Strona głównaDIYJak zrobić szafkę na buty?

Jak zrobić szafkę na buty?

Szafka na buty to mebel potrzebny w każdym domu. Idealna powinna być zgrabna, by nie zajmować wiele miejsca w wąskim przedpokoju, ale jednocześnie pakowna, zdolna do schowania niezliczonych par butów. Szafka na buty zrób to sam jest idealnym wyjściem w takiej sytuacji. Dobierzesz ją idealnie do swojego wnętrza.

Jak zrobić szafkę z drewna?

Jak zrobić szafkę na buty? Odpowiedzi na to pytanie może być bardzo wiele. Tak samo, jak wiele można wykorzystać różnorodnych materiałów. Rozejrzyj się więc dobrze w swoim domu i sprawdź, co możesz wykorzystać. Mogą to być niepotrzebne już palety, które zostaną rozebrane na deski. Może to być również stara skrzynia, która będzie spełniać rolę także siedziska połączonego z szafką na buty. Konstrukcja takiego mebla zależy od dostępnych wymiarów i potrzeb. Czasami właśnie takie siedzisko jest bardzo potrzebne, innym razem jednak ważniejsza jest spora liczba półek. Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: Jak samemu zrobić szafkę na buty?

Skupmy się jednak na bardziej uniwersalnym pomyśle na ten mebel, czyli na deskach dostępnych w sklepach budowlanych albo w tartakach. Jak zrobić półkę na buty z desek? Przygotuj deski, które staną się blatem szafki na buty. Projekt nie może zapominać o deskach na boki mebla. Konieczne są także deski na półki. Najlepiej tych półek zrobić sześć. Nie podajemy wymiary desek, bo najlepiej jest je dopasować do swoich potrzeb. W razie konieczności użyć można po dwóch albo trzech rzędów desek, jeżeli akurat posiadasz na stanie węższe. Oprócz tego przydadzą się wąskie listewki do umocowania półek.

Jak samemu zrobić szafkę na buty? Zacznij od obejrzenia desek. Mogą one wymagać przeszlifowania, by uzyskać gładkie drewno. W warunkach domowych użyjesz do tego nawet papieru ściernego.

Następnie należy skręcić korpus swojej szafki na buty. Konstrukcja może być różna, ale dobrze sprawdzają się podwójne deski, pomiędzy którymi jest prześwit. To higieniczne rozwiązanie w przypadku butów. Deski należy przykręcić wkrętami do drewna do wzmacniających ich listewek. Warto użyć około 4 listewek w równych odległościach od siebie. Po powtórzeniu tej czynności zyskasz dwie ściany szafki na buty zrób to sam.

Na listewkach umieść półki na buty. W przypadku gdy ściany składają się z dwóch desek, dwie takie same deski wykorzystaj na półki. Następnie stabilnie przymocuj je dwoma wkrętami. Jak zrobić półkę na buty z drewna? Twoja konstrukcja jest już niemal gotowa.

Końcowy etap to stworzenie blatu. Tutaj fantazja może cię ponieść — możliwe jest różnorodne wykończenie szafki na buty. Projekt zakładać może na przykład wystawanie desek poza obrys korpusu. Taka szafka jest solidna, a więc na blacie znajdzie się miejsce nie tylko na klucze, ale nawet na torebkę.

Taki mebel nie ma pleców. Jak zrobić szafkę na buty z plecami i zabezpieczyć ścianę przed pobrudzeniem? Można wykorzystać blat szafki, aby uzyskać dystans od ściany. Można również do ścianek i pleców przybić jakąś płytę przyciętą do odpowiedniego wymiaru. Tylko wówczas samodzielnie zrobiona szafka na buty straci nieco ze swojej lekkości i uroku.

Jak zrobić szafkę na buty — projekt malowania

Uzyskana w ten sposób szafka na buty jest wykonana z surowego drewna, a więc nie jest zbyt odporna na zniszczenie. Zastanawiasz się, jak zrobić szafkę z drewna, by przedłużyć jej żywot i ułatwić sobie sprzątanie? Trzeba ją oczywiście pomalować. Sprawdzi się bejca albo specjalny wosk do drewna, którym łatwo uzyskasz efekt przecierania w stylu rustykalnym. Do wyboru w sklepach jest bardzo wiele kolorów. Pamiętaj, że na półkach na buty stawiasz nieraz mokre i brudne obuwie. Z tego powodu najlepiej je zabezpieczyć lakierem, szczególnie takim przeznaczonym do malowania parkietów.

Jak zrobić szafkę na buty z siedziskiem?

Szafka na buty z siedziskiem wcale nie jest dużo trudniejsza w wykonaniu. Dochodzi przygotowanie do niej siedziska wykonanego z dowolnego materiału i gąbki tapicerskiej. Możesz użyć także guzików tapicerskich, by uzyskać efekt eleganckiego pikowania. Do tej czynności przydadzą się dwie osoby. Jedna powinna porządnie naciągnąć materiał, bo inaczej będzie nieestetycznie pomarszczony, a druga w tym czasie spinać go takerem. 

Jak zrobić szafkę na buty z siedziskiem, by była solidna? Do tego przyda się wzmocnienie siedziska przy pomocy na przykład dwóch lub trzech zbitych ze sobą desek. Wówczas nie będzie się ona wyginała pod ciężarem siadających na niej osób. Do stworzenia takiego mebla wykorzystać można również ramę szafy znajdującej się w przedpokoju lub garderoby. Oczywiście taka szafka będzie dużo niższa, dlatego najpierw rozplanuj i rozrysuj sobie wszystkie wymiary. Wówczas praca pójdzie dużo sprawniej, a ty kupisz tylko potrzebne elementy. Więc odpowiedź na pytanie: “jak samemu zrobić szafkę na buty?” wcale nie jest trudna.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze