie można pokusić się o wykonanie ich metalowych odpowiedników. Do tego trzeba jednak innych urządzeń oraz nieco więcej wiedzy i umiejętności. Podpowiadamy więc, jak zrobić kobyłki metalowe? Sam projekt i budowa będzie analogiczna – w dalszym ciągu jest to kobyłka warsztatowa, jedynie materiał, z jakiego jest wykonana, różni się od siebie. Jeśli chcemy wiedzieć, jak zrobić kobyłki z metalu, musimy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Należy przygotować piłę oraz pilnik do metalu, wiertarkę wraz z wiertłami do metalu, kombinerki, nitownicę oraz imadło do przytrzymania półproduktów. W tym wypadku nogi naszego koziołka będą wykonane z metalowych rurek; są bez problemu dostępne na przykład w sklepach budowlanych. W nich również znajdziemy również gotowe dwuteowniki – możemy także z metalowych rurek wykonać je samodzielnie. Następnie metalowe kobyłki stolarskie trzeba zespawać z nogami. Drugą opcją, która nie wykorzystuje podwójnych teowników, wymaga zastosowania aluminiowych profili. Należy je połączyć spawem w taki sposób, aby stworzyły kształt litery A. Stworzone w ten sposób dwie podpórki należy następnie zespawać z pozostałym elementem, czyli z profilem wykonanym z metalu. W ten sposób najszybciej otrzymamy niezawodne i solidne metalowe kobyłki warsztatowe. Idealnie nadadzą się do wszelkich prac technicznych, prac mechanicznych oraz majsterkowania czy wyrabiania różnych przedmiotów, na przykład mebli. Metalowe czy drewniane wersje, odpowiednio zaimpregnowane, można również przechowywać na zewnątrz.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze