HomeDIYTablica sensoryczna - jak ją zrobić? DIY

Tablica sensoryczna – jak ją zrobić? DIY

Chociaż sklepy są wypchane po brzegi najróżniejszymi zabawkami i gadżetami dla maluchów, te, jak się często okazuje, preferują znacznie prostsze zabawki. Do szczęścia wystarczą im pokrętła, guziki, klamki, pokrywki – wszystko to, co znajduje się w najbliższym otoczeniu malucha. Z tego względu czasem lepiej wybrać tablice sensoryczne DIY.

Wykonywane samodzielnie zabawki cieszą się dzisiaj ogromną popularnością – to nie tylko frajda dla malucha z posiadania nietypowego gadżetu, ale i dla dorosłego – możliwość wykazania się czy oderwania od natłoku codziennych obowiązków. W takim razie, jeśli chodzi o tablicę sensoryczną, jak zrobić ją w domu?

Tablica sensoryczna – zrób to sam

Chyba największą zaletą tablic sensorycznych DIY jest ich prostota i niezliczona ilość możliwości i aranżacji, jaką dają. Według metod wychowawczych i pedagogicznych Montessori, do zabawy dziecko powinno wykorzystywać przedmioty znajdujące się w jego bezpośrednim otoczeniu. Dzięki temu znacznie lepiej przyswaja wiedzę i uczy się nowych dla siebie rzeczy. Typowe zabawki jedynie opóźniają ich poznawanie świata.

Wykonanie tablicy manipulacyjnej jest nieskomplikowane nawet dla osób posiadających jedynie podstawowe zacięcie artystyczne i zdolności manualne. Tablica sensoryczna dla dzieci DIY  zawiera tylko proste elementy, jakie powszechnie znajdziemy w swoim otoczeniu – to kolejny powód, dla którego warto maluchowi taką zabawkę sprawić.

Mimo prostoty wykonania, nie każdy będzie posiadał na zbyciu odpowiednie elementy, które sprawią, że zabawka będzie  jednocześnie ciekawa i bezpieczna dla malucha. Pod tym względem tablice sensoryczne dla dzieci DIY lepiej kupować, niż robić samemu. Nie zawsze przyjdą nam do głowy wszystkie możliwe zastosowania danej zabawki, o jakich pomyśli nasze dziecko.

Nie oszukujmy się też, żeby mieć własną tablicę sensoryczną, zrobić ją samemu, trzeba mieć sporo wolnego czasu. Tego typu gadżety edukacyjno-rozrywkowe są faktycznie rewelacyjne, ale osoby niewprawione w tego typu zadaniach spędzą nad ich wykonaniem masę czasu. Być może warto się więc zastanowić, czy zamiast zastanawiania się nad tablica sensoryczną, jak zrobić, żeby była interesująca i bezpieczna, zająć się po prostu dzieckiem i spędzić z nim czas. A tablicę sensoryczną DIY po prostu kupić.

Co trzeba wiedzieć o tablicy sensorycznej – jak zrobić ciekawy gadżet do zabawy?

Do wykonania tablicy manipulacyjnej potrzebna będzie drewniana, cienka deska lub kawałek dykty – tło dla reszty zabawek oraz miejsce ich zamocowania. Dla sporej części samodzielnych wykonawców już w tej chwili pojawia się kłopot – nie każdy rodzic posiada na podorędziu drewniane deski. Zabawki w stylu: „tablica sensoryczna zrób to sam” wymagają posiadania również elementów, które nie zawsze mamy na zapasie – dość powszechnie spotyka się zawiasy, klamki, obudowy kontaktów czy wszelkie inne, często techniczne elementy, które w domu budzą największe zainteresowanie dzieci. To kolejny powód, dla którego ostatecznie jednak nie warto tracić czasu na kompletowanie takich elementów na własną rękę. Koszt gotowej tablicy sensorycznej dla dzieci DIY jest na tyle niski, że gra jest niewarta świeczki.

Interesująca tablica sensoryczna – jak zrobić dziecku niebanalny prezent?

Chociaż przedmioty, które montowane są w takich tablicach, wydają się potencjalne niebezpieczne, to właśnie w tym miejscu i w taki sposób dziecko ma możliwość zapoznać się z tymi elementami i sprawdzić ich działanie. Ze względu na swoją uniwersalność, tablice manipulacyjne sprawdzą się zarówno jako prezent dla niemowlaka, jak i starszego dziecka. W jednym i drugim przypadku chodzi przede wszystkim o dotyk i zapoznanie się wzrokowe z nowymi, ciekawymi elementami. Każda grupa wiekowa dzieci skorzysta na takiej zabawce w inny sposób.

Co więcej, tablice manipulacyjne dla dzieci DIY to także chwila wytchnienia dla rodziców. Maluch ma interesującą, rozwijającą zabawkę, która uczy, a jednocześnie wpływa na wyobraźnię. Ruchome elementy są w stanie zająć uwagę malucha na wiele godzin. W sklepach można znaleźć całą masę rewelacyjnych, pomysłowych tablic manipulacyjnych, dostępnych do kupienia za naprawdę niewielkie pieniądze. To zdecydowanie dobra inwestycja w przyszłość dziecka.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze