Strona głównaDIYJak zrobić toaletkę?

Jak zrobić toaletkę?

Toaletka to bardzo pożądany przez kobiety mebel, pomagający w uporządkowaniu wszystkich przyborów do makijażu. Można kupić gotową, ale najwięcej satysfakcji daje przygotowanie toaletki DIY, tym bardziej że nie jest to wcale trudne. 

Jak zrobić toaletkę z biurka?

Najprostszym sposobem na to, jak zrobić toaletkę, jest wykorzystanie już posiadanego biurka albo kupno niedrogiego i niedużego mebla, na przykład używanego. 

Najlepiej, jeżeli biurko ma szuflady. To w nich, przy pomocy gotowych organizerów albo po prostu kartonowych lub plastikowych pojemników różnej wielkości, przechowywać będziesz większość kosmetyków, biżuterii lub ozdób do włosów. Pudełka pomogą zachować porządek i przyśpieszą poranne czynności. Dopasuj je do wielkości swoich szuflad, aby nie tracić wartościowej przestrzeni.

Taka toaletka “zrób to sam” wymaga oczywiście lustra. W zależności od tego, jakie posiadasz na własność albo jakie ci się podoba, możesz je postawić oparte pod kątem albo powiesić na ścianie. Obecnym hitem są lustra w wyrazistej ramie, wiszące na łańcuchu albo skórzanym pasku. Pomysły na to, jak zrobić toaletkę, mogą wykorzystywać również sprytny sposób na chowanie lustra. Ciekawym pomysłem jest przyklejenie go do wewnętrznej strony ruchomego blatu. Sporo mebli ma takie rozwiązanie. Możesz także wykonać go przy pomocy dwóch zawiasów i metalowego pręta do blokowania go. Wówczas twój sposób, jak samemu zrobić toaletkę, to mebel dwa w jednym: po podniesieniu blatu — miejsce do wykonania makijażu, po jego opuszczeniu — po prostu biurko do pracy. To wygodne szczególnie w pokoju nastolatki, w którym brakuje miejsca. 

Każda porządna toaletka, także toaletka DIY, wymaga oświetlenia, aby ułatwić sobie wykonywanie makijażu. W tym przypadku również można wybrać już posiadaną przez siebie lampkę albo wykorzystać na przykład taśmy LED. Można je podkleić za lustrem albo wokół niego. Ciekawe są także duże żarówki, które dają efekt jak w garderobie gwiazdy. 

Jak zrobić toaletkę z biurka? Wymaga ona jeszcze oczywiście siedziska. W mniejszych przestrzeniach sypialni sprawdzi się pufa z dodatkowym miejscem do przechowywania w środku. Po użyciu można ją wsunąć pod spód, więc nie zagraca przestrzeni. 

Jak zrobić toaletkę z komody?

Sposoby na to, jak zrobić samemu toaletkę bez konieczności wykonywania nowego mebla, są bardzo różne. Poza biurkiem w tym celu można wykorzystać także komodę. Będzie się na niej siedziało mniej wygodnie, z uwagi na brak miejsca na nogi, ale jej korzyścią jest wiele szuflad, które można wykorzystać na różne sposoby. Ostatecznie, jeżeli konstrukcja mebla na to pozwala, możesz wyjąć dolne szuflady i wówczas wsuniesz nogi. Pamiętaj jednak, aby wówczas zabezpieczyć tył mebla, na przykład przybijając tam poziomą deskę, która zespoli konstrukcję. Wysoka komoda będzie służyła do użytkowania na stojąco.

Chcesz, aby twoja toaletka “zrób to sam” wyrażała twój charakter i estetykę? Mebel możesz oczywiście pomalować specjalnymi farbami. W przypadku, gdy zastanawiasz się, jak zrobić toaletkę z komody, dobrym wyjściem jest skorzystanie także z ozdobnych gałek, które odmienią jej wygląd. A może fronty szuflad okleisz tapetą? To także świetne rozwiązanie. 

Możesz zadbać o estetykę swojej toaletki. Jak zrobić samemu pojemniki do przechowywania kosmetyków? Wykorzystaj już posiadane przez siebie opakowania. Na przykład rury z grubego kartonu (są w nie często pakowane kremy), szklanki albo świeczniki ozdób przy pomocy techniki decoupage, albo po prostu oklej. Będą świetne do trzymania pędzli, tuszów do rzęs albo błyszczyków. Jednak w toaletce DIY najważniejsze jest, by nie przesadzić. Nie trzymaj więc zbyt wielu przedmiotów na wierzchu, bo trudniej będzie ci zadbać o porządek. 

Pomysły na to, jak samemu zrobić toaletkę, mogą być jeszcze inne. Wystarczy szeroka półka lub kawałek blatu (nawet kuchennego), które dzięki montażowi do ściany na wspornikach stworzą niewielki, ale praktyczny kącik do wykonywania makijażu. Dodaj wiszące lustro i ozdobne pojemniki, a wśród twoich kosmetyków wreszcie zapanuje porządek. Taka toaletka “zrób to sam” zmieści się nawet w przedpokoju.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze