Strona głównaWnętrzaCegła w kuchni — pomysły, czyszczenie, impregnacja

Cegła w kuchni — pomysły, czyszczenie, impregnacja

Szukasz pomysłu na oryginalne pokrycie ścian w kuchni? Cegła na ścianie w kuchni może być świetnym rozwiązaniem. Wygląda to bardzo stylowo, ale warto wiedzieć, jak zabezpieczyć cegłę przed tłuszczem i innymi zanieczyszczeniami, których nie brakuje przecież w kuchni.

Cegła w kuchni

Zazwyczaj stosuje się cegłę zamiast płytek w kuchni. Takie rozwiązanie pasuje szczególnie do mebli wykonanych z naturalnego drewna. Do ciemniejszych mebli pasuje zwłaszcza biała cegła w kuchni. W przypadku jasnych mebli, to czerwona cegła w kuchni da świetny kontrast. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w stylu industrialnym, na przykład kiedy jest połączone z metalowymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak pojemniki lub relingi. Odpowiednie podświetlenie cegły, na przykład dzięki taśmom podszafkowym, da świetny efekt. Innym pomysłem na stylizację cegły na ścianie w kuchni, jest styl rustykalny. Drewno ociepli ją. Taka cegła, szczególnie w wersji postarzanej, pasuje do wszystkich wnętrz inspirowanych stylem wiejskim, pełnym ciepła i bardzo przytulnych. Na tle takiej cegły zamiast płytek w kuchni doskonale prezentują się na przykład doniczki z ziołami. Użytkownicy cenią cegłę w kuchni również ze względu na łatwość jej położenia.

Czym zaimpregnować cegłę w kuchni?

Wiele osób, którym podoba się cegła w kuchni, zastanawia się, jak zabezpieczyć cegłę przed tłuszczem. Prawdziwa, naturalna cegła, pozyskiwana na przykład jako materiał rozbiórkowy, a potem krojona na cienkie płytki i przyklejana do ściany, łatwo się obsypuje i nie jest niczym pokryta. W jaki sposób ją zabezpieczyć? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego impregnatu. W sklepach budowlanych można znaleźć takie w różnych kolorach albo też bezbarwne. Nałożyć ich trzeba przynajmniej dwie warstwy. Należy wziąć pod uwagę, iż możliwe jest delikatne przyciemnienie się materiału na skutek użycia impregnatu.

W przypadku takiego materiału, jak cegła w kuchni, czyszczenie jest nieco uciążliwe. Trzeba wziąć pod uwagę, że ten materiał nie jest jednolity. W związku z tym, zanieczyszczenia mogą się na nim bardziej osadzać. Nie wystarczy przetarcie cegły ścierką z detergentem, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych płytek ściennych. Dlatego cegła między szafkami w kuchni musi zostać zabezpieczona. Dobrze dobrany impregnat nie zmienia wyglądu cegieł, ale sprawia, że nie przyciągają one zabrudzeń i można je czyścić nawet na mokro. Z zakurzenia cegłę w kuchni najlepiej jest czyścić przy pomocy odkurzacza z miękką szczotką. 

Czym zaimpregnować cegłę? Na rynku obecny jest duży wybór preparatów. Różnią się one sposobem zabezpieczenia. Do kuchni najlepiej jest wybrać te specjalistyczne. Tak samo inny rodzaj impregnatu będzie miał zastosowanie w przypadku starej cegły, a inny w przypadku współczesnych propozycji. 

Cegła w kuchni nad blatem – opinie

Biała cegła w kuchni to rozwiązanie znane już od dawna. Kiedyś stosowano ją jednak nie bezpośrednio nad szafkami i nad kuchenką, ale raczej na przykład na ścianie przy stole. Obecnie środki zabezpieczające są na tyle rozwinięte, że także cegła między szafkami w kuchni jest dobrym rozwiązaniem. Rozwinięte sposoby, jak zabezpieczyć cegłę przed tłuszczem, sprawiają, że coraz większą popularnością cieszy się cegła w kuchni nad blatem. Opinie na jej temat, jakie znaleźć można w internecie, są zdecydowanie pochwalne. Wiele osób przeprowadzających remont swojej kuchni decyduje się na takie rozwiązanie. W sieci nie brakuje również inspiracji z białą cegłą w kuchni. Taki wybór jest dość minimalistyczny. Biała cegła w kuchni tworzyć może znakomite tło, do którego pasuje wiele dodatków w różnych stylach. Jest to motyw dość neutralny, pasujący także do bardzo nowoczesnych wnętrz i na przykład mebli na wysoki połysk. Takie rozwiązanie jest również popularne jako cegła w kuchni nad blatem. Opinie na temat tej alternatywy dla płytek zwracają uwagę, że jest to bardzo eleganckie i nietuzinkowe rozwiązanie, pozwalające niedużym kosztem odnowić także wygląd starych szafek.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze