Strona głównaDIYJak zrobić budę dla psa?

Jak zrobić budę dla psa?

Każdy właściciel czworonoga i własnego podwórka wie, że niezbędnym elementem wyposażenia jest buda dla psa. Projekt, wymiary i wykonanie takiego niedużego budynku mogą być bardzo różne. Przedstawiamy kilka propozycji, jak zrobić budę dla psa dostosowaną do posiadanych przez ciebie materiałów, twoich umiejętności i rozmiaru psa. 

Buda dla psa za darmo

Możliwe jest nawet zrobienie budy dla psa za darmo, jeżeli tylko masz na swoim podwórku kilka niepotrzebnych już materiałów. Świetnie sprawdzi się buda dla psa z palet. 

Ustal na początek, jakie wymiary ma mieć taka buda z palet. W tym celu możesz po prostu zmierzyć swojego psa, kiedy leży wygodnie na boku. Do pomiarów dodaj około 40 centymetrów z każdej strony — taka powinna być jej podstawa. Wysokość budy dla dużego psa powinna wynikać z jego wzrostu. Do jego wysokości kiedy stoi, dodaj około 20 centymetrów.  Wejście do budy dla psa z palet nie powinno być zbyt duże, ponieważ wtedy wnętrze może się łatwo wyziębić. Tutaj również kierować się należy wielkością psa, ale tym razem przyjąć można jego wzrost w kłębie z dodatkiem około 10 centymetrów w każdą stronę. Na zimę wejście można dodatkowo zabezpieczyć jakimś materiałem, a nawet elastycznym tworzywem sztucznym pociętym na paski i przyklejonym nad wejściem.

Poza paletami, które już masz, potrzebne są jeszcze inne elementy do stworzenia budy dla psa za darmo. Poszczególne elementy przykręcisz do siebie za pomocą wkrętarki i wkrętów do drewna. Do przycinania przyda się wyrzynarka, natomiast do wygładzenia drewna — szlifierka kątowa. Jeżeli ma to być buda dla psa ocieplana, projekt powinien także wykorzystywać styropian do wyłożenia nim ścian, podłogi i sufitu. Dzięki temu pies będzie w niej mógł przebywać przez cały rok. Styropian (albo wełna mineralna, ale jest to gorszy materiał) powinien mieć grubość około 4 centymetrów.

Inną propozycją na to, jak zbudować budę dla psa, jest wykorzystanie w tym celu płyt OSB 4, czyli odpornych na wilgoć. Są to płyty stworzone z drewnianych wiórów mocno sprasowanych, o dobrych parametrach. Dla dodatkowego zabezpieczenia możesz do nich dodać jeszcze folię izolacyjną na podłodze. Wówczas buda dla dużego psa będzie dla niego bezpieczna także w czasie ujemnych temperatur.

Jak zrobić budę dla psa z desek?

Zbudowanie solidnej budy dla psa z palet zacząć się musi od ich rozebrania na deski. Powinny mieć one grubość 4 oraz 2 centymetrów. Z czterech desek wybranej długości stworzysz podłogę. Następnie połóż na nich warstwę styropianu o grubości czterech centymetrów, jeżeli ma to być buda dla psa ocieplana. Projekt zakłada położenie na styropianie kolejnej warstwy desek. W ten sposób powstała podłoga, którą trzeba połączyć ze sobą za pomocą wkrętów. Ściany i dach wykonaj w podobny sposób. Dwie warstwy desek wypełnij w środku styropianem. Żeby woda i śnieg mogły swobodnie spływać z budy z palet, musi mieć ona spadzisty dach. Weź to pod uwagę, przycinając deski o odpowiedniej długości. Z przodu wytnij otwór wejściowy i wyszlifuj jego brzegi. Dach najlepiej byłoby przykryć jakimś materiałem odpornym na wpływ warunków zewnętrznych. Może to być blacha albo gont bitumiczny, który do desek przybić można zszywkami. Być może w garażu masz jakieś niepotrzebne resztki tych materiałów. Drewno możesz jeszcze pomalować lakierobejcą albo innym posiadanym przez siebie środkiem. Znasz już odpowiedź na pytanie: jak zrobić budę dla psa z desek?

Jak zbudować budę dla psa z przedsionkiem?

Powyżej pokazana buda dla psa z palet to tylko podstawowy rodzaj budy dla mniej zaawansowanych majsterkowiczów. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz zrobić projekt budy dla psa z przedsionkiem. PDF z rysunkiem technicznym znajdziesz w internecie. Masz dużego psa i na przykład zastanawiasz się, jak zrobić budę dla owczarka niemieckiego? Model z dodatkowym przedsionkiem będzie idealny. Nie tylko zabezpieczy wejście przed wychłodzeniem, ale jeszcze pozwoli psu obserwować okolicę w najwygodniejszej dla niego pozycji.

Przedsionek może być naprawdę różnorodny. Postawić można na coś bardzo prostego albo zdecydowanie bardziej dekoracyjnego. Możesz zdecydować się na najprostszy projekt budy dla psa z przedsionkiem. Projekt, wymiary i potrzebne narzędzia nie różnią się specjalnie od podstawowego domu dla czworonoga. Musisz po prostu zaplanować większą podłogę, która będzie wystawać przed wejściem. Jeżeli nie wiesz, na jaki rodzaj się zdecydować, sprawdź różne propozycje projektu budy dla psa z przedsionkiem.  PDF z niezbędnymi wymiarami znajdziesz w internecie. 

Buda dla psa – cena

Doskonale widzisz, że pomysły, jak zrobić budę dla psa mogą być bardzo różne. Oczywiście kupić można gotową budę, ale to koszt od 300 złotych w górę. Tymczasem możesz zbudować budę dla psa za darmo, ewentualnie tylko za koszt materiałów, których nie masz. Całkowita cena tego rodzaju prostego projektu nie powinna przekroczyć 200 złotych. To duża oszczędność, a w dodatku zyskasz idealnie dobraną do swojego ogrodu budę dla psa. Cena robi więc sporą różnicę.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze