Strona głównaPoradyJak pozbyć się kuny? Domowe i skuteczne sposoby

Jak pozbyć się kuny? Domowe i skuteczne sposoby

Ten ważący niespełna dwa kilogramy drapieżny ssak z pozoru nie jest groźny dla człowieka. Zwykle płochliwy, praktycznie niezauważalny, potrafi jednak poczynić ogromne szkody, kiedy zadomowi się na przykład na poddaszu lub gdy polubi nasz samochód. Jeśli mamy takiego pasażera na gapę, warto poznać domowe sposoby na kuny czy poznać ich słabości i to, czego boi się kuna domowa.

W sieci można znaleźć wiele domowych sposobów na kuny, jednak trudno zweryfikować, który z nich jest najskuteczniejszy. Jedni stosują pułapki na kuny własnej roboty, inni szukając bardziej radykalnych sposobów na to, jak wytępić kunę, stosują siatki na kuny lub wpadają na jeszcze inne pomysły. Który z nich warto wypróbować u siebie w domu? Czas się o tym przekonać.

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Zdarza się, że kuna postanawia wraz z całą swoją rodziną zamieszkać na naszym poddaszu – niezamieszkały strych, użytkowany z rzadka to dla nich idealne miejsce. Jeśli nie chcemy się zastanawiać, jak pozbyć się kuny z poddasza, warto przypilnować ekip budowlanych już na etapie wznoszenia domu czy nawet samego projektu. Wzmocnienia w odpowiednich miejscach mogą zapobiec przedostaniu się zwierzęcia do środka. Ważne, aby fachowcy nie zostawiali zbyt dużo miejsca – to okazja, jakiej kuna domowa nie przegapi. Warto też dowiedzieć się, czego boi się kuna. Domowe sposoby na kuny obejmują również dość skuteczne, odstraszające środki zapachowe, dostępne w sklepach. Kuny niechętnie śpią w miejscach, w których czuć zapach innych  drapieżników i zagrożenia – zapach psiej sierści także może je skutecznie zniechęcić do zajęcia nowego lokum. Jak jeszcze wytępić kunę? Kuna boi się ultradźwięków – są one dla niej nieprzyjemne, dlatego wyposażenie poddasza w system emitujący takie dźwięki będzie równie skuteczną ochroną.

Domowe sposoby na kuny

Są osoby uważające, że skutecznym sposobem na to, jak się pozbyć kuny domowej, jest zawieszenie w pomieszczeniu kostki toaletowej, której zapach nie odpowiada zwierzęciu. Można też pokusić się o pułapki na kuny domowe. Najlepiej jednak, aby schwytane w naszym domu zwierzę przetransportować do lasu i tam wypuścić na wolność. Na rynku można znaleźć gotowe pułapki na kuny, opinie o których można przeczytać na niejednym forum internetowym. Można także pokusić się o ich samodzielne skonstruowanie z odpowiednimi wskazówkami. Co więcej, w sklepach można znaleźć także bezpieczniejsze dla zwierząt siatki na kuny. Domowym sposobem na kunę jest też szybkie wytropienie miejsca, w którym przedostaje się do środka. W tym celu na podłodze należy rozsypać mąkę, na której przechodząca kuna zostawi ślady. Kiedy wyjdzie na zewnątrz, spokojnie możemy załatać otwór, przed który przechodzi. To jeden z bardziej humanitarnych sposobów na to kunę domową i na to, jak się jej pozbyć.

Pułapka na kuny własnej roboty

Jeśli nie interesuje nas za bardzo kupienie siatki na kuny, zapewne sami zabierzemy się za szukanie, jak zrobić wnyki na kuny czy łapki na kuny. Zdecydowanie najlepszymi pułapkami na kuny domowe, również wg opinii, są żywołapki. To klatki, w które wpada zwabiona zapachem jedzenia kuna. Zapadka zamyka się za zwierzęciem i to zostaje schwytane. Jako przynętę w łapce na kuny można zastosować w zasadzie dowolne produkty spożywcze, jednak najlepiej sprawdzą się: mięso z kurczaka, jajko, a nawet kromka polana miodem. W zimie może to być na przykład sucha karma dla psa lub kota, która nie zamarznie. To przysmaki, którym zwierzak na pewno się nie oprze. W chwili, kiedy kuna zabiera się za jedzenie, zapadka automatycznie blokuje drzwi, uniemożliwiając wyjście. Złapane w ten sposób zwierzę można w bezpieczny sposób, niepowodujący traumy, wywieźć w miejsce oddalone od posesji. Zaleca się, aby kuna została wypuszczona nie bliżej, niż dziesięć kilometrów od domu. W przeciwnym razie będzie w stanie wrócić na swoje stare miejsce. Przy montowaniu pułapki na kuny domowe trzeba pamiętać, aby jak najmniej dotykać jej gołymi rękami, gdyż zwierzę czujące zapach człowieka może wyczuć podstęp i nie wejść do środka.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze